X-37B poleci już w sierpniu. Wyniesie go Falcon 9

Środa, 07 Czerwca 2017, 11:01

W sierpniu br. tajny wahadłowiec sił powietrznych USA, Boeing X-37B, ma wyruszyć w następną misję kosmiczną. Tym razem jednak na orbitę nie dostarczy go rakieta ULA. Zadanie to po raz pierwszy wykona pojazd produkcji SpaceX.

Na początku maja zakończyła się czwarta, najdłuższa jak dotąd, misja orbitalna zagadkowego promu kosmicznego USAF. Pojazd krążył wokół Ziemi przez ponad 700 dni, by ostatecznie wylądować na terenie Kennedy Space Center na Florydzie.

Już po miesiącu kolejną misję X-37B zapowiedziała Heather Wilson, amerykańska Sekretarz Sił Powietrznych, podczas wysłuchania przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu Stanów Zjednoczonych 6 czerwca br. Wilson zademonstrowała członkom Komisji miniaturowy model maszyny Boeinga i zapowiedziała, że w sierpniu 2017 r. wystartuje ona do kolejnej misji.

Najciekawsze jest jednak to, że przy okazji letniego startu wahadłowiec po raz pierwszy zostanie wyniesiony z użyciem rakiety Falcon 9, dostarczonej przez SpaceX. Do tej pory, przy okazji wszystkich czterech dotychczasowych misji X-37B startował z pomocą pojazdu Atlas V, zapewnianego przez konsorcjum United Launch Alliance.

Bardzo cieszymy się na kolejną, piątą misję X-37B. Oczekujemy dalszego zwiększania możliwości statku i jesteśmy zadowoleni mogąc dalej zapewniać przestrzeń dla eksperymentalnych ładunków na rzecz społeczności kosmicznej.

Randy Walden, szef Air Force Rapid Capabilities Office

Podczas przyszłej misji, która prawdopodobnie będzie oznaczona OTV-5, na pokładzie wahadłowca znajdzie się m. in. eksperyment Advanced Structurally Embedded Thermal Spreader (ASETS-11), dostarczony przez Air Force Research Laboratory (AFRL). Jego celem będzie badanie jak długotrwały lot kosmiczny wpływa na eksperymentalną elektronikę i oscylujące rurki cieplne.

W swoim wystąpieniu Heather Wilson podkreśliła rosnące możliwości prywatnej części sektora kosmicznego w zakresie realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem państwa. Pani sekretarz stwierdziła, że na skutek rozwoju rynku i wzrostu konkurencji ceny wynoszenia ładunków dla rządu USA spadają, zaś dzięki zaangażowaniu w tego typu działania dla USAF kolejnej firmy kraj zyskuje backup na wypadek kłopotów jednego z przewoźników.

Rakieta Falcon 9 w 2015 r. uzyskała certyfikat umożliwiający wykorzystanie jej do umieszczania na orbicie satelitów o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Tajny prom kosmiczny z powrotem na Ziemi [ANALIZA]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

68 komentarzy

Dyzio marzyciel Sobota, 01 Lipca 2017, 23:31
Marzę o zastosowaniu tego drona do niszczenia laserem sat. i rakiet. na masową skalę. Może ich więcej teraz jednak lata?
Putinmysliżezbawia Sobota, 01 Lipca 2017, 23:29
Tak czasem myślę,ze skoro się tak ru skie sadzą, to może wreszcie im us kie dopierdolą gdzieś tak,by już wątpliwości nie było. Ileż można patrzeć na te skoki kogutów. Naprawdę nie wiadomo kto jest Mobutu se se seko? No chyba,że się zmówili,by zagarniać wspólnie symulując konflikt.
O ? joj !!! Czwartek, 29 Czerwca 2017, 14:07
Widzę walkę dwóch frakcji USA kontra ROSJA ( CCCP) - u la la ????????
tym razem zaciekawiony Piątek, 09 Czerwca 2017, 11:49
W dniu 08.06.2017 roku z kosmodromu Bajkonur wystartowała rosyjska rakieta nośna Proton-M z amerykańskim satelitą telekomunikacyjnym EchoStar 21 o masie 6 870 kg. Roskosmos poinformował, że ten start Protona-M jest pierwszym z 5 zaplanowanych na rok 2017. Kontrakty na wykorzystanie Protonów-M zawarła rosyjsko-amerykańska spółka International Launch Services (ILS)., której udziałowcem jest producent tych rakiet - Centrum im. M.W. Chruniczewa.
Xpression Niedziela, 11 Czerwca 2017, 8:32
I jak się to ma do tematu?
Sailor Poniedziałek, 26 Czerwca 2017, 10:04
Nijak. Taka wstawka wielbiciela Putina. Chociaż raczej to pracownik takiej "farmy" w Leningradzie.
rer Czwartek, 08 Czerwca 2017, 16:53
Ile pieniedzy zmarnowano juz na Galileo? A kiedyś zaklinali się, że to będzie finansowane z pieniędzy prywatnych?
Witold.M. Czwartek, 08 Czerwca 2017, 10:23
Szkoda że upadł jakże podobny pojazd Hermes. Uniezależnił by świat zachodni od Rosji a UE od USA. A teraz USA małymi krokami zbliża się do tego co UE mogła mieć 10 lat temu.
W Środa, 07 Czerwca 2017, 16:53
Głupki z Lockheeda zostaną z bezużytecznymi ruskimi silniczkami :) Może chociaż sprzedadzą na złom,ten badziew sporo waży.
Davien Czwartek, 08 Czerwca 2017, 11:33
ULA kończy opracowywanie właśnie rakiety Vulvan która ma zastapic Atlasa V, o udzwigu wiekszym niz Delta IVH i napędzaną parą silnikków AR lub BE-4
Sebulba Sobota, 10 Czerwca 2017, 23:22
Vulcan to pieśń przyszłości, ULA ma teraz problem z kosztami, gdyż SpaceX w tym momencie jest nie do pobicia przez nikogo na świecie jeśli chodzi o koszty. Podstawowa konfiguracja Falcona 9 to 62 mln $ a z używanym boosterem 10% mniej. W tym roku do użytku ma wejść Falcon Heavy o podobnym udźwigu co Vulcan w maksymalnej konfiguracji tyle że 10 krotnie tańszy. Nie zdziwiło by mnie gdyby w tej sytuacji anulowano ten projekt.
rozbawiony wiadomo kim i czym Piątek, 09 Czerwca 2017, 12:31
"Vulvan"? A może jednak prawidłowa nazwa brzmi - Vulcan? ;-)
Warto wspomnieć, że nowa rakieta nośna ULA, jak na razie jest tylko projektem zaprezentowanym na 31. Space Symposium i niczym więcej...
Całość prac nad rakietą nośną Vulcan przewidziana jest na 9 (słownie: dziewięć) lat i będzie kosztowała około 2 miliardów USD.
W międzyczasie oczywiście wiele może się zdarzyć, ale znając amerykańskie realia, to raczej w negatywnym niż w pozytywnym sensie...
W Wtorek, 13 Czerwca 2017, 7:30
Nie 9 lat a 5 lat kłamco(pomysł:2014r,pierwszy lot 2019r).9-10 lat to sobie dają na opracowanie nowego górnego stopnia ACES,do tego czasu ma latać z Centaurem.
Co to znaczy "znając amer.realia"?Przy rosyjskich realiach (22 lata od pomysłu do pierwszego lotu Angary która jest jedyna nową rosyjską rakietą od upadku ZSRR) czy nawet europejskich to Amerykanie radzą sobie calkiem dobrze:od konca zimnej wojny opracowali kilka nowych typów rakiet takich jak Delta IV,Atlas V czy Falcon 9.Zupełnie nowe rakiety nad którymi pracuja to SLS,Vulcan,New Glenn,NGL-wszystkie o wiele mocniejsze i bardziej zaawansowane technicznie od rakiet rosyjskich.
Davien Piątek, 09 Czerwca 2017, 15:05
Pomyłki w literach sie zdarzają,
Co do Vulcana, to jest równie rzeczywisty jak wasz Sojuz 5 choc biorąc pod uwagę dotychczasowe losy rosyjskich rakiet nosnych to zapewne szybciej pojawi sie Vulcan i ITS niz wasz Sojuz.
rozbawiony wiadomo kim i czym Sobota, 10 Czerwca 2017, 18:44
Żeby tylko były to "pomyłki w literach", to nie byłoby nawet najgorzej... ;-)
Kolejny raz prezentujesz wzorcowy wręcz przykład tzw. myślenia życzeniowego.
Jednak to w sumie już nie powinno dziwić, gdyż tak się dzieje w sytuacji braku jakichkolwiek argumentów merytorycznych.
Pozostaje wtedy tylko emocjonalny sposób prowadzenia dyskusji, standardowo wsparty wyświechtanymi sloganami propagandowymi i zgranymi chwytami socjotechnicznymi...
Davien Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 16:00
I znowu jak zwykle zero argumentów tylko zmyslenia i mnożenie postów by sobie licznik nabijać:)
A tak na poważnie, biorąc pod uwage że Rosja nie jest w stanie od ponad 20 lat skończyc Angary A5 a teraz zarzuca jej rozwój na rzecz kolejnej mrzonki czyli Sojuza 5 to powodzenia w marzeniach:)
rozbawiony wiadomo kim i czym Piątek, 09 Czerwca 2017, 23:08
Żeby tylko były to "pomyłki w literach", to nie byłoby nawet najgorzej... ;-)
Kolejny raz prezentujesz wzorcowy wręcz przykład tzw. myślenia życzeniowego.
Jednak to w sumie już nie powinno dziwić, gdyż tak się dzieje w sytuacji braku jakichkolwiek argumentów merytorycznych.
Pozostaje wtedy tylko emocjonalny sposób prowadzenia dyskusji, standardowo wsparty wyświechtanymi sloganami propagandowymi i zgranymi chwytami socjotechnicznymi...
Polanski Czwartek, 08 Czerwca 2017, 23:24
Mam prośbę do Ciebie. Mógłbyś się podzielić z normalnymi uczestnikami forum skąd czerpiesz te informacje? Twoja wiedza jest porażająca. Czy to wynika z profesjonalizmu czy z hobby?
Obserwator Piątek, 09 Czerwca 2017, 11:44
Proponuję wypowiadać się tylko we własnym imieniu i nie uzurpować sobie prawa do określania, kogo należy nazywać "normalnymi uczestnikami forum".
Co do pewnych komentarzy niektórych użytkowników, to faktycznie są "porażające"...
Szczególnie te zawierające propagandowe slogany zamiast merytorycznych argumentów.
Davien Piątek, 09 Czerwca 2017, 15:02
Właśnie on pisał do normalnych uczestników forum, a nie trolli z Olgino takich jak Pan więc...
Obserwator Sobota, 10 Czerwca 2017, 18:43
Davien: ..."trolli z Olgino takich jak Pan"...
Proponuję Panu o nicku Davien bardziej uważać na swoje słowa, także te wypowiadane w Internecie...
Art. 212 Kodeksu Karnego - Zniesławienie:
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
Davien Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 16:03
O Czyzby Rozbawiony w nowej odsłonie, bo tak samo widze sobie nabijasz posty:))
Całej reszty twoich wypocin nie ma nawet sensu komentować, zwłaszcza ze sam się juz wielokrotnie zdradzięłs kim jesteś.
Obserwator Środa, 14 Czerwca 2017, 0:08
"zdradzięłs"... Ponownie pokazujesz, że masz wyraźne problemy z poprawną polszczyzną i nie tylko...
Jeżeli nie widzisz sensu komentowania moich wypowiedzi, to dlaczego z uporem korzystasz z opcji < Odpowiedz >?
Natomiast, jak jesteś taki odważny inaczej, to możemy wymienić się swoimi danym personalnym za pośrednictwem Administracji Forum i wyjaśnić pewne sprawy przed Sądem, polskim oczywiście...
Davien Czwartek, 15 Czerwca 2017, 0:31
Czyli przyjedziesz do Polski? To juz jakaś zmiana nie sądzisz:)) Jak widzę jak zwykle gdy brakuje argumentów sięgasz po zmyslenia i hejt. powodzenia..
Obserwator Piątek, 09 Czerwca 2017, 22:41
Davien: ..."trolli z Olgino takich jak Pan"...
Proponuję Panu o nicku Davien bardziej uważać na swoje słowa, także te wypowiadane w Internecie...
Art. 212 Kodeksu Karnego - Zniesławienie:
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
Davien Piątek, 09 Czerwca 2017, 11:14
Głównie internet i zbierane od kilkunastu lat czasopisma wojskowe. Akurat broń i uzbrojenie to moje hobby.
rozbawiony wiadomo kim i czym Piątek, 09 Czerwca 2017, 11:40
Technologie kosmiczne tak się przypadkowo składa, to nie jest tematyka poruszana przez wspomniane "czasopisma wojskowe".
Nieprawdaż?
Davien Piątek, 09 Czerwca 2017, 15:00
No i odezwało się Olgino, ale nawet ci odpowiem:)) Kosmosem interesuję się od lotu gen. Hermaszewskiego więc wystarczy czy dalej bajki wciskasz:))
rozbawiony wiadomo kim i czym Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 11:14
Czy nie uważasz, że masz już pewnego rodzaju obsesję na punkcie "Olgino"?
Pytanie z oczywistych względów należy potraktować jako retoryczne...
Warto w tym miejscu wspomnieć, że pierwszy i jedyny jak dotąd lot Polaka w Kosmos odbył się na pokładzie radzieckiego pojazdu kosmicznego Sojuz 7K-T (Союз 7К-Т).
Znamiennym jest fakt, że do tej pory żaden Polak nie dostąpił zaszczytu lotu w Kosmos na pokładzie amerykańskiego statku kosmicznego...
Nieprawdaż?
W Wtorek, 13 Czerwca 2017, 7:37
Oprocz Polaka(jeden jedyny lot) poleciał też m.in.Syryjczyk,Mongoł czy Afgańczyk.Poza wymiarem propagandowym dla Sowietow i ich satelitów te loty nie miały prawie żadnego znaczenia.
Davien Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 16:06
I co z tego że poleciał na pokładzie radzieckiego statku, takie były wtedy czasy, co absolutnie nie ma nic wspólnego z tym co wypisujesz. Jakos Polska nie jest częścią NASA tylko ESA więc pretensje pod adresem USA troche nie trafiły ...
I znowu mnożenie postów, nudne to się juz robi:))
tym razem nie/rozbawiony Środa, 14 Czerwca 2017, 0:17
Nudne to jest wręcz obsesyjne wskazywanie mitycznego "Olgino", jako źródła wszystkich wypowiedzi, które nie zgadzają się z pewną linią propagandową.
Teraz faktycznie są inne czasy, ale nadal najwierniejszy sojusznik USA w Europie, jakoś nie może doczekać się nawet tak prozaicznej rzeczy, jak zniesienia obowiązku wizowego.
O innych profitach wynikających z tego jednostronnego "sojuszu", nawet nie możemy obecnie pomarzyć...
chateaux Wtorek, 20 Czerwca 2017, 16:50
Jakie profity masz na myśli, o których możemy jedynie pomarzyć?
Davien Czwartek, 15 Czerwca 2017, 0:35
Nawet czytac jak widze nie umiesz bo jakos w moim poście o Olgino nie było słowa ale pisz dalej swoje bajki będzie więcej zabawy z ciebie panie nierozbawiony:)) Dziwne że znowu nie napisałes kilku postów, czasy zabrakło?:)
PS Po tym jak ZSRR/Rosja była naszym " sojusznikiem" to od 26 lat nie możemy się pozbierac więc daruj sobie..
rozbawiony wiadomo kim i czym Piątek, 09 Czerwca 2017, 23:01
Czy nie uważasz, że masz już pewnego rodzaju obsesję na punkcie "Olgino"?
Pytanie z oczywistych względów należy potraktować jako retoryczne...
Warto w tym miejscu wspomnieć, że pierwszy i jedyny jak dotąd lot Polaka w Kosmos odbył się na pokładzie radzieckiego pojazdu kosmicznego Sojuz 7K-T (Союз 7К-Т).
Znamiennym jest fakt, że do tej pory żaden Polak nie dostąpił zaszczytu lotu w Kosmos na pokładzie amerykańskiego statku kosmicznego...
edekbezkredek Środa, 07 Czerwca 2017, 15:36
Czy to ma byc ten pierwszy stopien, ktory wyniosl dragona 3 czerwca?
Davien Środa, 07 Czerwca 2017, 11:59
No i koniec lotów X-37B za pomocą AtlasaV. Najwyrażniej SpeceX jest tańszy.
really? Piątek, 09 Czerwca 2017, 9:31
Wolno wiedzieć kto, gdzie i kiedy oświadczył, że nie będzie więcej lotów X-37 z Atlasem? Bo ani USAF, ani Boeing, ani SpaceX tego nie zrobiły.
Davien Wtorek, 13 Czerwca 2017, 23:55
Jak się przerzucaja na SpaceX, całkowicie zmieniając dostawce rakiety to cos chyba znaczy. Albo jest taniej albo wycofuja sie z AtlasaV który za 2-3 lata przechodzi do historii. nikt ot tak sobie dla kaprysu nie bawi się w tego typu działaniach,
really? Wtorek, 20 Czerwca 2017, 20:09
Właśnie że nikt nie powiedział że "się przerzucają". Jedyny znany komentarz co do zmiany rakiety, to enigmatyczny tweet p. Tory Bruno, mówiący że ULA nie mogło przedstawić kontroferty.
Mniej domysłów, więcej wiedzy proszę.
Davien Środa, 05 Lipca 2017, 8:46
Doprawdy? Skoro ULA nie mogło przedstawic kontroferty to nagle ja znajdzie przy nastepnym starcie za kilka/kilkanaście miesięcy kiedy SpaceX bez kłopotu ich będize mogło pobic zarówno cena jak i jakością. Masz racje więcej realizmu, ale z Pana strony.
PS Do tej pory wynosił ich Atlas, nagle konkurencyjna firma z którą ULA ostro rywalizuje, ciekawe..
Fan Daviena Środa, 07 Czerwca 2017, 15:55
Właściciel SpaceX ma na pieńku z Trump'em więc pewnie wrócą szybko do Atlas V :))
W Wtorek, 13 Czerwca 2017, 7:42
Trump to bardziej sie martwi czy sam nie wyleci z Białego Domu w wyniku "rosyjskiej" afery.
Davien Czwartek, 08 Czerwca 2017, 11:35
Biorac pod uwagę że Atlas V jest na wylocie i ma go zastapić Vulcan, i że Trump nie będzie przepłacał to pomarzyc dobra rzecz, ale to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością:))
Polanski Czwartek, 08 Czerwca 2017, 23:26
Masz rację. Tramp jest nieskomplikowany. Kasa misiu, kasa. W ten sposób wygrał Reagan.
Sebulba Środa, 07 Czerwca 2017, 14:42
Jest tańszy co najmniej dwukrotnie i to już po ostatnim ścięciu kosztów przez ULA o prawie połowę.
rED Środa, 07 Czerwca 2017, 11:47
No gdzie ruskie trolle i tekst o USA i RD-180
Nie z redakcji Środa, 07 Czerwca 2017, 15:59
Atlas V nadal korzysta z RD-180, Falcon 9 to inna rakieta, która ma swoje własne silniki, więc już nie przesadzajcie w tej redakcji:))
Davien Środa, 07 Czerwca 2017, 12:56
Nie martw się zaraz się pokażą, jeden juz pisał cos o RD-180 w poście dotyczącym ICBM-ów z lat 50-60 więc i tu w końcu zawitają:))
Polanski Środa, 07 Czerwca 2017, 18:36
Nasi rosyjscy przyjaciele nie potrafią zrozumieć sensu działania wolnej konkurencji. Ruscy opracowali silnik który był najtaniej sprzedawany i to uśpiło konkurencję. Jak się potencjalni konkurenci obudzili z ręką w nocniku i zdiagnozowali zapóźnienie to wzięli się do roboty. Teraz to już poleci, a rosyjska konkurencja zostanie daleko w tyle. Tak to działa. I co z tego że wyprodukowali coś dobrze? Sztuką jest to wykorzystać i wdrażać coraz to nowsze rozwiązania. Jeżeli coś sprzedasz tanio, poniżej kosztów to nie będziesz miał środków na rozwój w przyszłości.
Troll z Moskwy i to wredny Środa, 07 Czerwca 2017, 15:52
Tak się składa, że RD-180 wciąż kupują amerykanie od Rosji, i nic się w tej materii nie zmieniło :) I nieważne czy kupuje je firma ULA -OLA itp :))
PS. Może Davien napisze coś o problemach rakiet SLS, o których był już artykuł. Jak widać USA tak szybko nie polecą w kosmos, bo jak na razie, to wciąż nie mają czym lecieć:) i takie są fakty.

Ps. Pytanie do Daviena - czym obecnie latają amerykanie w kosmos ( Stacja ISS ) ?
odpowiedz:
a) latają z rosjanami rakietą sojuz
b) latają balonem z wiklinowym koszem
c) latają z kosmitami UFO

czekam na odpowiedź:)...
W Czwartek, 08 Czerwca 2017, 14:22
Niezmiernie bawi mnie jak rusofile wypominaja USA opóźnienia w budowie SLS-rakiety o 3-krotnie większym udźwigu od najcięższej rosyjskiej Angary A5 w sytuacji gdy Rosja nawet nie zaczęła budowy rakiety o porównywalnych osiagach.
Davien Czwartek, 08 Czerwca 2017, 16:41
Sorry ale zdaje się że nawet Angary A5 nie bedzie a zamiast tego opracowuja Sojuza 5 o udzwigu w wersji 5.1 do 9ton na LEO,
Davien Czwartek, 08 Czerwca 2017, 11:46
Niezły stek bzdur, ale po kolei:
Silniki RD-180 kupowała od Amerykańsko-rosyjskiej spółki prywatna firma ULA, nie rząd USA ani NASA więc pierwsza wpadka.
Jakoś amerykanie lataja w kosmos na własnych Deltach, Falconach Pegasusach, a twojej Rosji pozostała JEDNA rakieta czyli antyczny Sojuz będacy modernizacja R-7: więc to Rosja nie ma na czym latać:))
Jak tam wasz Protony-M czyli druga z rosyjskich rakiet której silniki rozsypuja sie na potęgę:)) Notabene silniki Sojuzów są z tej samej fabryki więc pewnie i one niedługo utkną:))
Moacie juz rakiete dla Federacji czy dalej żadnej nawet w planach nie ma:))
USA ma w końcowym opracowaniu trzy pojazdy załogowe i rakiety do nich, Rosja meczy sie z jednym pojazdem i nie ma żadnych rakiet zdolnych go wynieść w kosmos:)) Problemy SLS nie są natury technicznej, ale politycznej ale juz to chyba wiedziałeś:))
Do lotów na ISS Amerykanie znależli sobie taksówkarza, który poza tym nic innego nie potrafi, bo nigdy poza LEO nie poleciał i maja spokój w dopracowywaniu dwóch pojazdów które juz niedługo wejdą do uzytku czyli Dragona 2 i statku Blue Origin, Rosja nie ma żadnego zastepstwa dla antycznego Sojuza. Jakby nie znależli sobie taksówkarza, to by nie zawiesili lotów wahadłowców bez których ISS by nie było.
Wystarczy czy dalej ściemniasz?
rozbawiony wiadomo kim i czym Czwartek, 08 Czerwca 2017, 23:27
Zapomniałeś jak zwykle dodać, że decyzję o zakupie rosyjskich silników rakietowych RD-180 podjął w ubiegłym roku Departament Obrony USA, oczywiście mimo embarga na import z FR i po wcześniejszym uzyskaniu zgody od amerykańskiego Kongresu.
Proponuję zapoznać się z interesującym artykułem o wymownym tytule: "Pentagon nadal musi kupować RD-180", który dostępny jest na polskiej stronie internetowej Agencji Lotniczej Altair.
Warto również przypomnieć, że w 2015 roku amerykańska korporacja Orbital Sciences zamówiła w rosyjskim koncernie Energia 60 silników rakietowych RD-181 za kwotę około miliarda USD.
O klęsce amerykańskiego programu załogowych lotów kosmicznych STS nie ma nawet już sensu dodatkowo wspominać.
Uzależnienie Amerykanów od rosyjskich rakiet nośnych przy lotach kosmicznych na Międzynarodową Stację Kosmiczną staje się jak widać coraz bardziej frustrujące... ;-)
Davien Piątek, 09 Czerwca 2017, 15:12
Jak zwykle manipulacja, moze napisz czemu się zgodzili na zakup RD-180 zakładając że w ogóle wiesz? Ale ci napiszę żebys szukać nie musiał: żeby ULA mogła brac udział w przetargu na wynoszenie satelitów i dalej oferować niskie ceny co jest możliwe bo uzywają tanich silników z Rosji i tylko dlatego.
Co do katastrofy programu STS: Jeżeli przy ponad 120 lotach i zaledwie dwóch wypadkach to klęska, to jak nazwać program Sojuz , który zaliczył więcej wypadków przy 2x mniejszej liczbie lotów załogowych, chyba tylko totalna katastrofą , nie wspominając o rosyjskim programie wahadłowców, czyli totalnej klęsce od początku do końca i jednego całego lotu:))
Jak widzę robienie za taksówkarza dla USA, bo do niczego innego sie juz nie nadajecię jest naprawdę wkurzające, ze takie bajki na forum wypisujecie:))
rozbawiony wiadomo kim i czym Piątek, 09 Czerwca 2017, 23:19
Proponuję najpierw zapoznać się z wymienionym wcześniej artykułem, a dopiero później próbować kontynuować dyskusję w przedmiotowym wątku.
Zdecydowanie nie odwrotnie, gdyż efekt wtedy będzie najdelikatniej to ujmując rozbawiający... ;-)
Dodatkowo zalecam przeczytanie artykułu: "Amerykanie kupują rosyjskie silniki", który również dostępny jest na polskiej stronie internetowej Agencji Lotniczej Altair.
PS. Jak już wielokrotnie zwracałem uwagę na tym forum, to naprawdę nie musisz się do mnie zwracać w liczbie mnogiej.
Chyba jednak, że masz problem nie tylko z poprawną polszczyzną... :)))
Davien Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 16:08
A ten znowu:)) Naprawdę juz mi się nudzi komentowanie twoich bredni, ale moze sam się najpierw zapoznaj z oryginalnym tematem a nie z tym co wypisuje Altair, bo juz jeden z was czyli Yaro zaliczył koszmarna wpadkę przy temacie S-300WM. Powodzenia w rozbawianiu tegop forum panie roZbawiony:))
rozbawiony wiadomo kim i czym Środa, 14 Czerwca 2017, 0:26
Faktycznie to stało się już nudne, jak zamiast argumentów merytorycznych ograniczasz się tylko do stosowania zgranych chwytów socjotechnicznych...
Proponuję korzystać z wielu źródeł informacji i nie pomijać tych niewygodnych ze swojego punktu widzenia.
Tak przy okazji, to proponuję, żebyś przypomniał sobie swoją kompromitującą pomyłkę w jednym z wcześniejszych tematów, a konkretnie w wątku dotyczącym historii rozwoju radzieckich rakiet nośnych i lotów kosmicznych... ;-)
Davien Czwartek, 15 Czerwca 2017, 0:38
Znowu jak zwykle panie rozbawiony sięgasz po zmyslenia bo argumentów ci brakuje albo gotowca na cza nie dostałeś:)) Może napisz w końcu jakąś prawdę bo prostowanie twoich bajek naprawdę nudne sie robi:))
PS Jakos to ty poległes na całej długości na temacie R-7 więc powodzenia.. Jak tam twoje bajki o Angarze A5 czy RD-180 jako jedynych silnikach dostepnych w USA:))
Największy fan Daviena Czwartek, 08 Czerwca 2017, 20:04
Usa takie mocarstwo, a lata w kosmos rosyjskim sojuzem :) dalej, zabawne jest to twoje wklejanie wciąż tego samego tekstu dotyczącego silników RD-180 i prywatnej firmy ULA pochodzącej z Marsa a nie z USA:)) dalej: po co piszesz o wahadlowcach, których już nie ma, czyż by ci argumentów zabrakło:) dalej: problemy SLS są nie nie tylko natury politycznej, ale również technicznej, powinieneś to zauważyć, a nie wklejać tylko gotowce:)) dalej: kiedy wejdą do służby statki Dragon2 czy CST-100, bo na razie jakoś nie latają z astronautami, więc nie ściemniaj:)
Ratunkowe statki na ISS, to nie są hiper super Oriony, tylko sprawdzone i bezpieczne sojuzy.

Ps. jak na razie Davien, zaliczasz wpadkę za wpadką, ale pisz dalej będzie chociaż zabawnie :))
Davien Piątek, 09 Czerwca 2017, 15:16
No i widzę że musisz plagiatować tekst bo masz zero argumentów i wiedzy:)) Ale po kolei
Oriony nie są i nie były przeznaczone dla ISS ale to ci chyba napisali w gotowcu z Olgino:)) Jakos nie jest to tez ta super Federacja, a zapomniałem, nie maja jej jak wynieść na orbitę:))
Jakies żródło o technicznych problemach SLS czy jak zwykle u was to Sputnik:))
Dalej widze nie możecie zrozumiec że USA to nie Rosja i tam firmy rządzą sie innymi prawami niz u was, ale wkńcu może cos do was dotrze...
W kazdym razie twój tekst był zabawny, pisz dalej rozśmieszysz więcej ludzi:)))
FAN wszystkich fanów usa i z usa Czwartek, 08 Czerwca 2017, 11:16
Fani Usa wierzą przeważnie w UFO, więc wybiorą odpowiedź - C :))
Polanski Czwartek, 08 Czerwca 2017, 23:32
Ale po co się tak napinasz?
rozbawiony wiadomo kim i czym Piątek, 09 Czerwca 2017, 11:47
Jest takie mądre polskie przysłowie: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą".
Zrozumiałeś?
Davien Piątek, 09 Czerwca 2017, 15:17
No i właśnie Olgino się odezwało, więc przysłowie doskonale do ciebie pasuje:))
rozbawiony wiadomo kim i czym Sobota, 10 Czerwca 2017, 0:16
Pytanie co prawda było skierowane do innego użytkownika, ale przysłowiowe nożyce odezwały się tak, jak można się było tego spodziewać... ;-)
PS. Nie ma to jednak jak wzajemne wspieranie się. Nieprawdaż? :)))
Davien Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 16:10
No zwłasza jak wy w tym waszym Klubie Adoratorów Rosji to robicie:)) Ja jakos nie muszę nikogo wspierać, ale twoje bajki jest tak zabawnie prostować:))