Rosja po długiej przerwie wystrzeliła satelitę wojskowego

Wtorek, 30 Maja 2017, 9:07

W czwartek 25 maja miał miejsce pierwszy od czerwca 2016 r. start wojskowy z kosmodromu w Plesiecku. Rakieta Sojuz 2-1B wyniosła satelitę wczesnego ostrzegania EKS, oznaczonego jako Kosmos-2518 – drugiego z konstelacji sześciu urządzeń. Tak długa przerwa w lotach spowodowana była problemami finansowymi i technologicznymi, które w ostatnim czasie poważnie spowolniły rosyjski program kosmiczny.

Ostatni rosyjski start wojskowy miał miejsce 4 czerwca ubiegłego roku. Kilka dni później udało się – nie bez problemów – wynieść satelitę komunikacyjnego Intelsat. Od tego czasu Rosjanie wykonywali tylko i wyłącznie loty związane z obsługą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nie licząc dwóch obsługiwanych przez Arianespace startów Sojuzów z Gujany Francuskiej. Łącznie w roku 2016 odbyło się więc 18 udanych startów. Mimo kłopotów finansowych państwa oraz głośnego śledztwa w sprawie wad produkcyjnych silników rakiet Proton, Roskosmos zapowiedział ich na bieżący rok aż 30.

Misja nie była ze zrozumiałych względów zapowiadana aż do ostatniej chwili, kiedy to Ministerstwo Obrony udostępniło w mediach społecznościowych zdjęcia rakiety i wydało ostrzeżenia dla strefy powietrznej wokół Plesiecka. Wyniesione właśnie urządzenie to EKS 2, element zaprojektowanej na sześć satelitów konstelacji wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym. Jej instalacja ma zakończyć się w 2020 r., przywracając Rosji pełną możliwość skutecznego wykrywania ataków z użyciem pocisków balistycznych.

Długotrwałe problemy techniczne orbitalnych komponentów systemu wczesnego ostrzegania sprawiły, że ciężar tego zadania spoczął w Rosji przede wszystkim na naziemnych stacjach radarowych. Mają one jednak nieporównywalnie mniejszy zasięg niż satelity, co przekłada się na czas na reakcję – a w razie ataku jądrowego liczy się każda minuta. Konstelacja pełniąca obecnie tę rolę – Oko, opiera się na technologii z lat 70., która uważana jest za mocno przestarzałą. Z tego względu Rosjanie rozpoczęli pracę nad EKS jeszcze zanim zakończono jej rozmieszczanie.

Nowa konstelacja również boryka się z opóźnieniami – pierwotnie miała być gotowa już 10 lat temu. Nie doszło do startu, lecz serii procesów sądowych między rosyjskim Ministerstwem Obrony a wytwórcą urządzeń, spółką Energia. Firma wygrała w sądzie, zasłaniając się niemożliwością wytworzenia satelitów na czas z uwagi na ciągłe zmiany stawianych jej wymogów i specyfikacji. Szczegółowa natura tych problemów nie jest jednak znana z uwagi na wojskowy – a zatem tajny – charakter programu.

W rezultacie pierwszego satelitę konstelacji EKS wystrzelono dopiero w 2015 r. Ich działanie polega na wykrywaniu sygnatury podczerwieni, emitowanej przez gorące spaliny nadlatującej rakiety. Satelity te mają również możliwość śledzenia ścieżki pocisku. Zdolność detekcji obejmuje szeroką ich gamę, począwszy od pocisków międzykontynentalnych, a skończywszy na taktycznych pociskach krótkiego zasięgu. Podobne osiągi mają amerykańskie satelity SBIRS.

Oba urządzenia EKS trafiły na Tundrę, geosynchroniczną orbitę typu HEO (highly elliptical orbit – orbita silnie eliptyczna). Przypomina ona orbity Mołnia, używane przez Sowietów od połowy lat 60. m. in. do rozmieszczania satelitów komunikacyjnych nad Rosją – czy szpiegowskich ponad Stanami Zjednoczonymi. Właściwości fizyczne takich orbit sprawiają, że niewielka konstelacja urządzeń krąży stale ponad danym fragmentem terytorium. Sprawdzają się one zwłaszcza w wypadku, gdy operator chce zagwarantować zasięg ponad obszarami w pobliżu ziemskiego bieguna, które sprawiają problemy umieszczonym w płaszczyźnie równika satelitom geostacjonarnym.

Kolejną misję rakiety Sojuz zaplanowano na 14 czerwca, kiedy to z kosmodromu Bajkonur wystartuje bezzałogowy Progress MS-06 z misją zaopatrzeniową dla ISS.

Czytaj też: Rosja tworzy mobilny system wykrywania rakiet balistycznych

Katarzyna Stróż

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

26 komentarzy

stań obok i popatrz Poniedziałek, 12 Czerwca 2017, 21:01
Zastanawiające jest to, że kremlofile podobnie jak większość Polaków, nie obawiają ataku USA na Polskę. Raczej liczą się z możliwością ataku ze wschodu. A przecież dla sympatyków Kremla Rosja jest tak samo jak USA pokojowo nastawionym mocarstwem, cywilizowanym, poważnym, roztropnym politycznie itd., żeby nie powiedzieć równie lecz nieco inaczej, demokratycznym
orbiter Wtorek, 30 Maja 2017, 15:43
Nie potrafie zrozumieć tekstu - czy aby rusofobia przez tekst nie przebija ?
Davien Wtorek, 30 Maja 2017, 18:26
To może naucz sie mysleć bo nikt tego za ciebie nie zrobi, choc w Olgino chyba tego nie wymagają, musisz tylko szybko gotowce przepisywać:))
fan Daviena i jego postów Piątek, 02 Czerwca 2017, 17:06
Zabawne jest to, że ty robisz podobnie, tylko w drugą stronę :))
Davien Poniedziałek, 05 Czerwca 2017, 17:52
No i odezwało się Olgino, jak zwykle bez żadnych argumentów, ale pisz dalej będzie sie z czego smiać:))
rozbawiony wiadomo kim i czym Piątek, 09 Czerwca 2017, 11:58
Kiedy wszędzie wokół siebie widzi się mityczne "Olgino", to wyraźny sygnał, że należy udać się pilnie na konsultacje i to nie tylko okulistyczne... ;-)
Davien Piątek, 09 Czerwca 2017, 15:30
No i znowu jak widze napisałes co ci na język slina przyniosła i jak zwykle zupełnie bez sensu:)) Chyba prawda musiała was tam zaboleć:))
rozbawiony wiadomo kim i czym Sobota, 10 Czerwca 2017, 18:47
"…znowu jak widze"...
Masz nie tylko wspomniany wyżej problem, ale także zbyt duże mniemanie o swojej aktywności na Space24 i nie tylko... ;-)
Jak to sam nazywasz "prawda", to może co najwyżej rozbawić... :)))
rozbawiony wiadomo kim i czym Sobota, 10 Czerwca 2017, 0:10
"...znowu jak widze"...
Masz nie tylko wspomniany wyżej problem, ale także zbyt duże mniemanie o swojej aktywności na Space24 i nie tylko... ;-)
Jak to sam nazywasz "prawda", to może co najwyżej rozbawić... :)))
Davien Poniedziałek, 19 Czerwca 2017, 2:10
I znowu mnożenie postów , zero argumentów i plagiatowanie czyichs wypowiedzi panie rozbawiony:) Chyba gotowiec na czas nie dotarł i sam musiałes myslec co tu napisac:))
Davien Wtorek, 30 Maja 2017, 13:23
Ciekawe ile naprawde będzie w tym roku lotów Roskosmosu, bo ze zrobia zapowiedziane 30 to nie ma najmniejszych szans.
yaro Wtorek, 30 Maja 2017, 22:36
Naprawdę! Patrzcie Fabian już wie! Kuriozum
Davien Środa, 31 Maja 2017, 15:19
Oj Yaro, wykonali właśnie pierwszy lot, nastepny będzie w czerwcu więc jak chcesz wykonac te 30 lotów. Moze naucz się liczyc zamiast bezmyslnie klepac w klawiaturę:))
obalaczmitow Wtorek, 30 Maja 2017, 12:38
A nic nie napiszecie o wznowieniu działania tajnych satelitów wojskowych , które krążyły w niewiadomym celu. W ubiegłym roku Rosja na orbitę wyniosła kilka satelitów wojskowych o niewiadomym działaniu. Wszyscy tutaj opowiadali peany na temat space X a Rosjanie po cichu budują odzyskiwalny I stopień lądujący jak samolot - i co okazuje się że USA w swoim X1 chce zastosować dokładnie takie samo rozwiązanie. O kapsule załogowej z kompozytu - to już inna liga niż USA, silnik detonacyjny. Ale tutaj rusofoby muszą mieć kłopoty aby to wytłumaczyć - w tym tygodniu oblot MC-21 ze skrzydłem kompozytowym, oblot Ka-62 , pokazali komputer na Elbrusie -8S /28nm/ ; nowy granatnik samoprzeładowujacy się na Tig-rze, nowy Altus - który lata już 48 h non stop / co dopiero udało się amerykanom z ich predatorem/ , Orion - który poleciał na 8 km zasilany, sieć kwantowa którą otworzyli na jednym z uniwersytetów - ale to ta "upadająca" Rosja. Kraj który ma najlepszy bank na ziemi - bo ma węglowodory, i wszelakie metale szlachetne i nie musi spłacać zaciągniętych kredytów - i rozwija technologię w sposób niespotykany w stosunku do kosztów i potencjału PKB.
W zasadzie kraj który jako jeden z 3 jest samowystarczalny pod każdym względem - KAŻDYM - produkuje najnowsze samoloty bojowe , cywilne / SSJ100 krótkiego zasięgu, MC-21 średniego, IL-96 długiego zasięgu, Ił-112 / regionalny który ponownie zaczynają produkować/ , transportowe, śmigłowce, procesory, samochody osobowe , ciężarowe , całą broń jaką sobie można wymyślić, rozwijają produkcję leków, żywności, wszelakie maszyny rolnicze, budowlane, obrabiarki i satelity i loty kosmiczne. I to przy PKB 4x większym od POLSKI - to tylko świadczy o tym jak marny jest ten wskaźnik do porównywania siły gospodarki kraju. Oni produkują i sprzedają 4x więcej samochodów; 100x więcej broni, zboża, ropy itp - a są wg PKB tylko 4x bardziej rozwiniętą gospodarką - haha.
Kiks Środa, 31 Maja 2017, 13:12
Papier wszystko przyjmie. Jak w excelu wpiszesz sobie, że zarobisz 5 razy tyle niż włożyłeś to tak będzie? Ale mając takich klakierów jak yaro i jemu podobnych, być może uda się.
Geoffrey Środa, 31 Maja 2017, 11:11
Nie potrafię pojąć tej logiki: Rusofobi nie mają racji, bo Rosja jest wojskową i technologiczną potęgą i zetrze Polskę z powierzchni ziemi, jeśli tylko zechce. Na mój rozum takiej Rosji jednak trzeba się bać. Więc rusofobi mają rację.
yaro Wtorek, 30 Maja 2017, 23:42
"Problem" w tym, że Rosjanie wracają do gry i to nie w kiepskim ale w dobrym stylu, to dlatego taka histeria (udawana) na Rosję, bo chodzi o to by ją zatrzymać każdym sposobem tyle, że na razie marnie to się udaje.
Davien Środa, 31 Maja 2017, 15:21
Tia, wracają z przestarzała rakietą bo nic nowego zrobic nie umieją:) Jak tam Protony-M będą w końcu latac czy dalej nie potrafia silników do nich wyprodukować:))
bla bla bla Wtorek, 30 Maja 2017, 21:04
a tony jabłek nie potrafią wyprodukować :)
ha ha ha Piątek, 02 Czerwca 2017, 17:01
I pomyśleć że w przypadku wojny, rosja odpali w nas rakiety, a my w odwecie będziemy rzucać w nią jabłkami :)))
kaplica Wtorek, 30 Maja 2017, 19:51
I zapomniałeś o najważniejszym rosyjskim "wynalazku": wypić pół litra stolicznej i zrobić kupę na klatce schodowej w miejscu zamieszkania. .
Davien Wtorek, 30 Maja 2017, 18:24
Juz wiekszych bredni jak widze nie mogłeś napisać, ale co masz zrobic jak ci na czas gotowca panie obalacz nie dosłali. ;)) Pisz dalej bedzie sie z czego smiać:))
Polanski Wtorek, 30 Maja 2017, 18:20
A właśnie. Skąd te sukcesy niedostępne nikomu na Świecie? Wszystko fajnie. Pozostało juz tylko zwiększyc PKB tak ze 100 razy. Jak Chiny.
wyścig zbrojeń pilnie potrzebny Wtorek, 30 Maja 2017, 17:40
Czekamy na to aby Trump okazał się Reaganem bis. Wrzucić ruskowi 4 bieg, zbrojenia kosmiczne i tp wyścig ... Zadyszka pilnie potrzebna! Putin padnie, przyjdzie Gorbaczow bis i znowu będziemy mieli 30 lat spokoju...
Realista a nie marzyciel Czwartek, 01 Czerwca 2017, 18:00
Problem w tym, że dzisiaj USA nie stać na taki wyścig zbrojeń jak przed laty za Regana, zresztą ten owy wyścig osłabił USA na tyle, że dzisiaj mają problemy gospodarcze i duży dług, który z trudem obsługują, dodrukowując co trochę dolarów, jednocześnie pilnując aby Chiny nie wykupiły za dużo w USA.

Obecne problemy USA są zbyt obszerne, aby mogli pozwolić sobie na nowy wyścig zbrojeń, zresztą dla Rosji taki wyścig, był by jeszcze gorszy, więc to nie takie proste.

Liczenie na to, że Rosja upadnie, to myślenie naiwne wręcz dziecinne, świadczące o kompletnym braku wiedzy na temat, jak to wszystko na świecie funkcjonuje.

Rosja bodobnie jak i USA jest mocarstwem, które liczy się w świecie i to bardzo, o czym każdy prezydent w USA wie. Problem może mieć kraj taki jak nasz, który zarówno dla USA
jak i Rosji niewiele znaczy.

Ps. Nie zapominajmy że amerykańscy żołnierze w naszym kraju, mogą wrócić do USA, a ich miejsce mogą zająć żołnierze rosyjscy, czego byśmy nie chcieli, ale w przypadku wojny wszystko jest możliwe, a USA na pewno nie zaryzykuje swojego istnienia z powodu takiego państwa jak Polska, więc proszę się tak nie ekscytować obecnością amerykańskim wojskiem.
Też tak sądzę Piątek, 02 Czerwca 2017, 17:22
Też uważam, że USA nie będzie nas bronić w przypadku rosyjskiego ataku, bo za dużo mieli by do stracenia. Może dali by nam trochę uzbrojenia od siebie i tyle, a prezydent USA wyrażał by tylko głębokie zaniepokojenie i na pokaz groził by Rosji, a tak na prawdę USA nic by nie robiło, tylko obserwowali by rozwój sytuacji, a coraz większa liczba ofiar śmiertelnych w naszej ojczyźnie, nie robiła by na nich większego wrażenia
Być może nałożyli by sankcje na kolejne parę osób w Moskwie.

To oczywiście smutne, ale tak by było, amerykańscy żołnierze w naszym kraju trochę by nam pomogli, a potem gdyby było już za gorąco, wrócili by do USA, podobnie baza w Redzikowie w formie nadbudówki okrętu, została by szybko rozebrana i przeniesiona w jakieś bezpieczne miejsce np Anglia.

Ktoś powie - a NATO ? no cóż, przed drugą wojną światową, też były sojusze, umowy o nie stosowaniu agresji itp, a jednak wojna wybuchła i owe sojusze nie miały znaczenia, nas Polaków wyworzono do obozów zagłady, a zachód w tym USA, tylko się przeglądali, za pewne tak by było również dzisiaj.