Udany start Arianespace. Innowacyjny satelita komunikacyjny na orbicie

Poniedziałek, 30 Stycznia 2017, 16:14

Należąca do Arianespace rakieta nośna Sojuz wyniosła na geostacjonarną orbitę transferową satelitę komunikacyjnego Hispasat 36W-1 dla hiszpańskiego operatora. To pierwszy europejski pojazd kosmiczny z innowacyjną aktywną anteną fazowaną działającą w paśmie Ku.

Misja VS-16 Arianespace rozpoczęła się 28 stycznia br. o godz. 02:03 czasu polskiego z Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Za pomocą rakiet nośnej Sojuz na orbitę dostarczono satelitę komunikacyjnego Hispasat 36W-1 dla hiszpańskiego operatora. Oddzielenie sprzętu nastąpiło po 32 min i 10 s od startu. Misja zakończyła się pełnym sukcesem. Satelita trafił na geostacjonarną orbitę transferową skąd z wykorzystaniem własnego napędu dostanie się na docelową pozycję na orbicie geostacjonarnej. 

Hispasat 36W-1 (AG-1) zintegrowany został przez Airbus Defence and Space na bazie platformy SmallGEO, opracowanej w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, z głównym partnerem w postaci przedsiębiorstwa OHB z Niemiec.  Jest to pierwszy europejski satelita używający aktywnych anten działających w paśmie Ku. W pojeździe zastosowano także innowacyjną wielowiązkową antenę, którą będzie można przekonfigurować na orbicie. Nowy satelita należący do hiszpańskiej spółki Hispasat S.A. będzie świadczył usługi multimedialne na terenie Europy, Wysp Kanaryjskich i Ameryki Południowej.  

Czytaj też: Innowacyjne technologie w hiszpańskim satelicie telekomunikacyjnym

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Kuki5050 Wtorek, 14 Lutego 2017, 20:16
Autorzy! Hispasata 36W wyniósł Sojuz 2 (konkretnie 2.1b)! Nie Ariane 5!