Rosja tworzy mobilny system wykrywania rakiet balistycznych

Środa, 17 Maja 2017, 9:56

Rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło partię mobilnych kompleksów radarowych „Niebo-M” do wykrywania obiektów balistycznych oraz aerodynamicznych na średnich i dużych wysokościach. Wbrew pozorom nie chodzi tu o zakup pojedynczych stacji radiolokacyjnych, ale o dostarczenie przewoźnych, kilkuradarowych posterunków radiotechnicznych dalekiego zasięgu.

Umowa podpisana z państwowym przedsiębiorstwem AO „Federalnym naukowo produkcyjnym centrum  „Niżnonowogrodzkim, naukowo produkcyjnym instytutem radiotechniki” w Niżnym Nowogrodzie zakłada dostawę mobilnych, trójwspółrzędnych, wielopasmowych systemów radarowych średniego i dużego pułapu „Niebo-M”. Są to modułowe kompleksy radiolokacyjne przeznaczone przede wszystkim do wykrywania celów małych i trudnowykrywalnych – w tym wykonanych w technice stealth.

„Niebo-M” ma więc być przez Rosjan wykorzystywany zarówno do wykrywania trdunowykrywalnych bombowców strategicznych typu B-2, jak i do śledzenia rakiet balistycznych na bardzo dużym pułapie (tylko przy obserwacji sektorowej).

Nowy kompleks radarowy pracując w reżimie obserwacji dookólnej ma możliwość wykrywania obiektów powietrznych na odległości od 10 do 600 km i do wysokości około 600 km. System może wtedy śledzić ponad 200 celów „aerodynamicznych”: lecących z prędkością do 18 tysięcy kilometrów na godzinę. Przy prowadzeniu obserwacji sektorowej kompleks „Niebo-M” może już śledzić tylko 20 celów balistycznych, ale za to na odległości do 1800 km i do pułapu 1200 km.

Nie wiadomo co tak naprawdę zostało zamówione przez rosyjskie ministerstwo obrony. „Niebo-M” (55Ż6M) to bowiem nazwa umowna, pod którą Rosjanie podciągają różnego rodzaju stacje radiolokacyjne. Mówimy tu więc o kompleksie, w ramach którego można połączyć kilka różnych radarów pracujących w paśmie centymetrowym, decymetrowym i metrowym. Przypomnijmy, że pasma decymetrowe i metrowe są wskazywane przez specjalistów jako użyteczne przy wykrywaniu obiektów wykonanych w technologii stealth (technologii stworzonej, a więc i skutecznej przede wszystkim przeciwko radarom centymetrowym i milimetrowym).

Zdjęcie kompleksu „Niebo-M”, jakie pojawiło się na stronie ministerstwa obrony Rosji z okazji podpisania kontraktu, przedstawia więc tylko jedną stację radiolokacyjną KWRL (i to nierozłożoną) z kabina dowodzenia, która pozornie różni się od tych, jakie były prezentowane wcześniej w informacjach encyklopedycznych i na różnego rodzaju forach. Nie jest to jednak nic dziwnego, ponieważ „Niebo-M” to system modułowy, który można kompletować pod potrzeby zamawiającego – składający się nawet z czterech różnych radarów.

Prace na tego rodzaju kompleksem trwają od 1990 roku. Jego prototyp powstał jednak dopiero w 2008 r. i początkowo składał się z radaru dookólnego na pasmo metrowe RLM-M oraz kabiny dowodzenia i kierowania KU RLK. W testach prowadzonych w 2009 roku dołączono do tego zestawu radar na pasmo decymetrowe RLM-D oraz radar wtórny KWRL (systemu identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy”) zamontowany jako moduł z kabiną dowodzenia i kierowania. Nie udało się natomiast skończyć prac nad oddzielną stacją radiolokacyjną pracującą w paśmie centymetrowym RLM-S. Próby systemy trwały do 2011 r., chociaż pierwsze zamówienie ze strony rosyjskiego ministerstwo obrony zostało złożone już w 2010 r. W międzyczasie ujawniono na wystawie techniki wojskowej z okazji stulecia rosyjskiego lotnictwa wojskowego eksportową wersję systemu – oznaczoną jako „Niebo-ME” (55Ż6ME”).

Jak na razie Rosjanie wprowadzili do swoich sił zbrojnych od 6 do 11 kompleksów „Niebo-M”.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

24 komentarze

magazynier Niedziela, 21 Maja 2017, 18:24
Wreszcie nie dają się podpuszczać na warunkach przeciwnika. Nie mieli by szans, żadnych. NATO wydaje rocznie bilion za zbrojenia, a Rosja mniej niż 100 mld. Te kompleksy to sprytny pomysł na to by się orientować co dzieje się tam w gorze nawet przy "totalnym" zagłuszaniu i takim zacofaniu w nowoczesnych technologiach mikroelektronicznych.
Zapłakane USA Czwartek, 18 Maja 2017, 21:53
A USA nawet aktualnie nawet 'nie śmie" pomarzyć o czymś takim jak "mobilny system wykrywania rakiet balistycznych". Ale co się dziwić, widocznie wzieli sobie do serca bajania Daviena, Jacy, Aresa czy Polanskiego i w dalszym ciągu żyją w "Matrixsie". I jak tu nie płakać?
Zapłakane USA Środa, 17 Maja 2017, 22:55
A USA może aktualnie tylko o takim czymś (jak mobilny system wykrywania tego typu celów) pomarzyć. I bez względu na to co napiszą tu: "Davien", "Polanski", "Ares", "Jaca", zyg czy inne "tadki" (że o rożnych "olach" vel "edich" vel "fx-ach" czy "funach USA" nie wspomnę) fakty są brutalne. I dlatego USA - wbrew oficjalnej zachodniej propagandzie faktycznie jest zapłakane.
FUN USA Sobota, 20 Maja 2017, 20:10
Amerykanie też mają systemy wykrywania pocisków balistycznych więc nie muszą marzyć :)

Ps Rosjanie mogą natomiast pomarzyć o takim samolocie jak F-22/35/B-2 do tego jeszcze lotniskowce USA, o czymś takim ruscy mogą tylko pośnić :))
Jak sądzicie ? Środa, 17 Maja 2017, 18:31
Ten ruski wóz na zdjęciu powyżej, gdyby mu tak dodać drabinę, to by mógł być świetnym wozem strażackim, a i pożytku było by z niego więcej, a tak to będzie stał i rdzewiał udając jakiś zaawansowany pojazd radarowy czy tam rakietowy :)
gg Sobota, 20 Maja 2017, 20:14
Ta atrapa nie nadaje się nawet na wóz strażacki:)
tadek Środa, 17 Maja 2017, 15:40
"Rosja: Rośnie potencjał militarny USA

Generałowie w Moskwie przyznali, że w przypadku wojny atomowej ze Stanami Zjednoczonymi, Rosja nie miałaby szans.

Podczas konferencji w Moskwie poświęconej bezpieczeństwu generałowie sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych przyznali, że amerykańska armia ma wystarczający potencjał, by przechwycić rosyjskie i chińskie rakiety balistyczne. Jak twierdzą, sytuacja ta „tworzy zagrożenie dla strategicznych sił Moskwy i Pekinu". Do takich wniosków doszli analitycy Ministerstwa Obrony Rosji, dzięki nowoczesnym badaniom komputerowym.

- Obecność amerykańskich baz obrony przeciwrakietowej w Europie, okrętów przeciwrakietowych na morzach i oceanach, znajdujących się niedaleko terytorium Rosji, stwarza mocne możliwości do niespodziewanego ataku jądrowego na Federację Rosyjską – powiedział gen. Wiktor Poznichir, przedstawiciel sztabu generalnego rosyjskiej armii.

Tymczasem szef centralnego naukowo-badawczego Instytutu Wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznych Rosji Siergiej Jagolnikow oświadczył, że amerykańska obrona przeciwrakietowa jest w stanie zestrzelić rosyjską rakietę balistyczną w ciągu zaledwie 150 sekund."

Rosja nigdy nie zdecyduje się na konfrontację czy też sprawdzenie determinacji USA w obronie sojuszników bo zdaje sobie dobrze sprawę że wojna z US to zagłada FR.
tu tu tu Środa, 17 Maja 2017, 15:31
jak tak dalej będą propagować różnego rodzaje radary - to nawet gołąb się nie prześlizgnie przez terytorium Rosji . Nasze wręcz przepuszczają nawet balony , bo ich nie widza ? Chyba że amerykanie jakieś badziewie przywieźli ?
tyle na temat ruskich technologii Sobota, 20 Maja 2017, 1:53
Podobnie było w latach 80-tych, propagandowe radary wykrywały nawet inwazję stonki. Cóż, ta się teraz, co wyraźnie widać, osadziła na rosyjskich defiladowych pojazdach. No i w środku tego zamieszania, taki niemiecki wyrostek Mathias Rust wylądował sobie awionetką na placu Czerwonym
Karol Środa, 17 Maja 2017, 12:20
Zdaje się, że zaczęli się martwić muzułmańskimi lub północnokoreańskimi głowicami. A może zaniepokoił ich rozwój Chin?
tadek Środa, 17 Maja 2017, 10:49
wyrażnie to znaczy iż Rosjanie pogodzili się z tym iż nad ich terytorium będą latać obce rakiety i trudno wykrywalne samoloty na różnych wysokościach..dotąd w ich propagandzie nigdy to nie miało miejsca !!!
nikt2 Środa, 17 Maja 2017, 12:36
@tadek
Przejmując do Niemców Leo 2 a* pogodziliśmy się z tym że na naszym terytorium będą znajdować się cele które będzie trzeba niszczyć, dotąd w Polskiej propagandzie tego nie było.
Dawno tak głupiego komentarza nie czytałem, pobiłeś nawet "tak tylko ..".
Pio_64 Czwartek, 18 Maja 2017, 21:15
...Masz jeszcze CPU, czyli mózg...To myśl, a nie pisz...Po pierwsze myślimy, pod drugie nie wychodzimy na (delikatnie mówiąc) totalnych ignorantów. Nie znasz się ,to po prostu nie pisz...Taka rada :-)
Polanski Środa, 17 Maja 2017, 13:41
Co za brednie!! Dawno tak głupiego komentarza nie czytałem, pobiłeś nawet sam siebie czyli "yaro".
Zapłakane USA Środa, 17 Maja 2017, 18:33
Za to Twój na "stałym" poziomie tj. "- 0"
fan miszcza yaro Środa, 17 Maja 2017, 18:20
Nie, yaro jest jedyny w swoim rodzaju ;))
Polanski II Środa, 17 Maja 2017, 15:11
Ale yaro nie pisze o kwadratowych metrowych falach a Ty jak najbardziej wypisujesz opinie które tutaj wzbudzaja podziw ludzi technicznych ...
Polanski Niedziela, 21 Maja 2017, 21:58
Coś wam do herbaty dodają w tym Olgino? Nie pij więcej bo ta chemia cię zabije. No i zmień nick. Twój świadczy o braku indywidualizmu.
V Środa, 17 Maja 2017, 12:52
@TADEK, @TAK TYLKO ... to jedna i ta sama osoba ponieważ oba ich komentarze są podobnym poziomie, nawet stylistycznym ...
pix-2000 Czwartek, 18 Maja 2017, 21:18
...I tu masz rację... :-)
Wyłapywacz BMX'ów Środa, 17 Maja 2017, 18:26
A jeszcze raz se wkleje post, ale już pod innym nickiem :)))
Wyłapywacz faktów i mitów Środa, 17 Maja 2017, 18:24
Lepszy jest wasz "BMX" czyli "MITY I FAKTY" ten to imprezuje, czasem pisze długie nuta w nutę takie same posty i wkleja je pod różnymi nick'ami :))
A taki tam Sobota, 20 Maja 2017, 20:20
Oni nic nie piszą, tylko wklejają gotowce z olgino, pod różnymi nick'ami np: rozbawiony wiadomo kim i czym -yaro-mity i fakty-wyedukowane usa- itp.
Polanski Niedziela, 21 Maja 2017, 22:08
Od dłuższego czasu podejrzewam że te posty pod tymi dziwnymi nick'ami pisze ekipa z D24.pl. Wygląda na to że chcą podtrzymać dyskusję. Te komentarze są tak infantylne że nawet ci z Olgino by się nie odważyli. Nie należy lekceważyć przeciwnika, ale dyskusja na forum z nami jest przeciw skuteczna. Ośmieszanie tzw. ruskich chyba nie jest celem wojny psychologicznej na froncie wschodnim? A ci to właściwie robią. Bardzo profesjonalnie.