Rosja tworzy mobilny system wykrywania rakiet balistycznych

Środa, 17 Maja 2017, 9:56

Rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło partię mobilnych kompleksów radarowych „Niebo-M” do wykrywania obiektów balistycznych oraz aerodynamicznych na średnich i dużych wysokościach. Wbrew pozorom nie chodzi tu o zakup pojedynczych stacji radiolokacyjnych, ale o dostarczenie przewoźnych, kilkuradarowych posterunków radiotechnicznych dalekiego zasięgu.

Umowa podpisana z państwowym przedsiębiorstwem AO „Federalnym naukowo produkcyjnym centrum  „Niżnonowogrodzkim, naukowo produkcyjnym instytutem radiotechniki” w Niżnym Nowogrodzie zakłada dostawę mobilnych, trójwspółrzędnych, wielopasmowych systemów radarowych średniego i dużego pułapu „Niebo-M”. Są to modułowe kompleksy radiolokacyjne przeznaczone przede wszystkim do wykrywania celów małych i trudnowykrywalnych – w tym wykonanych w technice stealth.

„Niebo-M” ma więc być przez Rosjan wykorzystywany zarówno do wykrywania trdunowykrywalnych bombowców strategicznych typu B-2, jak i do śledzenia rakiet balistycznych na bardzo dużym pułapie (tylko przy obserwacji sektorowej).

Nowy kompleks radarowy pracując w reżimie obserwacji dookólnej ma możliwość wykrywania obiektów powietrznych na odległości od 10 do 600 km i do wysokości około 600 km. System może wtedy śledzić ponad 200 celów „aerodynamicznych”: lecących z prędkością do 18 tysięcy kilometrów na godzinę. Przy prowadzeniu obserwacji sektorowej kompleks „Niebo-M” może już śledzić tylko 20 celów balistycznych, ale za to na odległości do 1800 km i do pułapu 1200 km.

Nie wiadomo co tak naprawdę zostało zamówione przez rosyjskie ministerstwo obrony. „Niebo-M” (55Ż6M) to bowiem nazwa umowna, pod którą Rosjanie podciągają różnego rodzaju stacje radiolokacyjne. Mówimy tu więc o kompleksie, w ramach którego można połączyć kilka różnych radarów pracujących w paśmie centymetrowym, decymetrowym i metrowym. Przypomnijmy, że pasma decymetrowe i metrowe są wskazywane przez specjalistów jako użyteczne przy wykrywaniu obiektów wykonanych w technologii stealth (technologii stworzonej, a więc i skutecznej przede wszystkim przeciwko radarom centymetrowym i milimetrowym).

Zdjęcie kompleksu „Niebo-M”, jakie pojawiło się na stronie ministerstwa obrony Rosji z okazji podpisania kontraktu, przedstawia więc tylko jedną stację radiolokacyjną KWRL (i to nierozłożoną) z kabina dowodzenia, która pozornie różni się od tych, jakie były prezentowane wcześniej w informacjach encyklopedycznych i na różnego rodzaju forach. Nie jest to jednak nic dziwnego, ponieważ „Niebo-M” to system modułowy, który można kompletować pod potrzeby zamawiającego – składający się nawet z czterech różnych radarów.

Prace na tego rodzaju kompleksem trwają od 1990 roku. Jego prototyp powstał jednak dopiero w 2008 r. i początkowo składał się z radaru dookólnego na pasmo metrowe RLM-M oraz kabiny dowodzenia i kierowania KU RLK. W testach prowadzonych w 2009 roku dołączono do tego zestawu radar na pasmo decymetrowe RLM-D oraz radar wtórny KWRL (systemu identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy”) zamontowany jako moduł z kabiną dowodzenia i kierowania. Nie udało się natomiast skończyć prac nad oddzielną stacją radiolokacyjną pracującą w paśmie centymetrowym RLM-S. Próby systemy trwały do 2011 r., chociaż pierwsze zamówienie ze strony rosyjskiego ministerstwo obrony zostało złożone już w 2010 r. W międzyczasie ujawniono na wystawie techniki wojskowej z okazji stulecia rosyjskiego lotnictwa wojskowego eksportową wersję systemu – oznaczoną jako „Niebo-ME” (55Ż6ME”).

Jak na razie Rosjanie wprowadzili do swoich sił zbrojnych od 6 do 11 kompleksów „Niebo-M”.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

28 komentarzy

magazynier Niedziela, 21 Maja 2017, 18:24
Wreszcie nie dają się podpuszczać na warunkach przeciwnika. Nie mieli by szans, żadnych. NATO wydaje rocznie bilion za zbrojenia, a Rosja mniej niż 100 mld. Te kompleksy to sprytny pomysł na to by się orientować co dzieje się tam w gorze nawet przy "totalnym" zagłuszaniu i takim zacofaniu w nowoczesnych technologiach mikroelektronicznych.
Zapłakane USA Czwartek, 18 Maja 2017, 21:53
A USA nawet aktualnie nawet 'nie śmie" pomarzyć o czymś takim jak "mobilny system wykrywania rakiet balistycznych". Ale co się dziwić, widocznie wzieli sobie do serca bajania Daviena, Jacy, Aresa czy Polanskiego i w dalszym ciągu żyją w "Matrixsie". I jak tu nie płakać?
bmc3i Wtorek, 27 Czerwca 2017, 6:22
Naprawde? To co to jest AN/TPY-2
Zapłakane USA Środa, 17 Maja 2017, 22:55
A USA może aktualnie tylko o takim czymś (jak mobilny system wykrywania tego typu celów) pomarzyć. I bez względu na to co napiszą tu: "Davien", "Polanski", "Ares", "Jaca", zyg czy inne "tadki" (że o rożnych "olach" vel "edich" vel "fx-ach" czy "funach USA" nie wspomnę) fakty są brutalne. I dlatego USA - wbrew oficjalnej zachodniej propagandzie faktycznie jest zapłakane.
Kiks Środa, 31 Maja 2017, 13:22
Po czym to będzie jeździć? No chyba, że tylko w miastach ma operować.
FUN USA Sobota, 20 Maja 2017, 20:10
Amerykanie też mają systemy wykrywania pocisków balistycznych więc nie muszą marzyć :)

Ps Rosjanie mogą natomiast pomarzyć o takim samolocie jak F-22/35/B-2 do tego jeszcze lotniskowce USA, o czymś takim ruscy mogą tylko pośnić :))
Jak sądzicie ? Środa, 17 Maja 2017, 18:31
Ten ruski wóz na zdjęciu powyżej, gdyby mu tak dodać drabinę, to by mógł być świetnym wozem strażackim, a i pożytku było by z niego więcej, a tak to będzie stał i rdzewiał udając jakiś zaawansowany pojazd radarowy czy tam rakietowy :)
gg Sobota, 20 Maja 2017, 20:14
Ta atrapa nie nadaje się nawet na wóz strażacki:)
tadek Środa, 17 Maja 2017, 15:40
"Rosja: Rośnie potencjał militarny USA

Generałowie w Moskwie przyznali, że w przypadku wojny atomowej ze Stanami Zjednoczonymi, Rosja nie miałaby szans.

Podczas konferencji w Moskwie poświęconej bezpieczeństwu generałowie sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych przyznali, że amerykańska armia ma wystarczający potencjał, by przechwycić rosyjskie i chińskie rakiety balistyczne. Jak twierdzą, sytuacja ta „tworzy zagrożenie dla strategicznych sił Moskwy i Pekinu". Do takich wniosków doszli analitycy Ministerstwa Obrony Rosji, dzięki nowoczesnym badaniom komputerowym.

- Obecność amerykańskich baz obrony przeciwrakietowej w Europie, okrętów przeciwrakietowych na morzach i oceanach, znajdujących się niedaleko terytorium Rosji, stwarza mocne możliwości do niespodziewanego ataku jądrowego na Federację Rosyjską – powiedział gen. Wiktor Poznichir, przedstawiciel sztabu generalnego rosyjskiej armii.

Tymczasem szef centralnego naukowo-badawczego Instytutu Wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznych Rosji Siergiej Jagolnikow oświadczył, że amerykańska obrona przeciwrakietowa jest w stanie zestrzelić rosyjską rakietę balistyczną w ciągu zaledwie 150 sekund."

Rosja nigdy nie zdecyduje się na konfrontację czy też sprawdzenie determinacji USA w obronie sojuszników bo zdaje sobie dobrze sprawę że wojna z US to zagłada FR.
tu tu tu Środa, 17 Maja 2017, 15:31
jak tak dalej będą propagować różnego rodzaje radary - to nawet gołąb się nie prześlizgnie przez terytorium Rosji . Nasze wręcz przepuszczają nawet balony , bo ich nie widza ? Chyba że amerykanie jakieś badziewie przywieźli ?
tyle na temat ruskich technologii Sobota, 20 Maja 2017, 1:53
Podobnie było w latach 80-tych, propagandowe radary wykrywały nawet inwazję stonki. Cóż, ta się teraz, co wyraźnie widać, osadziła na rosyjskich defiladowych pojazdach. No i w środku tego zamieszania, taki niemiecki wyrostek Mathias Rust wylądował sobie awionetką na placu Czerwonym
Karol Środa, 17 Maja 2017, 12:20
Zdaje się, że zaczęli się martwić muzułmańskimi lub północnokoreańskimi głowicami. A może zaniepokoił ich rozwój Chin?
tadek Środa, 17 Maja 2017, 10:49
wyrażnie to znaczy iż Rosjanie pogodzili się z tym iż nad ich terytorium będą latać obce rakiety i trudno wykrywalne samoloty na różnych wysokościach..dotąd w ich propagandzie nigdy to nie miało miejsca !!!
nikt2 Środa, 17 Maja 2017, 12:36
@tadek
Przejmując do Niemców Leo 2 a* pogodziliśmy się z tym że na naszym terytorium będą znajdować się cele które będzie trzeba niszczyć, dotąd w Polskiej propagandzie tego nie było.
Dawno tak głupiego komentarza nie czytałem, pobiłeś nawet "tak tylko ..".
Pio_64 Czwartek, 18 Maja 2017, 21:15
...Masz jeszcze CPU, czyli mózg...To myśl, a nie pisz...Po pierwsze myślimy, pod drugie nie wychodzimy na (delikatnie mówiąc) totalnych ignorantów. Nie znasz się ,to po prostu nie pisz...Taka rada :-)
Polanski Środa, 17 Maja 2017, 13:41
Co za brednie!! Dawno tak głupiego komentarza nie czytałem, pobiłeś nawet sam siebie czyli "yaro".
Zapłakane USA Środa, 17 Maja 2017, 18:33
Za to Twój na "stałym" poziomie tj. "- 0"
fan miszcza yaro Środa, 17 Maja 2017, 18:20
Nie, yaro jest jedyny w swoim rodzaju ;))
Polanski II Środa, 17 Maja 2017, 15:11
Ale yaro nie pisze o kwadratowych metrowych falach a Ty jak najbardziej wypisujesz opinie które tutaj wzbudzaja podziw ludzi technicznych ...
Polanski Niedziela, 21 Maja 2017, 21:58
Coś wam do herbaty dodają w tym Olgino? Nie pij więcej bo ta chemia cię zabije. No i zmień nick. Twój świadczy o braku indywidualizmu.
V Środa, 17 Maja 2017, 12:52
@TADEK, @TAK TYLKO ... to jedna i ta sama osoba ponieważ oba ich komentarze są podobnym poziomie, nawet stylistycznym ...
pix-2000 Czwartek, 18 Maja 2017, 21:18
...I tu masz rację... :-)
Wyłapywacz BMX'ów Środa, 17 Maja 2017, 18:26
A jeszcze raz se wkleje post, ale już pod innym nickiem :)))
Wyłapywacz faktów i mitów Środa, 17 Maja 2017, 18:24
Lepszy jest wasz "BMX" czyli "MITY I FAKTY" ten to imprezuje, czasem pisze długie nuta w nutę takie same posty i wkleja je pod różnymi nick'ami :))
A taki tam Sobota, 20 Maja 2017, 20:20
Oni nic nie piszą, tylko wklejają gotowce z olgino, pod różnymi nick'ami np: rozbawiony wiadomo kim i czym -yaro-mity i fakty-wyedukowane usa- itp.
Polanski Niedziela, 21 Maja 2017, 22:08
Od dłuższego czasu podejrzewam że te posty pod tymi dziwnymi nick'ami pisze ekipa z D24.pl. Wygląda na to że chcą podtrzymać dyskusję. Te komentarze są tak infantylne że nawet ci z Olgino by się nie odważyli. Nie należy lekceważyć przeciwnika, ale dyskusja na forum z nami jest przeciw skuteczna. Ośmieszanie tzw. ruskich chyba nie jest celem wojny psychologicznej na froncie wschodnim? A ci to właściwie robią. Bardzo profesjonalnie.
Nie z redakcji Czwartek, 08 Czerwca 2017, 12:05
Słusznie zauważyłeś, że wszyscy ci o nickach - Davien, yaro, fun usa, rozbawiony itp to są najprawdopodobniej redaktorzy czy też moderatorzy tego portalu, którzy chcą za wszelką cenę podtrzymać dyskusje, dobrze, że chociaż ty to zauważyłeś panie Polański

ps. Mam nadzieję, że ty nie jesteś też z redakcji:))
Davien Wtorek, 13 Czerwca 2017, 23:59
Akurat na pewno nie jestem z redakcji, choc taka praca byłaby ciekawa:)