"Wystrzał z satelity". Pentagon oskarża Kreml o test orbitalnej broni

24 lipca 2020, 18:45
200327-F-AZ553-001
Fot. US Space Command/Wayne Clark [spacecom.mil]

W oświadczeniu wydanym 23 lipca połączone dowództwo kosmiczne Departamentu Obrony USA (US Space Command) zarzuciło Rosji przeprowadzenie kilka dni wcześniej testu uzbrojenia antysatelitarnego. Użyty instrument opisano jako broń bazowania orbitalnego (Space-Based Anti-Satellite Weapon) - nowy incydent powiązano z aktywnością wzbudzającego już wcześniej wątpliwości satelity Kosmos-2543. Obiekt ten monitorowano od miesięcy pod kątem stwierdzonego wykonywania nieoczekiwanych manewrów i podążania za amerykańskimi satelitami rządowymi na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Swoją wypowiedź do całej sprawy przedstawił w oświadczeniu US Space Command głównodowodzący tej formacji, gen. John „Jay” Raymond, będący zarazem dowódcą operacji US Space Force. Z jego słów wynika, że rosyjski satelita wykonał na orbicie okołoziemskiej próbę kinetyczną, wyrzucenia ze swojego wnętrza zwartego obiektu z dużym impetem (według amerykańskich doniesień - z prędkością względną przekraczającą 600 km/h). "15 lipca Rosja wstrzeliła na orbitę nowy obiekt z satelity Kosmos-2543" - podano. "Dowództwo kosmiczne USA ma dowody na to, że Rosja przeprowadziła nieniszczący test kosmicznej broni przeciwsatelitarnej" - stwierdzono w przekazie z 23 lipca (opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej tej formacji).

Domniemaną próbę uznano za test uzbrojenia działającego z poziomu orbity - w mnogich przekazach ze strony oficjalnych przedstawicieli mowa jest o "miotanym pocisku". "Rosja wypuściła ten obiekt w pobliżu innego rosyjskiego satelity, podejmując działanie na orbicie podobne do przypadku z 2017 roku, niezgodnie z deklarowaną misją systemu" - wskazano dalej w komunikacie US Space Command.

Wymieniony rosyjski instrument (Kosmos-2543) jest o tyle ciekawym przypadkiem, że zdaniem Pentagonu sam przed kilkoma miesiącami został wyprowadzony na orbitę jako subsatelita inspekcyjny, uwolniony na orbicie przez inny obiekt (Kosmos-2542). Kosmos-2543 to ten sam system, który na początku bieżącego roku (meldunki w lutym) manewrował w pobliżu satelitów rządu USA i synchronizował z nimi swój lot. Jak oświadczał wówczas gen. Raymond, rosyjski pojazd "ścigał" tajnego satelitę National Reconnaissance Office, USA 245.

Szef US Space Command wyrażał kilkukrotnie w ciągu roku obawy dotyczące rosyjskich poczynań w kosmosie - także w kontekście testowego wystrzelenia przez Rosję z kosmodromu w Plesiecku rakiety przeciwsatelitarnej Nudol, która może zagrozić amerykańskim satelitom na niskiej orbicie okołoziemskiej. W najnowszym oświadczeniu Raymond stwierdził, że test z 15 lipca jest „kolejnym dowodem ciągłych wysiłków Rosji w zakresie opracowywania i testowania systemów antykosmicznych oraz odzwierciedla opublikowaną przez Kreml doktrynę wojskową dotyczącą użycia broni, która zagraża amerykańskim i sojuszniczym zasobom kosmicznym”. Departament Stanu USA skrytykował zastosowanie rosyjskich satelitów jako „niezgodne z ich zadeklarowaną misją", wobec wykazywania przez nie "cech broni kosmicznej”.

Krytykę pod adresem Rosji wyraził osobno amerykański wysłannik ds. kontroli zbrojeń Marshall Billingslea. Za pośrednictwem mediów społecznościowych stwierdził, że czyn Rosji był "w oczywisty sposób nie do zaakceptowania", a temat incydentu będzie poruszany w rozmowach z Rosją w Wiedniu na temat nowego traktatu kontroli broni nuklearnej. Słowa potępienia sformułował też Christopher Ford, pełniący obowiązki podsekretarza stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego. W swoim oświadczeniu podał, że ostatni test „uwydatnia obłudną postawę Rosji w zakresie kontroli zbrojeń w kosmosie, którą Moskwa traktuje instrumentalnie w dążeniach do ograniczenia możliwości Stanów Zjednoczonych, najwyraźniej nie mając zamiaru wstrzymywać własnego programu antysatelitarnego - zarówno w zakresie naziemnych zdolności, jak i czegoś, co wydaje się być rzeczywistą bronią orbitalną”.

Dezaprobatę względem Rosji wyraziły zresztą nie tylko Stany Zjednoczone - oficjalne wyrazy krytyki wystosowali przedstawiciele kanadyjskich i brytyjskich sił zbrojnych. Rosyjskie poczynania potępił m.in. szef brytyjskiego odpowiednika dowództwa kosmicznego, wicemarszałek Royal Air Force Harvey Smyth. Wyraził w pierwszej kolejności zaniepokojenie domniemanym świeżym testem rosyjskiego satelity (wskazując wprost na "wystrzelenie pocisku"), podkreślając przy tym, że obiekt ma „cechy broni”. „Działania takie, jak te zagrażają pokojowemu wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej i grożą powstaniem szczątków, które mogą stanowić zagrożenie dla satelitów i systemów kosmicznych, od których zależy świat” - stwierdził. Brytyjski dowódca wezwał też Rosję do „odpowiedzialności” i „unikania dalszych takich testów”.

Przedstawione przez Amerykanów i Brytyjczyków zarzuty skomentowali już przedstawiciele Kremla. Jak podała tamtejsza agencja informacyjna TASS, głos w sprawie zabrał m.in. rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Pieskow. "Rosja była i nadal jest oddana celowi całkowitej demilitaryzacji przestrzeni kosmicznej" - powiedział w piątek 24 lipca. Zastrzegł przy tym, że kwestia ta podlega kompetencji rosyjskiego Ministerstwa Obrony i MSZ. „Rosja zawsze była i pozostaje krajem, który jest zaangażowany w realizację celu, jakim jest pełna demilitaryzacja przestrzeni kosmicznej i niewykorzystywanie jakichkolwiek rodzajów broni w przestrzeni kosmicznej” - podkreślił dalej.

Odpowiedź rosyjskiego Ministerstwa Obrony przytoczyła z kolei agencja Associated Press. W oświadczeniu podano, że w wydarzeniu z 15 lipca uczestniczył „mały pojazd kosmiczny”, który dokonał inspekcji innego rosyjskiego satelity „z bliskiej odległości przy użyciu specjalnego sprzętu”. Choć nie ujawniono szczegółów i skutku przeprowadzonej operacji, podkreślono jednakże, że test "dostarczył cennej wiedzy".

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 92
kosmo
sobota, 25 lipca 2020, 12:08

Jak widać "społeczność międzynarodowa", hahahahah, jak ameryka, kanada i brytole potępiają Rosję, ale towarzycho. Rosji to "dynda" jak zyrandol. Niech ameryka stanie przed lustrem i sobie "pogada".

Fanklub Daviena
sobota, 25 lipca 2020, 12:07

Ziew... Niech redakcja mnie zawiadomi jak nastanie jakiś dzień, w którym USA kogoś o coś nie oskarża... :)

mujnik
sobota, 25 lipca 2020, 11:51

Jak Rosja mówi, że jest za demilitaryzacją, to trzeba błyskawicznie testować i lokować tam broń. To jest właściwie pewna informacja, co oni tam robią.

sobota, 25 lipca 2020, 14:57

100 proc racji! Żadnych układów z ruskimi którzy walcząc o pokój eksterminowali dziesiątki milionów ludzi to tylko pozwala im na zlapanie oddechu i ciche zbrojenia

nieb
sobota, 25 lipca 2020, 13:41

Robią to samo, co i ameryka, więc o co chodzi, sam piszesz, że trzeba lokowac tam bron, więc Rosja to robi.

yaro
sobota, 25 lipca 2020, 11:36

Jest gorzej niż piszecie, oto wycinek artykułu o systemie bojowym "Piereswied" który ukazał się w USA: "Tajemnice kompleksu „Piereswiet” Rzeczywista siła rosyjskiego „Piereswieta” okazała się znacznie większa, niż zakładał Zachód. „Piereswiet” udowodnił, że jest w stanie aktywnie wpływać na prace wrogich satelitów w przestrzeni kosmicznej nad Rosją Kompleks od ponad dwóch lat znajduje się na wyposażeniu armii rosyjskiej, a jego zasada działania do niedawna była owijana tajemnicą. W prasie amerykańskiej komentatorzy wojskowi publikowali niektóre swoje przypuszczenia na temat funkcjonowania kompleksu Piereswiet. A ponieważ informacje o zadaniach stojących przed "Piereswietem" były zamazane, sądzono, że kompleks zapewni kurtynę nad rosyjskimi systemami obrony przeciwlotniczej podczas ich przezbrajania w nowe kompleksy. Ale ostatnio pojawiły się informacje o tym kompleksie, i okazało się że rzeczywista siła kompleksu jest znacznie wyższa niż przypuszczali eksperci ze Stanów Zjednoczonych." - w dalszej części artykułu opisane jest, że Rosja przeprowadziła sprawdzenia tej broni na satelitach szpiegowskich USA co spowodowało zablokowanie "artykuł sugeruje, że uszkodzenie" modułów optycznych i nadawczych oraz podano pierwsze informacje o zasilaniu tego lasera i mówi się, że to są moduły światłowodowe z ciekłym środkiem aktywnym. To szczytowa technologia laserowa.

meh
sobota, 25 lipca 2020, 14:00

" z ciekłym środkiem aktywnym" Takim jak w krówkach ciągutkach? One także powodują zablokowanie

yaro
sobota, 25 lipca 2020, 15:33

nauczyciele powinni zarabiać więcej ...

Anty rusofil
sobota, 25 lipca 2020, 13:24

Ty tak serio? Rosja już przoduje we ws, ystk8ch technologiach świata. 7 mld ludzi na globie to głupki do najwspanialszego na świecie 150 mln narodu rosyjskiego. Rasa panów, wynalazców, filantropów i koneserów. Taka współczesna Atlantyda....

fifi
sobota, 25 lipca 2020, 21:43

Tylko nie zacznij śpiewać...

yaro
sobota, 25 lipca 2020, 15:33

nauczyciele powinni zarabiać więcej ....

Towarzysz Polak
sobota, 25 lipca 2020, 09:59

Już jedne kosmiczne wojny między USA z Rosją na sterydach zwaną ZSRR były jak to się skończyło wszyscy wiemy, teraz Rosja ekonomicznie jest cieniem tego czym była, więc taki wyścig skończy się dla niej w jeden sposób.

fifi
sobota, 25 lipca 2020, 13:07

Śpij spokojnie,nikt nie woła...:)

Ging
sobota, 25 lipca 2020, 20:44

Słowackiego nie czytałeś

Tweets Space24