Reklama

Obserwacja Ziemi

Chiny: kolejny teledetekcyjny Gaofen na orbicie

Start rakiety Chang Zheng-4B. Fot. english.gov.cn
Start rakiety Chang Zheng-4B. Fot. english.gov.cn

Chińska Republika Ludowa przeprowadziła udany start swojego systemu nośnego Długi Marsz 4C, którego zadaniem było wyniesienie na orbitę nowego satelity teledetekcji optycznej z serii Gaofen. Była to tym samym już 21. chińska misja orbitalna, która została z powodzeniem przeprowadzona w obecnym roku kalendarzowym.

Reklama

Państwo Środka w bieżącym roku zalicza kolejne pomyślne wyniesienie w przestrzeń kosmiczną swojego satelity. Tym razem za sprawą startu znalazło w kosmosie się urządzenie teledetekcyjne Gaofen 12. Jest to najnowszy satelita z serii instrumentów przeznaczonych do obserwacji powierzchni planety przy wykorzystaniu instrumentów wysokiej rozdzielczości. Wszelkie urządzenia Gaofen tworzą chiński system CHEOS (China High-definition Earth Observation System).

Reklama

Start odbył się w dniu 27 czerwca br. o godz. 17:46 czasu polskiego z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan znajdującego się na skraju pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach. Systemem nośnym odpowiedzialnym za transport opisywanego urządzenia na orbitę heliosynchroniczną był Długi Marsz 4C. Rakieta z powodzeniem wyniosła ładunek na wyznaczoną wysokość, wliczając go do pocztu 46 wystrzelonych satelitów z serii Gaofen. Dostępne informacje wskazują na to, że pierwszy stopień rakiety po oddzieleniu rozbił się na lądzie w północno-zachodniej części kraju.

Czytaj też

Władze chińskie nie opublikowały zbyt wiele informacji nt. wystrzelonego sputnika. Wiadomo, że konstelacja Gaofen to seria chińskich cywilnych satelitów teledetekcyjnych, które zapewniają niemal w czasie rzeczywistym wykonywanie zobrazowań powierzchni naszej planety m.in. na potrzeby pomiarów zasobów, badań środowiskowych czy monitorowania zmian klimatu. Wiadomo także, że trzeci satelita Gaofen 12 posiada radar SAR, pozwalający na obserwację w paśmie mikrofalowym.

Reklama

Pierwszy Gaofen 12 wystartował w listopadzie 2019 r. z kosmodromu Taiyuan, natomiast drugi w marcu 2021 r. z placówki Jiuquan. Cała konstelacja obecnie składa się z nieco ponad 30 aktywnych satelitów rozmieszczonych na orbicie.

Czytaj też

Pomyślność omawianej misji oznaczała także już 21. udane wystrzelenie chińskiej rakiety rodziny Długi Marsz w br. Według obecnych planów Chińska Republika Ludowa zamierza przeprowadzić w 2022 r. ponad 50. startów, więc jak na razie byliśmy świadkami powolnego zbliżenia się Państwa Środka do półmetka.

Reklama

Komentarze

    Reklama