Reklama

Obserwacja Ziemi

Chiny: drugi satelita zwiadu Yaogan 34 na orbicie

Autor. CASC [spacechina.com]

Chińska Republika Ludowa przeprowadziła szósty start orbitalny w 2022 r., wynosząc na niską orbitę okołoziemską (LEO) satelitę Yaogan-34 (02) gotową do prowadzenia obserwacji na rzecz cywilnych jak i wojskowych operatorów. Start został przeprowadzony przy pomocy trzystopniowej rakiety nośnej Długi Marsz 4C.

Reklama

Podczas ostatniego startu dokonanego przez Państwo Środka, na orbicie o inklinacji 63,4°, perygeum 941 km i apogeum 1092 km, został pomyślnie umieszczony nowy satelita rozpoznania optycznego. Satelita tej serii Yaogan-34 dołączył do wystrzelonego 30 kwietnia ubiegłego roku swego poprzednika, wyposażonego także w instrumenty optoelektroniczne.

Reklama

Start nowego urządzenia odbył się 17 marca br. o godz. 08:09 czasu polskiego z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan w północno-zachodnich Chinach. Wyniesienie satelity zostało przeprowadzone za pomocą rakiety nośnej Długi Marsz 4C. Był to tym samym już 411 lot systemu nośnego rodziny Długi Marsz. Chińska Korporacja ds. Nauki i Techniki Aeronautycznej (CASC) potwierdziła sukces wydarzenia po godzinie od momentu startu.

Czytaj też

Ujawniono skąpe informacje nt. ładunku użytecznego, bez podawania szczegółów dotyczących np. masy satelity. Wiemy, że satelity serii Yaogan służą do obserwacji Ziemi, monitorowaniu statków i kutrów rybackich oraz do ewidencji gruntów, szacowania wielkości plonów, czy zapobiegania klęskom żywiołowym. Mimo tych informacji eksperci twierdzą, że tajny charakter misji oraz parametry orbity wskazują na przeznaczenie wojskowe.

Reklama

Opisywane wydarzenie było 6 startem orbitalnym przeprowadzonym przez Chiny w 2022 r. Państwo Środka w poprzednim roku poprawiło rekord startów systemów nośnych, osiągając pułap 56 wystrzeleń (spośród których 3 zakończyły się niepowodzeniem). Poprzedni rekord również należał do Chińskiej Republiki Ludowej i wynosił 39 startów.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama