Reklama

Strona główna

W Chinach trwa budowa największego na świecie radioteleskopu. Niezbędne wysiedlenia

Radioteleskop Arecibo w Puerto Rico, Fot.  H. Schweiker/WIYN i NOAO/AURA/NSF, Wikipedia
Radioteleskop Arecibo w Puerto Rico, Fot. H. Schweiker/WIYN i NOAO/AURA/NSF, Wikipedia

W południowych Chinach powstaje największy na świecie radioteleskop z anteną o średnicy 500 metrów. Budowa, która ma zakończyć się w tym roku pochłonie ponad 110 mln USD i będzie wymagała przesiedlenia ok. 10 tysięcy mieszkańców pobliskich wiosek w celu stworzenia strefy wolnej od promieniowania elektromagnetycznego. 

W Chinach powstaje radioteleskop z anteną o średnicy 500 metrów. Projekt nazywa się FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope), a budowa trwa od 2011 roku w prowincji Kuejczou w południowo-zachodniej części kraju.  Koszt budowy, która ma zakończyć się we wrześniu br. oszacowano na ponad 110 mln USD. Chiński radioteleskop, który rozmiarami znacznie przewyższy czaszę obserwatorium w Arecibo w Puerto Rico o średnicy 305 metrów, będzie największy i najbardziej wydajny na świecie.

Podobnie jak Arecibo powstaje on w naturalnym zagłębieniu krasowego terenu, które zapewnia podparcie dla gigantycznej czasy radioteleskopu. Pomimo takiego doboru lokalizacji i tak z terenu budowy musiano usunąć ponad milion metrów sześciennych skał. Łączna waga 4400 pojedynczych aluminiowych trójkątnych paneli, z których będzie się składać chińska konstrukcja ma wynieść 11 000 ton. Radioteleskop FAST Będzie pracował w zakresie 0,7–3 GHz, będzie więc najczulszym radioteleskopem pracującym w niskich częstotliwościach radiowych z pojedynczą czaszą na świecie. 

Radioteleskop FAST ma wyszukiwać neutralny wodór w kosmosie, wykrywać nowe pulsary i gwiazdy, a także może służyć do poszukiwania życia pozaziemskiego. Operatorem sprzętu będzie Chińska Akademia Nauk. Chińczycy zapowiadają jednak, że nowy sprzęt będzie dostępny także dla naukowców z innych krajów. 

 Warto dodać, że uruchomienie radioteleskopu zaplanowane na wrzesień br. będzie wymagało przesiedlenia ok. 10 tysięcy mieszkańców pobliskich wiosek w celu stworzenia strefy wolnej od promieniowania elektromagnetycznego. Rząd chiński ma przy tym zapewnić po ok. 7 tysięcy złotych odszkodowania wszystkich osobom, które będą musiały zmienić miejsce zamieszkania. Wysiedlenia mają się zacząć wkrótce przed planowanym na wrzesień 2016 roku uruchomieniem radioteleskopu FAST. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!