Ślad na polskim niebie po rosyjskiej próbie rakietowej

Środa, 27 Grudnia 2017, 14:30
Środa, 27 Grudnia 2017, 14:30

Jasny obłok obserwowany wczesnym rankiem 26 grudnia br. nad wschodnim widnokręgiem z wielu rejonów Europy wzbudził szerokie zainteresowanie również nad Wisłą. Początkowo niejasne okoliczności wystąpienia zjawiska powiązano wkrótce z doniesieniami o kolejnej rosyjskiej próbie międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Charakterystyczną poświatę miała pozostawić po sobie zmodyfikowana rakieta systemu RS-12M Topol, odpalona z bazy Kapustin Jar w pobliżu granicy z Kazachstanem.

Niecodzienny ślad zaobserwowano nisko nad wschodnim widnokręgiem ok. godz. 4.00 nad ranem 26 grudnia na znacznym obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Doniesienia o pojawieniu się charakterystycznego jasnego obłoku na nocnym niebie spływały m.in. z Białorusi, Ukrainy, Rumunii i Mołdawii, a nawet Austrii. Zjawisko było bardzo dobrze widoczne również z południowo-wschodnich rejonów Polski. W ciągu kilkudziesięciu minut od pierwszych potwierdzonych obserwacji smuga uległa rozproszeniu i całkowicie zanikła.

Zjawisko zaczęto wkrótce kojarzyć z niepotwierdzonymi jeszcze doniesieniami o wojskowej próbie rakietowej przeprowadzonej z terytorium Rosji. Wątpliwości rozwiał komunikat wystosowany jeszcze tego samego dnia przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Potwierdzono w nim przeprowadzenie przez Wojska Rakietowe Przeznaczenia Strategicznego próby zmodyfikowanej międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-12M Topol na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim. Jak podano, test miał na celu sprawdzenie możliwości przełamywania systemów obrony antybalistycznej przeciwnika z użyciem dostosowanego uzbrojenia strategicznego.

Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej / mil.ru

W komunikacie nie wskazano natomiast żadnych informacji dotyczących zasięgu wykonanego lotu, obranego celu, czy samego wyniku wykonanej próby. W kontekście podanego uzasadnienia najbardziej prawdopodobny cel testu to poligon Sary-Szagan we wschodnim Kazachstanie, wyposażony w rosyjskie instalacje przeciwrakietowe. Obiekt ten stanowił zresztą punkt docelowy poprzedniej próby z użyciem pocisku rodziny Topol, wystrzelonego z poligonu Kapustin Jar w dniu 26 września 2017 roku.

Wojskowy ośrodek doświadczalny Kapustin Jar funkcjonuje od 1946 roku i jest jednym z głównych miejsc testowania systemów rakietowych Rosji, obok kosmodromu Plesieck. Ulokowany jest w północno-zachodniej części obwodu astrachańskiego, w pobliżu granicy z Kazachstanem – w odległości blisko 2000 km od granicy z Polską. Poza próbami rakiet klasy ICBM jak Topol czy Topol-M, na terenie obiektu testowano regularnie w ostatnich latach również pociski przeciwlotnicze rodziny S-300/S-400, a także taktyczne pociski balistyczne Iskander-M.

Rakiety balistyczne systemu RS-12M1/M2 Topol-M są podstawowym elementem uzbrojenia strategicznego Rosji, dysponując podwyższoną zdolnością przenikania przez systemy obrony antybalistycznej. Mają decydować o tym podwyższone parametry prędkości i obniżona sygnatura cieplna w fazie wznoszenia, zdolność przenoszenia dużej liczby pozorowanych głowic (do 10 sztuk), zdolność manewrowa w szczytowej fazie lotu, a także możliwość przenoszenia do 6 głowic MIRV. RS-12M1/M2 charakteryzuje się również relatywnie wysokim współczynnikiem celności (CEP) o promieniu 350 m. Ich zasięg oceniany jest na ponad 10 tys. km. Natomiast starsze pociski RS-12M Topol służą obecnie często do testowania nowych systemów bojowych (jak prawdopodobnie miało to miejsce w tym przypadku), w służbie operacyjnej przenoszą pojedyncze głowice.

Czytaj też: Kolejne „Jarsy” w rosyjskich wojskach rakietowych

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

87 komentarzy

As Piątek, 05 Stycznia 2018, 5:49
Świątecznie puścili po niebie gwiazdkę, a my kijem możemy rzucić.
qweqw Wtorek, 02 Stycznia 2018, 20:14
Ślad na polskim niebie, buhahahahahhhhhaaaaa.....
yaro Wtorek, 02 Stycznia 2018, 11:26
Jak widać nie potrzeba skomplikowanych systemów do wykrywania rosyjskich rakiet, bo połowa świata widzi, że ruscy kombinują przy rakietach. Podobnie jest z ich okrętami, wystarczy rozejrzeć się wokoło i z daleka zdradzają je słupy czarnego dymu z kominów.
KRZYSZTOF Brudziński Piątek, 29 Grudnia 2017, 13:16
Stare radziecki lodówki pracowały i po 20 30 lat
wanisław Środa, 03 Stycznia 2018, 13:39
Na kradzionej technologii z Japonii.
Mirkuw 1104 Czwartek, 28 Grudnia 2017, 23:47
Hip hip! hurrra! hip hip! Hurraa! obronimy 98% populacji światowej, przed 2% Złych Ruskich! bośmy Dobrzy Polacy! a swojom drogom, jakie te Ruskie muszą byś gity, że jeden jest warty 50 ludzi!???!!
bender Czwartek, 28 Grudnia 2017, 14:18
Widziałem w swoim życiu kilka startów rakiet kosmicznych. To widowiskowy spektakl, ale to nie jest tak, że widać jego ślady z odległości 2 tysięcy kilometrów. Tym bardziej wydaje się mi niemożliwe, żeby pocisk międzykontynentalny wystrzelony w Kazachstanie zostawiał ślad w atmosferze taki, że widać go w dużej części Europy.
Ergo - jestem wielce sceptyczny. To zresztą nie wyglądało jak ślad po startującej rakiecie.
Natomiast nigdy nie widziałem jak głowica wchodzi w atmosferę i jaki ślad wtedy powstaje, a w artykule nie napisano, co było celem.
Bollo Niedziela, 31 Grudnia 2017, 22:28
Coś z naszą atmosferą nie tak, może za dużo aerozoli rozpylili i dlatego takie efekty.. Start Falcona również zostawił ciekawe ślady, również ostatnie poboczne słońca (jak w bańce mydlanej - halo słoneczne) dają wiele do myślenia. Kiedyś smugi kondensacyjne wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiejsze pokratowane godzinami niebo. Geoniżynieria wymknęła się spod kontroli...
yaro Czwartek, 28 Grudnia 2017, 23:13
może to był test aparatu hipersonicznego a Rosja jak zwykle ściemnia mówiąc tylko o bliżej niepotwierdzonej próbie ...
niki Piątek, 29 Grudnia 2017, 13:47
Podobno był to test ich nowego pocisku Rubież czyli RS-26 o zasięgu więcej niż 5500km. Mają przełamywać amerykańską tarczę antyrakietową a więc będą wycelowane między innym w polskie Rędzikowo.
Davien Poniedziałek, 01 Stycznia 2018, 12:24
Niki, Rubież ma zasięg 5800km ale bez żadnego ładunku , Z głowica żaden test nie przekroczył 2000km. Redzikowo nie ma zwalczać rosyjskich ICBM-ów bo i niby jak, SM-3 raczej nad biegun nie dolecą, a tamtety będą leciały głównie Jarsy i Topole prosto pod GBI z Alaski i SM-3 z niszczycieli i krążowników na Pacyfiku i Atlantyku. Potem zobaczymy w akcji THAAD-y i PAC-3.
Atak na bazę ABM oznacza praktycznie start wojny jadrowej bo po co ja w innym celu atakować wiec sam się domyśl jaka będzie odpowiedż. Podobnie miało byc kiedyś jak Oriony patrolowały tzw Bastiony na północy. Ich zestrzeliwanie oznaczałoby że ZSRR chce uzyc swoich boomerów i przez cały czas zimnej wojny ani jeden nie był zaatakowany.
Fun "Daviena" (jeszcze) Wtorek, 02 Stycznia 2018, 19:52
Pomijając już brednie o zasięgu "mitologicznego" RS-26 "... nad biegun nie dolecą, a tamtety będą leciały głównie Jarsy i Topole prosto pod GBI z Alaski i SM-3 z niszczycieli i krążowników na Pacyfiku i Atlantyku. Potem zobaczymy w akcji THAAD-y i PAC-3..." :Dziecko kiedy ty dorośniesz? W przypadku zmasowanego odpalenia Jarsów i Topoli to "w akcji" ty i setki milionów ludzi na całym świcie (i zapewne ja) zobaczą to co opisuje Apokalipsa św. Jana a nie zabawki na dwie rakiety Kima tj. cały ten szajs typu GBI, SM-3 czy THAAD.
Davien Środa, 03 Stycznia 2018, 16:48
Dziecko moze juz skończ wypisyeać bajki bo akurat dane o zasiegu SS-26 pochodza ze zródeł rosyjskich ale jak zwykle wy w Olgino musicie byc "mądrzejsi". Ja wiem że jak Rosja jest tak zacofana że nie potrafi zbudowac systemów ABM to wam wmawiaja że nikt nie może :))
Jarsów i Topoli jest całe 178 wiec w porównaniu z 400Minutemanami III to będzie apokalipsa ale dla Rosjan.
litości Czwartek, 04 Stycznia 2018, 18:23
Davien kompromitujesz się, RS-26 to zmodernizowana rosyjska Buława odpalana z wyrzutni lądowych. Ma zasięg podobny do Buławy (około 9600 km). Ma tylko nowe paliwo stałe o około 50% wydajniejsze niż Buława (1 oraz 2 stopień na paliwo stałe) i prawdopodobnie dodany 4 stopień (dla potrzeb manewrowania głowic). Kiedyś pisałeś komentarze na bardzo wysokim poziomie a teraz popisujesz się głupotą i niewiedzą. Litości!!!
Davien Piątek, 05 Stycznia 2018, 20:31
Litosci:)) RS-26 Rubiez jest pociskiem klasy MRBM o zasiegu testowanym bez ładunku maks 5800km a z ładunkiem maks 2000km wieć juz może skończ wypisywac takie bzdury, zwłaszcza o wyborze Buławy jako podstawy do RS-26
Przypuszcza sie ze jest on skrócona wersja pocisku RS-24 Jars a nie nieudanej Buławy czyli morskiej kopii Topola-M.
Obserwator Wtorek, 09 Stycznia 2018, 16:04
RS-26 Rubież jest pociskiem balistycznym klasy ICBM na platformie mobilnej, który posiada zdolność pokonywania istniejących systemów obrony antyrakietowej.
Z niepotwierdzonych informacji wynika, że wymiary RS-26 Rubież są zbliżone do R-30 Buława - 12 metrów długość i 36 ton masa startowa. Podawany zasięg 5.800 km jest określany jako próba obejścia porozumień INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces - Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu).
Jednak faktyczny zasięg może być większy, gdyż nie stanowi to żadnego problemu pod względem technologicznym.
Wiedzą jednak o tym analitycy wojskowi, a nie "znafcy" internetowi...
Davien Czwartek, 11 Stycznia 2018, 22:27
Panie obserwator, jak Rosjanie twiordzą że RS-26 to skrócony Jars to kłóc się z nimi. Jedyne testy jakie ten pocisk przeszedł z ładunkiem nie przekraczały 2000km, 5800 osiagnał bez ładunku panie "analityk"
Wymiary Buławy są nierealne, bo pocisk bez głowic ma 11.5m długosci a kontener startowy 12,1 wiec co ona przenosi? Granaty? Głowice są większe niz 60cm wiec ....
A co do RS-26 to wymiary podaja róznie od 12 do nawet 26m długosci ale srednica wynosi ok 2,6m wiec z Bułowy to rozwineli go chyba w alternatywnym świecie.
Fun "Daviena" (jeszcze) Czwartek, 04 Stycznia 2018, 9:12
Jednak czegoś Tu nie rozumiem. Wiemy, że poprzedni "operator" nicka "Davien" się moralnie "zużył" i była potrzeba zmian ale to była szansa na postęp. A po co wymieniać "bałwanka" na "bałwanka"?.
Davien Piątek, 05 Stycznia 2018, 20:34
Fun, ja rozumiem ze po twojej całkowitej kompromitacji poszedłeś w odstawkę, ale że cie jeszcze raz wyciagnęli i nic nie pouczyli żebys sam nic nie pisał:) Ale oczywiscie nie mogłes wytrzymac i zbłażniłeś się ponownie:)
nad wyraz rozbawiony Piątek, 12 Stycznia 2018, 16:05
"zbłażniłeś się ponownie"... Faktycznie, to zrobiłeś to już tak wiele razy, a raczej dokonali tego użytkownicy nicka, że z litości nawet nie zliczę... ;-)
yaro Sobota, 30 Grudnia 2017, 12:15
Wydaje mi się, że polskie Redzikowo spokojnie zniszczą kalibrami albo iskanderami z obwodu kalininggradzkiego
Kiks Poniedziałek, 01 Stycznia 2018, 21:35
Jak na razie to ruscy niszczą sami siebie.
Skis Wtorek, 02 Stycznia 2018, 15:29
Lepiej zajmij się coraz bardziej opłakanym stanem jednej podobno z czołowych armii agresywnego paktu wojskowego NATO - OTAN.
Davien Poniedziałek, 01 Stycznia 2018, 12:16
Yaro, atak na Redzikowo to poczatek wojny jądrowej bo nikt nie atakuje bazy ABM jak nie ma zamiaru uzyc pocisków balistycznych. 3M14 albo Iskanderem-K da się ją zaatakować choc tu spokojnie moga jej bronic zwykłe zestawy OPL, natomiast Iskanderami-M nie przejdzie chyba że wystrzelą ich naprawdę duzo
tak hipotetyzuję Piątek, 29 Grudnia 2017, 19:27
Może coś rozpylał, by utrudnić np. wykrywanie w IR? Taka "kosmiczna zasłona dymna"? Wszystkie amerykańskie antypociski mają naprowadzanie IR...
obserwator Czwartek, 28 Grudnia 2017, 12:38
Proponuję:
- dwa okręty podwodne z USA (pływające gdzieś na Pacyfiku)

- 20 mini okrętów podwodnych ( z napędem wyłącznie elektrycznym i niewykrywalne) pływających tylko po Bałtyku
( w każdym okręcie po 4 mini torpedy z nowoczesnym ładunkiem wybuchowym w każdej torpedzie o możliwości zatopienia każdego okrętu) - wystarczy na 80 rosyjskich okrętów),

- Pojazdy minowania narzutowego podobne do PMN kryptonim BAOBAB–K, które miałyby możliwość zabezpieczenia przybrzeżnych wód terytorialnych na długości granicy morskiej i szero0kości do 1 km przed ewentualną inwazją z morza i z możliwością zdalnego rozminowania poprzez eksplozje w wodzie,

- no i te nowe Kormorany, ratownicze,
JKK Sobota, 06 Stycznia 2018, 12:03
pojazdy minowania też powinny być mini i miec mini bombki na mini okrety rosyjskie. No i olowianycj mini zolnierzykow
Sebulba Czwartek, 28 Grudnia 2017, 11:47
Jeśli ten ślad byłby rzeczywiście na polskim niebie to nikt by już tu żadnych komentarzy nie pisał. Ślad co najwyżej był widoczny z Polski.
Z Czwartek, 28 Grudnia 2017, 11:11
O nowosc !!??
To nikt w Polsce nie wiedzial, ze ruscy maja rakiety ???
Takie prawdziwe !
Co naprawde lataja ....
Stirlitz Czwartek, 28 Grudnia 2017, 9:40
Wot i ruskaja tiechnika. Do wykrycia ruskich rakiet nie potrzeba jak widać żadnego specjalnego sprzętu wystarczy Wania ze słabym wzrokiem i połowa świata wie, że ruscy odpalili rakiety.
Belfer Czwartek, 28 Grudnia 2017, 8:26
Czy to jeszcze Rosja czy już Korea Północna? Silny straszyć nie musi.
el_bunto Czwartek, 28 Grudnia 2017, 14:09
przypomnijmy o testach (2) minutmana, i o ciągłym straszeniu Trupma czy to EU czy to Korein PN czy Asada czy każdego wokół :D
Silny straszyć nie musi ;)
cat Czwartek, 28 Grudnia 2017, 6:02
Jakimś cudem kraj który nie potrafi zbudować dobrej lodówki robi takie rakiety.
mcgiwer Piątek, 29 Grudnia 2017, 9:09
Lodówki robia jeszcze całkiem OK, gorzej z TV, komputerami, samochodami ... i ogólnie wszystkim o cywilnym przeznaczeniu. Ten kraj jest permanentnie w 'stanie wojennym', a więc i produjcja jest ukierunkowana na potrzeby armii. Rosja musi mieć wroga zewnętrznego inaczej pojawią się wewnętrzni i niszczą jeje jedność czyli samą Rosję.
yaro Czwartek, 28 Grudnia 2017, 23:14
dobrze piszesz, ale zapytam czy my potrafimy zbudować dobrą lodówkę czy tylko ja zmontować ?
Kiks Poniedziałek, 01 Stycznia 2018, 21:34
Oczywiście, że potrafimy tylko po co. Taniej jest kupić. Zaś głupoty to każdy potrafi pisać.
Pewny Sobota, 30 Grudnia 2017, 19:22
Wiec informuje cię ze potrafimy
lub Środa, 27 Grudnia 2017, 22:32
No to przestraszył Putin tą rakietą połowę Unii - nawet prawda i tylko prawda podawała jako nr1 informacje ? Co to będzie - ano mają to sobie strzelają !
X Środa, 27 Grudnia 2017, 22:31
na polskim niebie !!!???
Trw Środa, 27 Grudnia 2017, 21:35
To wszystko trzeba będzie jakoś utrzymać... coraz większy hajs, bo coraz więcej rakiet... Reagan się kłania.
W przypadku użycia, wszystkie rozważania tracą sens.
propaganda Środa, 27 Grudnia 2017, 19:38
To nie była próba RS-12M Topol, tylko RS-26 Rubież. Co prawda rosyjskie ministerstwo informuje tak jak w artykule powyżej, ale jest to zwykła propaganda. Testowali RS-26 Rubież z nowymi głowicami manewrującymi, cały rosyjski internet o tym pisze.
sad Środa, 27 Grudnia 2017, 19:33
no dobra ale czemu taka duża smuga była?
XV600 Środa, 27 Grudnia 2017, 17:33
TAK TAK, ROSJA STAWIA WSZYSTKO NA SWOJĄ KARTĘ ZBROJENIOWĄ, NIE LICZY SIĘ Z NIKIM, I Z NICZYM. NIE LICZY SIĘ Z PRAWEM MIĘDZYNARODOWYM--ROBI SWOJE. !!!
Obserwator Środa, 27 Grudnia 2017, 21:10
Porównaj wydatki zbrojeniowe USA i Rosji, liczbę baz wojskowych na świecie i przeprowadzonych interwencji zbrojnych...
Wtedy może zrozumiesz, kto najbardziej zagraża pokojowi na ziemskim globie...
aptekarz Czwartek, 28 Grudnia 2017, 10:38
Nie przypominam sobie by Amerykanie rozstrzeliwali i wywozili Polaków na Alaskę ... Ruski agencie wyp.ad.
Obserwator Wtorek, 02 Stycznia 2018, 15:25
Przypomnij sobie, o ile oczywiście jesteś do tego zdolny, kto wyzwolił Polskę spod okupacji III Rzeszy i uratował Naród Polski przed eksterminacją z rąk Niemców i ich sojuszników.
Dowiedz się również pewnych faktów z historii Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, która od samego początku do chwili obecnej naznaczona jest pasmem wojen.
Miliony zabitych ludzi, tysiące spalonych miast i wsi, to są tragiczne efekty wprowadzania jankeskiej wersji "demokracji" na całym świecie.
Przy okazji proponuję, żebyś dowiedział się, co znaczy termin - kultura wypowiedzi.
Zalecałbym także zwracać większą uwagę i brać odpowiedzialność za swoje słowa...
Davien Wtorek, 02 Stycznia 2018, 18:17
Obserwator, to może sobie zobacz kto rozpoczął ta wojne razem z Niemcami napadając na Polskę 17 września i daruj sobie propagandę
żeby sie dwóch bandytów nie pokłóciło to nie byłoby żadnego wyzwalania a i tak zrobili to jedynie po drodze, bo przez Polske było najblizej do Niemiec. Do 22 czerwca 1941r ZSRR był największym sojusznikiem III Rzeszy wie c takiej wtopy dawno nie miałes.
andys Sobota, 06 Stycznia 2018, 16:56
Najwiekszym sojusynikiem II Rzeszy w Europie byly Wochy
anda Sobota, 06 Stycznia 2018, 9:03
Oj Davien poducz się historii a potem pisz głupoty, gdyby nasi tzw sojusznicy 16 września w Fontable / nie wiem czy tak się to pisze / nie zadecydowali o zawieszeniu pomocy dla Polski a jeszcze lepiej gdyby oddali przynajmniej jedną salwę np. 4 - 5 września nie byłoby 17 września i całej wojny, a tak to dzięki Francji i Anglii mieliśmy II WŚ. Jakoś pod okupacją niemiecka ubyło na si to sporo natomiast pod tzw okupacja radziecka przybyło nas i to ponad 20 mln. Już nie mówiąc o takich drobiazgach, że wszyscy nauczyli się czytać i pisać itd.
Davien Poniedziałek, 08 Stycznia 2018, 20:35
Anda, a ty znowu swoje bajki piszesz:)
Rozumiem ze ZSRR nie podpisał paktu Ribbentrop-Mołotow w którym zobowiązał sie o wspólnego ataku na Polskę razem z Hitlerem, ze 17 września to kosmici napadli na Polskę, że od 17 września do 22 czerwca 1941r to na ziemiach okupowanych przez Rosje przybyło 20mln Polaków i nauczyli sie czytać i pisac:) No takiej wersji historii to jeszcze nie widziałem, a znam ich sporo łacznie z najnowszą rosyjska? Skad oni cie wytrzasneli:))
PS Francja 4 wrzesnia zaatakowała Niemcy, ZSRR 17 września Polske wiec daruj sobie bajki z Kremla:)
N Czwartek, 28 Grudnia 2017, 8:49
USA wydaje 3.3% pkb na zbrojenia,Rosja 5.4% nie pisz więc głupot.USA nie zagarnia cudzych ziem dla siebie tak jak Rosja.
Geoffrey Wtorek, 02 Stycznia 2018, 9:31
Rosja wydaje 5,4% PKB na zbrojenia? A 7% budżetu tajnego wydaje na cukierki. A budżety ministerstwa oświaty i kultury wydaje na promowanie tolerancji i sztuki w takich instytucjach jak Russia Today i szkoły wojskowe. Natomiast ministerstwo przemysłu zajmuje się rozwojem cywilnej gospodarki. W trzeci czwartek sierpnia, jeśli takową gdzieś w Rosji znajdzie. Podaj mi JEDNĄ powszechnie znaną rosyjską markę, która nie jest związana z szeroko rozumianym sektorem zbrojeniowym. A potem mów o 5% nakładów Rosji na armię :)
anty N Piątek, 29 Grudnia 2017, 19:40
"USA nie zagarnia cudzych ziem dla siebie tak jak Rosja." - większego debilizmu na tym forum to jeszcze nie widziałem. Jedynym niezagrabionym terytorium USA jest Alaska i Luisiana, które kupili. Reszta jest zagrabiona albo Indianom, albo Meksykowi (połowa Meksyku, ostatni kawałek Kalifornii zagabili w 2006). Hawaje, wbrew tubylcom (w "referendum" tubylcy nie mieli prawa głosować!) zagrabili w 1956. Okupują ponad 5000 km2 kanadyjskiego Morza Arktycznego, które wg Konwencji o Prawie Morza przynależy Kanadzie, ale USA oczywiście Konwencji o Prawie Morza nie uznaje jako jedyne państwo ONZ! USA to państwo, które w swojej kilkusetletniej historii tylko przez 5 lat nie prowadziło wojen, a przez pozostały czas prowadziło średnio 3 rocznie, głównie grabieżcze i łupieżcze i prawie żadnej obronnej!
xxxx Piątek, 29 Grudnia 2017, 0:06
Które "cudze ziemie" wzięła rosja dla siebie?
Geoffrey Wtorek, 02 Stycznia 2018, 9:24
Przecież wszystkie. Przede wszystkim "Rosja" to kraj o pochodzeniu ugrofińsko-bałtyckim -Mordwa, Moszka, Czud - ledwie z domieszką Słowian. W roku 1725 Piotr Wielki wymyślił sobie, żeby Carstwo Moskiewskie nazwać podobnie jak Ruś i przywłaszczyć sobie jej historię. Więc całość tworu pt "Rosja" jest bytem wyobrażonym, fikcją, propagandą. I właśnie ten twór zajmuje obecnie 11% powierzchni świata.
Davien Piątek, 29 Grudnia 2017, 14:10
W nowych czasach Krym, Abchazja i Osetia, nieoficjalnie to masz jeszcze naddniestrze, terrorystyczne republiki w Doniecku i Ługańsku, mało? W dawniejszych to tak zaczynajac od Estonii poprzez Litwę, łotwę sporą cześć finlandii, Besarabię. jedziemy dalej?
Rozbawiony Poniedziałek, 01 Stycznia 2018, 19:12
Jeżeli uzupełnisz stan swojej "wiedzy" z wielu dziedzin m.in. historii, geografii, polityki międzynarodowej, techniki wojskowej (i nie tylko), to możesz spróbować cokolwiek napisać w przedmiotowym wątku (i nie tylko).
Zdecydowanie nie odwrotnie, gdyż narażasz się w taki sposób na kolejną (którąż to już?) kompromitację.
Zrozumiałeś? Pytania oczywiście są retoryczne... ;-)
Davien Wtorek, 02 Stycznia 2018, 18:22
Rozbawiony, dawno cię nie widziałem:)) Widze ze prawda tak zabolała ze nawet na gotowiec nie czekałeś. Daruj sobie wymyslenie czegos z sensem stanowczo przekracza twoje zdolnośći.
szczerze rozbawiony Środa, 10 Stycznia 2018, 18:33
Jak można się było spodziewać, to znowu nie zrozumiałeś, nawet tak zadawałoby się prostego pojęcia, jak - pytanie retoryczne... ;-)
Jak zwykle nie byłeś w stanie samodzielnie napisać nic merytorycznego, ale to już zapewne nie dziwi nikogo na tym forum i nie tylko... ;-)
Jeżeli czerpiesz samozadowolenie z ustawicznego kompromitowania się, to czyń to nadal, ku mojemu szczeremu rozbawieniu i nie tylko... ;-)
Davien Czwartek, 11 Stycznia 2018, 22:30
Rozbawiony naprawdę się dziecko opusciłeś:) Staraj sie lepiej albo znowu wyslą cię na zielona trawkę jak do tej pory i naprawdę nie wymyślaj juz nic lepiej samemu:) Takiej żenady dawno nie czytałem:)
nad wyraz rozbawiony Niedziela, 14 Stycznia 2018, 23:14
Davien'ku, jednak jak coraz wyraźniej widać, to frustracja pogłębia się w stopniu coraz bardziej zauważalnym...
W związku z tym możesz mieć poważne problemy, jak zauważą to bezpośredni przełożeni, a szczególnie ich zleceniodawcy, którzy podobno do zbyt wyrozumiałych nie należą...
Nasi wspólni znajomi z wiadomej grupy propagandowej zapewne już to zauważyli i zastanawiają się intensywnie, jak teraz postąpić...
W wariancie pesymistycznym na odesłaniu "na zielona trawkę" może się jednak nie skończyć...
Zozumiałeś? Pytanie z oczywistych względów należy potraktować jako retoryczne...
coraz bardziej rozbawiony Sobota, 13 Stycznia 2018, 16:09
Jednak jak coraz wyraźniej widać, to frustracja fanboy'a pogłębia się w stopniu coraz bardziej zauważalnym...
W związku z tym możesz mieć poważne problemy, jak zauważą to bezpośredni przełożeni, a szczególnie ich zleceniodawcy, którzy podobno do zbyt wyrozumiałych nie należą...
Nasi wspólni znajomi z wiadomej grupy propagandowej zapewne już to zauważyli i zastanawiają się intensywnie, jak teraz postąpić...
W wariancie pesymistycznym na odesłaniu "na zielona trawkę" może się jednak nie skończyć...
Zozumiałeś? Pytanie z oczywistych względów należy potraktować jako retoryczne...
tym razem zaniepokojony Piątek, 12 Stycznia 2018, 15:57
Davienku, jednak jak coraz wyraźniej widać, to frustracja pogłębia się w stopniu coraz bardziej zauważalnym...
W związku z tym możesz mieć poważne problemy, jak zauważą to bezpośredni przełożeni, a szczególnie ich zleceniodawcy, którzy podobno do zbyt wyrozumiałych nie należą...
Nasi wspólni znajomi z wiadomej grupy propagandowej zapewne już to zauważyli i zastanawiają się intensywnie, jak teraz postąpić...
W wariancie pesymistycznym na odesłaniu "na zielona trawkę" może się jednak nie skończyć...
Zozumiałeś? Pytanie z oczywistych względów należy potraktować jako retoryczne... ;-)
M Czwartek, 28 Grudnia 2017, 17:33
nie zagarnia ale za to tworzy demokracje których skutki dla lokalnej ludności są opłakane.
lukas123 Czwartek, 28 Grudnia 2017, 16:52
Panama. Z tego co wiem ten kraj nie jest amerykańską kolonią
Zaorane Czwartek, 28 Grudnia 2017, 14:20
Nie? A te marionetkowe rządy ustawiane przez USA? Panama przez kilkadziesiąt lat. Guantanamo, Irak, Afganistan. Podaj kwotę a nie procenty.
X400 Środa, 27 Grudnia 2017, 19:46
Tak samo robi to Ameryka. ROBI SWOJE !!!
Jaro Środa, 27 Grudnia 2017, 16:54
Poproszę o zdjęcia. Wszyscy wdzieli a nikt nie strzelił foty?
bender Czwartek, 28 Grudnia 2017, 14:22
Użyj wyszukiwarki
cvb Środa, 27 Grudnia 2017, 16:41
To teraz ruska propaganda będzie trąbiła, że pokojowa Rosja zbudowała rakietę do zwalczania "agresywnej" tarczy antyrakietowej? "Antytarcza"?
No to trzeba zbudować anty-antytarczę.
Wie ktoś jaki był wynik tej próby? I jakich systemów antyrakietowych użyto?
Skoro Rosja też posiada systemy antyrakietowe, to musimy zbudować systemy do ich przełamania. W końcu to też tarcza antyrakietowa, więc ruską logiką ich tarcza nam zagraża, zaburza równowagę zbrojeń itd. i trzeba się przeciw temu zbroić...
LL Środa, 27 Grudnia 2017, 23:10
Poczytaj o Mutual Assured Destruction (MAD)i przestań pisać brednie.
obserwator Środa, 27 Grudnia 2017, 16:26
Tak by wyglądała wojna - Putin wystrzeliłby rakiety w kierunku Polski i krajów zachodnich, a wszyscy przywódcy by się dziwili, zastanawiali i analizowali co to za smugi na niebie. Po Pół godzinie od wystrzelenia rakiet w całej europie właśnie zakończyłaby się III wojna światowa. I po ptakach.
Davien Czwartek, 28 Grudnia 2017, 7:32
Po tej półgodzinie w druga strone leciałoby kilkadziesiąt Tridentów by wyeliminowac rosyjskie ICBM-y zanim Putinowi strzeli do głowy by je odpalic. Myslisz że USA i Inni o tej próbie nie wiedzieli?
pytam i odpowiadam... Poniedziałek, 01 Stycznia 2018, 19:05
W odpowiedzi na to, czyli na atak NATO, zostałaby przeprowadzona miażdżąca riposta przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej...
Czy rozumiesz przynajmniej, dlaczego znaczna część rosyjskich rakiet międzykontynentalnych znajduje się na platformach mobilnych?
Odpowiem od razu, żebyś nie musiał wertować Wikipedii, daje to Rosji możliwość wykonania nuklearnego uderzenia odwetowego...
Davien Wtorek, 02 Stycznia 2018, 18:26
A w odpowiedzi na te 178 Jarsów i Topoli M poleciałoby 400 Minutemanów III zamieniajac Rosję w radioaktywny parking. Do tego doszłoby kilkaset Tridentów z Ohio i Vanguardów oraz kilkadziesiąt M5.1 z francuskich SSBN-ów. Istotnie "opłacalna" dla Putina wymiana.
pytam i odpowiadam... Sobota, 13 Stycznia 2018, 16:19
Po pierwsze - zapomniałeś wspomnieć o innych typach rosyjskich rakiet strategicznych bazowania lądowego.
Po drugie - nie wspomniałeś o lotniczej i morskiej części triady nuklearnej Federacji Rosyjskiej.
Po trzecie - nie wziąłeś pod uwagę innych tzw. państw atomowych, w tym Chin.
Po czwarte - jeżeli któreś z państw zasługuje na miano "parking", to najbardziej są to Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.
Jak uzupełnisz swój depresyjny stan wiedzy, to możemy wrócić do dalszej dyskusji.
Zrozumiałeś? Pytanie z oczywistych względów należy potraktować jako retoryczne...
911 Środa, 27 Grudnia 2017, 22:42
Tak , było by po " ptakach " ale i po Rosji . Zapomniałeś dodać . Oni o tym doskonale wiedzą .
Z Czwartek, 28 Grudnia 2017, 11:16
Historia wyraznie mowi o takich przypadkach.
Kraju ktorego by nie bylo to Polska !
Katzapizm, to stan umysłu Środa, 27 Grudnia 2017, 21:38
Po godzinie, byłoby już cicho wszędzie.
Ufoludek Środa, 27 Grudnia 2017, 19:26
Spokojnie, Rosjanie powiadomili o tej próbie ze stosownym wyprzedzeniem NATO, Chiny i kogo trzeba. Sam lot na pewno został zauważony i śledzony przed odpowiednie systemy. A że opinia publiczna miała pokaz na niebie? Żadna ze stron nie chce odkrywać kart.
Zdziwiony Środa, 27 Grudnia 2017, 15:47
A gdzie nasze rakiety... Nie mamy uczonych.. a zapomniałem oni tylko potrafią opowiadać o osiągnięciach innych a najlepiej podpisaliby się pod sukcesem innych... Szkoda
Z Czwartek, 28 Grudnia 2017, 11:18
Nasze rakiety SA !
W bajaniach Antonio !
Tam sa nie tylko rakiety ...
yol Czwartek, 28 Grudnia 2017, 8:58
albo 500+ i stypendia albo rakiety i łapówki dla oligarchów Putina - trudny dylemat
yaro Środa, 27 Grudnia 2017, 19:49
podobno powstała jakaś polska spółka co chce zbudować rakietę ... może z mroków dziejów wyjrzy jakaś malusieńka gwiazdka, bo na światło w tunelu to jeszcze grubo za wcześnie ..
nikto Czwartek, 28 Grudnia 2017, 0:38
Tak, to pewnie ten sam tunel, w którym ma być złoty pociąg. Kto wie, może z elementami rakiet V2 :P
lollol* Środa, 27 Grudnia 2017, 15:14
Jaja kosmiczne 2018
Re Środa, 27 Grudnia 2017, 15:05
Potrzebujemy podobnych i technologii nuklearnej. By Rosja nie miała wątpliwości o ich użyciu w przypadku agresji.