Kolejne „Jarsy” w rosyjskich wojskach rakietowych

Czwartek, 21 Grudnia 2017, 11:28

Rosyjskie Ministerstwo Obrony obwieściło przekazanie do służby nowej partii międzykontynentalnych pocisków balistycznych RS-24 Jars. Dostarczone uzbrojenie zasiliło silosy dywizji rakietowej stacjonującej w Kozielsku w obwodzie kałuskim. Pociski rozpoczęły już dyżur bojowy.

Przekazanie nowej partii pocisków balistycznych RS-24 Jars potwierdzono 13 grudnia br. w komunikacie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Rakiety weszły na wyposażenie dywizji stacjonującej w Kozielsku, dysponującej stacjonarnymi wyrzutniami ICBM. W komunikacie nie wskazano liczby aktualnie dyslokowanych systemów balistycznych.

Rozpatrywana dostawa jest elementem trwającego, długofalowego programu modernizacyjnego rosyjskich sił strategicznych, które przechodzą od początku tej dekady gruntowną rekonfigurację zasobów rakietowych. Proces zakłada wymianę zarówno pocisków użytkowanych dotąd na stacjonarnych wyrzutniach (R-36M), jak i tych umieszczonych na mobilnych platformach kołowych (RS-12M2 Topol-M).

Jako jedna z pierwszych, przezbrojenie na pociski RS-24 Jars przeszła Tejkowska dywizja rakietowa, która (począwszy od 2010 roku) przyjęła w sumie kilka partii nowego uzbrojenia. Inauguracyjne zasilenie objęło jeden pułk (stacjonujący w Obwodzie Iwanowskim – dwa dywizjony), który przyjął w pierwszym rzucie 6 rakiet wraz z 18 głowicami. Grupa osiągnęła gotowość bojową na początku 2011 roku.

W dalszej kolejności, 27 grudnia 2011 roku przyjmowanie RS-24 do służby zakończył drugi pułk (dwa dywizjony) Tejkowskiej dywizji rakietowej. Już wtedy kolejne planowane dostawy pocisków zapowiedziano również dla jednostek w Nowosybirsku i Kozielsku (wyrzutnie stacjonarne). W pierwszym przypadku zakończenie dostaw ustalono na 2016 rok, równolegle do rekonfiguracji prowadzonej w Niżnym Tagile. W tym samym roku pociski RS-24 Jars otrzymały też dwa pułki w Irkucku i Joszkar-Oła.

Międzykontynentalny pocisk balistyczny RS-24 Jars to wersja rozwojowa systemu Topol-M, skonstruowana między innymi z myślą o umożliwieniu przenikania przez systemy obrony przeciwrakietowej. Pociski RS-24 mogą być odpalane zarówno z wyrzutni mobilnych, jak i stacjonarnych. Mają one także dysponować zdolnością przenoszenia głowic MIRV. Maksymalny zasięg rażenia pocisków Jars wynosi blisko 10 900 km. Współczynnik celności CEP ma w ich przypadku wynosić 250 m.

Czytaj też: Międzykontynentalne rakiety "Jars" na zachodzie Rosji

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

24 komentarze

anka Poniedziałek, 15 Stycznia 2018, 22:25
A jak Rosja zbyt się unowocześni to sygnał dla Chin że muszą ją zaatakować aby wyrównać swoje szanse. Typowy minmax i żadne uklady i przyjaźnie nic nie pomogą.
Ralf_S Poniedziałek, 08 Stycznia 2018, 10:10
Cóż.... Tylko tyle im pozostało. Chiny wypchnęły Rosję z pierwszej ligi. To przecież broń Ostatniej Szansy, więc rozbudowa sił strategicznych dobitnie świadczy o odpuszczeniu wyścigu zbrojeń w obszarze wojsk konwencjonalnych. Przez 70 lat Rosja, a wcześniej ZSRR nie potrafiła zbudować lotniskowca z prawdziwego zdarzenia. Chiny rozpoczęli budowę trzeciego w ciągu 20-tu lat od pozyskania Wariaga....
takie sobie gdybania Czwartek, 21 Grudnia 2017, 21:29
Ostatnio w amerykańskich mediach była analiza z powodu zaniepokojenia wywołanego wizytą Kima w... fabryce opon. Na postawie widoku opon analitycy stwierdzili, że Korea Północna ma mobilne wyrzutnie pocisków balistycznych zdolne do poruszania się nie tylko po drogach, ale i w terenie, co amerykanów bardzo zmartwiło, bowiem to ogromnie podobno ma komplikować problem ich zniszczenia. USA używa oprogramowania do przewidywania położenia wyrzutni od jej ostatnio znanego pewnego miejsca i wg tych opisów najłatwiej ustalić (co nie znaczy, że łatwo) położenie wyrzutni mobilnej poruszającej się asfaltowymi drogami, trudniej na wyrzutniach kolejowych a najtrudniej zdolnej do poruszania się w terenie. Analiza była o wyrzutniach Kima, ale to chyba tłumaczy, dlaczego Rosjanie zrezygnowali z platform kolejowych na rzecz wyrzutni mobilnych zdolnych do poruszania się w terenie.
Obserwator Poniedziałek, 25 Grudnia 2017, 15:09
A więc to prawda, że nie tylko Rosja, ale nawet Korea Północna wyprzedziła już Stany Zjednoczone w dziedzinie mobilnych systemów rakietowych i nie tylko... :)
bender Środa, 03 Stycznia 2018, 13:25
A największe w globalnej skali sukcesy odnotowała w dziedzinie głodzenia własnych obywateli i gigantycznych pasożytów układu pokarmowego!
gosc Czwartek, 04 Stycznia 2018, 19:51
lykasz kazde propagandowe g...o ,zapomniales ,ze stwierdzono tez antyciala waglika ,wiec kim ma bron bioologiczna ,teraz pomachasz probowka i atakuj.
Polanski Czwartek, 21 Grudnia 2017, 18:03
Górna Wolta z rakietami? Ciekawe kiedy postęp technologiczny zniweluje takie systemy rakietowe do zera?
Macie lepsze? Środa, 27 Grudnia 2017, 17:23
Jak się nie da ugryźć, to może da się obsikać.
tak pytam... Poniedziałek, 25 Grudnia 2017, 15:06
Ciekawe dlaczego Dolna Wolta nadal nie posiada takich systemów uzbrojenia?
Czyżby wynikało to z ich postępującego zapóźnienia technologicznego?
Davien Piątek, 29 Grudnia 2017, 14:18
Bo ich nie potrzebuja? Bo w przeciwieństwie do tej Górnej Wolty maja pociski zdolne trafiać z dokładnością nieosiagalna dla tych mobilnych wyrzutni, a biorac pod uwage o ile wyprzedzili Górna Wolte w technice rakietowej to niemusza chować wyrzutni po lasach by uniknac Tridentów:)
PS Meli taki system Midgetman ale zrezygnowali z niego bo nie dawał zadnej przewagi na pociskami w silosach i zamiast tego maja obecnie najlepsze na świecie SLBM-y do których Górnej Wolcie brakuja dziesięciolecia:)
Fun funów z USA Sobota, 30 Grudnia 2017, 21:40
Drogi "Davien" "Dolna Wolta" sama zrozumiała-w przeciwieństwie do Ciebie-że pozostała w "poważnej" technice rakietowej 20-30 lat do tyłu za "Górna Woltą" a jeszcze na nieszczęście sa Chiny które też nie "zasypiają gruszek w popiele" Dlatego teraz Dolna Wolta mota się jak może bo wie, ze te aktualne "dolnowoltańskie" tarcze antyrakietowe Kima może i mogą zatrzymać ale dla takich np. Chin (o Rosji nawet nie wspominając) są zupełnie bezradne. A to ile z tych zabytkowych Minutemanow faktycznie wystartuje to też zagadka. Podobnie jak "Tridenty" z OP-pewnie wystartują, ale gdzie polecą? Anglicy mają ostatnio z tymi pociskami dość złe "doświadczenia" -ponoć lecą "gdzie same chcą". Szok!!!
PS.
Ale "wymianę" "operatora" nicka "Davien" popieram. Wcześniejszy był zupełnie "bezrefleksyjny. Ogólnie - tragedia. Teraz czekamy na "Daviena 2.0".
wanisław Czwartek, 04 Stycznia 2018, 8:04
Tak jest towarzyszu. Najnowocześniejszy na świecie Kosmodrom Wostocznyj z "poważną" techniką rakietową działający od 2016 roku wypuszcza rakietę za rakietą. Osiągana prędkość wypuszczania kolejnych rakiet (2 starty) ma prawie 100% skuteczności (50%). Oczywiście jak wszystko w Rosji został oddany przed terminem i zaoszczędzono 50% zakładanych kosztów budowy. Dyrektor kosmodromu został bohaterem Związku Radzieckiego za to osiągnięcie. Budowała go firma przyjaciela wielkiego wodza i z własnej kieszeni oligarcha dołożył do tej inwestycji. A na serio to bajki możesz opowiadać w Rosyjskiej szkole lub społeczeństwu w państwowej tv.
Fun funów z USA Piątek, 05 Stycznia 2018, 21:38
Drogi "waniław" jakżeż szlachetnie witasz się ze mną (Jak Homer w "Iliadzie" - jeżeli w ogóle wiesz o czym pisze) słowem "towarzyszu". I wzajemnie! Twoje "rewelacje" o kosmodromie Wostocznyj naprawdę robią wrażenie. Szczególnie opis "wypuszczania" ...rakiet.(trochę tylko niepokoi mnie określenie "wypuszczanie" - ponoć złośliwcy określają. tak... "puszczanie bąków". a ty latają prawdziwe rakiety.
Davien Wtorek, 02 Stycznia 2018, 18:36
Oj Fun, tak sie popisac na minus:)) Może wymysl coś lepszego bo wygląda ze wymienili cie na obalacza tylko nick został ten sam. Powodzenia w wymyslaniu samemu czegokolwiek, to zdecydowanie przerasta twoje mozliwości. Ech te Olgino, skad oni was biorą:)
PS Właśnie Rogozin stwierdził ze wasza Górna Wolta pozostała dekady w tyle za Dolną woltą wiec nawet jemu nie wierzysz?:)
Fun funów z USA Środa, 03 Stycznia 2018, 18:56
Drogi "Davien' (nowy) widać, ze starasz się czerpać ze słownictwa "starego" Daviena ale naprawdę uwierz-nie ma z czego. Bezrefleksyjne cytowanie Wikipedii potrafi każdy. Czy wy pracujący za "wierszówkę" naprawdę nie widzicie, że to bałwochwalcze uwielbienie USA i wszystkiego co z nimi związane jest zwyczajnie "żałosne"?
Davien Poniedziałek, 08 Stycznia 2018, 2:57
Oj Fun, ja wiem ze was tam wymieniają po totalnej kompromitacji ale nie goń swojego poprzednika :) Uwierz bedziesz miał dość okazji by się złaznic do szczetu:)) Powodzenia w kompromitowaniu sie:)
Fun funów z USA Poniedziałek, 08 Stycznia 2018, 18:19
W zasadzie miałem nie odpowiadać bo to bez sensu ale jakoś nie mogę się powstrzymać: Drogi 'Davien" (nowy) przecież każdy średnio inteligentny "użytkownik" zauważy, że "nowy" Ty to nie stary Ty" (gdybym chciał mógłbym podać moment "wymiany" co do dnia ale po prostu nie chce mi się aż tak szczegółowo przeglądać forum - ot lenistwo). Nie ten styl (choć trzeba przyznać, ze się mocno "starasz"), nie ta składnia, nie to formułowanie zdań i całych wypowiedzi.( tematu nazwijmy to "merytoryki" nie podejmuję ze względów wiadomych). Generalnie - współczuję, wpuścili Cię nieprzygotowanego na "głęboką wodę" (czyżby to była aż tak "nagła" potrzeba. Jeżeli tak to mam nadzieję, ze "staremu" "Davienowi nie stało się nic poważnego (mam na myśli wypadek, ciężka choroba itp) bo w swoim zacietrzewieniu był tak "śmiesznie radosny", i jego wpisy wywoływały Tu dość dużo "radości")? Natomiast jeżeli "wymiana" była "planowana" to nie czarujmy się: "redaktor prowadzący" trochę pokpił sprawę.
Davien Czwartek, 11 Stycznia 2018, 22:16
Fun ja wiem że musisz sie wykazac jak cie z lodówki wyciagneli po wylaniu starego Fun-a ale na litość boską może nie pogrązaj się bardziej bo cię znowu tam wsadzą i z kogo będziemy sie smiali? Naprawdę bez gotowca pod nosem to do klawiatury nie siadaj, wymyslanie czegokolwiek nie jest zdecydowanie twoją mocna stroną.
Rozbawiony Poniedziałek, 25 Grudnia 2017, 15:03
Dolna Wolta nigdy nie będzie w stanie skutecznie przeciwstawić się takim systemom rakietowym.
Stąd zrozumiała frustracja w szeregach tzw. grupy wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... ;-)
Davien Piątek, 29 Grudnia 2017, 14:25
A niby co jest w tym RS-24 takie nadzwyczajne: cele pozorne, zdolnośc manewrowania przed odłączeniem głowic, czy w końcu jakaś akceptowalna celność: To wszystko było juz lata temu, Jars to jedynie Topol-M z dodana funkcją MIRV
zgred ojczyżniany Czwartek, 21 Grudnia 2017, 16:24
Sporo tych silosów jak i na transporcie kołowym ? Na maps widać na dość dużym terenie w lesie - oddalone od miasteczka ! Gdybyśmy posiadali połowę tego co ta baza ma - nawet Bruksela dała by spokój ?
Marcin Czwartek, 21 Grudnia 2017, 17:07
A co ci Bruksela przeszkadza? ICBM w rękach gościa od sztucznej mgły ... ciekawa koncepcja.
Łowca Piątek, 22 Grudnia 2017, 9:39
Gość od sztucznej mgły prędzej czy później zostanie odstrzelony. A ICBM by zostały ;) Jak powiedział ktoś mądry - liczy się potencjał :)
Marcin Czwartek, 28 Grudnia 2017, 0:55
Tylko na razie to On odstrzeliwuje wszystkich i nikt mu nie podskoczy.