Wyłoniono trzech kandydatów na prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Czwartek, 09 Listopada 2017, 16:40

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała do wiadomości publicznej nazwiska trzech kandydatów, którzy przeszli do finału czwartego konkursu na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.

W czwartek 9 listopada 2017 r. w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się informacja o wyłonieniu trzech kandydatów, którzy biorą udział w dalszej części rekrutacji na prezesa PAK. Są to: 

• Pan Jacek Borkowski, Zielonka
• Pan Grzegorz Brona, Warszawa
• Pan Adam Sowa, Kwirynów

Obecnie trwa czwarty już konkurs na stanowisko szefa Polskiej Agencji Kosmicznej. W trzecim podejściu także upubliczniono nazwiska trzech kandydatów, którzy zostali zakwalifikowani do dalszej fazy postępowania, jednak tamten nabór zakończył się bez rozstrzygnięcia.

Jedynym pełnoprawnym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) był jak dotychczas prof. Marek Banaszkiewicz. Został on odwołany ze stanowiska 7 października 2016 r. w związku z niezatwierdzeniem przez premier Beatę Szydło sprawozdania finansowego i merytorycznego Agencji za 2015 rok.

Od czasu odejścia prof. Banaszkiewicza pracami Agencji kieruje płk Piotr Suszyński, wiceprezes PAK ds. obronnych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

16 komentarzy

Marsjanin Magot Czwartek, 23 Listopada 2017, 19:36
No to ja zwykle będzie znowu to samo...
Już na mieście mówią, że konkurs nr 4 będzie ... nierozstrzygnięty. Jak poprzednie.
Pawełek znowu rozstrzygnął.
Ale ubaw...
Grażyna Niedziela, 12 Listopada 2017, 16:17
Rzeczywiście w porównaniu z poprzednimi konkursami - propozycja drugiej tury to błyskawica. No bo KPRM i premier są przyparci do muru. Teraz musi się udać. Dlatego są nowe - nie znaczy że świeże twarze, żeby gawiedź nie marudziłą, że można było już dawno wybrać prezesa. Dlatego nowe twarze. Nie ma już Suszyńskeigo, i innych, bo by się premier nie wytłumaczyła.
Szkoda tylko że "wybrana trójca" ma blade pojecie o kosmosie, ESA, UE i innych organizacjach i mechanizmach. Nie mają też pojęcia w co się pakują.
Ale nie szkodzi - nauczą się - ważne, żeby byli dobrymi menagerami i potrafili zarządzać firmą. Uf... dobrze że nie przeszedł jakiś profesor - to dopiero byłaby jazda bez trzymanki.
... szkoda tylko, że to z daleka pachnie "grilem" bo zainteresowani na mieście zaraz po przesłuchaniu kandydatów znali rozstrzygnięcie.
Nie szkodzi, dobrze jest. Maamy prezesa + od razu Vice (płk Jacek).
Tak trzymać i ... rozliczyć dziadów co do tej pory wyczyniali cuda na kiju!
KAR Piątek, 10 Listopada 2017, 14:45
Kolejna przechowalnia swoich. Kilka gadających głów spotka się od czasu do czasu na "BRIFINGU" i pochwalą się kolorowymi kalendarzami promocyjnymi.... FULL SUKCES!
Wit. Piątek, 10 Listopada 2017, 12:08
Ja rozumiem, co to ochrona danych osobowych, ale czy mógłby ktoś podesłać np. linki do stron pozwalających zapoznać się kto to w ogóle kandyduje? Jak na razie znalazłem w necie tylko jedną z tych osób. Fajnie było by zawczasu wiedzieć wśród kogo będzie wybierany prezes POLSY. A najlepiej żeby sami zainteresowani się przedstawili - nie wątpię, że chyba czytują wiadomości na tym portalu a ta wiadomość z pewnością też nie powinna im ujść uwadze.
Fryderyczek Wtorek, 14 Listopada 2017, 14:25
Wit - w 10 min znajdziesz coś o każdym z Kandydatów. Nawet na wiki jest jeden opisany.
Pan NO Piątek, 10 Listopada 2017, 9:53
Rozpoczął się właśnie początek końca samozwańczego prezesa. Gdański Sąd (wczoraj na rozprawie) stwierdzając, że Agencji nie ma kto reprezentować w sprawach pozwów pracowników o bezpodstawne zwolnienia stwierdził bezprawność zarządzenia nr 7 którym pułkownik wyznaczył samego siebie do zastępowania prezesa.
Widać, że ta wiadomość szybko dotarła do Pana Ministra Pawła - stąd już w kilka godzin później ogłoszono 3 osoby jako kandydatów. Teraz to będzie wyścig: Czy postanowienie sądu ukaże się szybciej niż wybiorą prezesa czy później ?
Bo jak postanowienie będzie pierwsze to będziemy mieli aferę na 100 fajerek, z nielegalnymi umowa międzynarodowymi, zwolnioną całą rzeszę kompetentnych pracowników, którzy prawnie nie zostali zwolnieni, procesy odszkodowawcze i kosmiczny cyrk. Obstawiam, że prezesa będziemy mieli w trybie expressowym - w przyszłym tygodniu.
Włodek Piątek, 10 Listopada 2017, 16:59
Ja podchodzę do tematu bardziej sceptycznie. Minister Paweł Sz. nie przejmował się dotąd sygnałami oraz oficjalnymi informacjami o patologiach w Agencji (mobbing, brak realizacji zaleceń pokontrolnych KPRM, nierealizowanie zadań ustawowych, naruszanie dyscypliny finansów publicznych, destrukcja organizacyjna itd.) dlatego nie sądzę aby przejął lub choćby zainteresował się opinią sądu o łamaniu prawa i braku organu zarządzającego w Agencji. To też, jak pozostałe sprawy zamiecie pod dywan... I to że ogłoszono 3 kandydatów jeszcze nic nie znaczy. Wszak przedostatni konkurs też doprowadzono do tego etapu a następnie usunięto z BIP-u KPRM. Poczekajmy. Może tym razem sprawa rozegra się poza Ministrem Pawłem. Bo być może poza KPRM znalazłaby się jeszcze jakaś garstka osób której zależy na „wprowadzeniu ładu w galaktyce”, mimo wszystko
Zatroskany Niedziela, 12 Listopada 2017, 15:54
Nie podejrzewam aby ktokolwiek przejął się tym co dzieje się w agencji. O konsekwencjach mawet nie wpsominam. Sekretarz Paweł Szr., w którego jak w obrazek zapatrzony był Suszczyński i tak ma wszystko pozałatwiane i nie cyka się nikogo.
On takie sprawy załatwia w biegu, przeważnie 10 w miesiącu z rana, wpadając spocony na chwilę na Powązki + znak krzyża + lampion, szepnie komu trzeba coś do ucha i pozamiatane. Mocny jest po prostu i nie dziwota, że Suszczyński miał z nim konsultować kto ma wygrać konkurs ESA.BIK. Ot cały wic - a publiczność się łudzi, ma konkurs czyli igrzyska, a wszystko już od dawna ułożone. Oj naiwni, naiwni... niedługo zresztą będzie okazja zaśpiewać tą piękną kolendę i z tej okazji, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wszystkom "kibicom" życzę pomyślności i zdrowia, przeżywania świąt, a nie tego co już i tak ukartowane, aby zmiana byłą nie tylko dobra, ale jeszcze lepsza.
Włodek Piątek, 10 Listopada 2017, 1:11
Okazuje się że od kwietnia 2017 r. Agencja nie posiada organu wykonawczego i zarządzającego- wg opinii sądu ogłoszonej w dniu dzisiejszym Zarządzenie nr 7 na podstawie którego płk Suszyński zarządza Agencją zostało wydane z naruszeniem prawa, Statutu i Ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej i w celu jej ominięcia. Wobec powyższego wszystkie jego decyzje z ostatnich 8 miesięcy (w tym również umowy międzynarodowe) nie mają mocy prawnej... Taka ko(s)miczna sytuacja
Janusz Czwartek, 09 Listopada 2017, 21:34
kandydat powinien mieć wąsy, piękną kartę opozycjonisty oraz poparcie kurii
Arek Piątek, 10 Listopada 2017, 9:20
Jeżeli tylko będzie skuteczny, to popieram... Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dotychczasowym podstawowym wyznacznikiem jakości potencjalnego prezesa Agencji, było poparcie... PSL(!).
rozczochrany Czwartek, 09 Listopada 2017, 20:40
Jak na razie Polska nie ma ani jednego satelity cywilnego ani wojskowego. Za to prezes, jego zastępca i członkowie zarządu mogą liczyć na potężne pensje. A kontrola NIK w Polskiej Agencji Kosmicznej ujawniła niegospodarność i marnowanie pieniędzy. Ciekawe czy ktoś za to poniesie odpowiedzialność.
uczesany Niedziela, 12 Listopada 2017, 11:30
"... Polska nie ma ani jednego satelity..." . Proponuję żebyś zapoznał się z konstelacją BriTE zanim zaczniesz wypisywać bzdury. Owszem, dwa nanosatelity to żadne osiągnięcie porównując do najlepszych ale pisanie, że nie ma żadnego świadczy o kompletnym braku rozeznania w temacie.
Tytus Czwartek, 09 Listopada 2017, 18:22
Fajnie. Tym razem widzę na liście trzy bardzo dobre osoby. Ciekaw jestem jakie będą wyniki.
dziwny jest ten kraj Czwartek, 09 Listopada 2017, 18:01
Polska Agencja Kosmiczna to chyba jeszcze większy wałek niż agencja państwowa zajmująca się budową elektrowni atomowej.
Polak Czwartek, 09 Listopada 2017, 17:05
Polska Agencja Kosmiczna to brzmi dumnie :)