Pakistan z własnym satelitą rozpoznania optycznego. Już w 2018 roku

Poniedziałek, 09 Października 2017, 12:28 Pakistan

Do wysłania na orbitę własnego satelity teledetekcyjnego szykuje się Pakistan. Operacja ma zostać przeprowadzona w marcu 2018 r. Będzie to już drugi satelita Pakistanu w przestrzeni kosmicznej.

O tym, że Pakistan przygotowuje własnego satelitę optoelektronicznego do obserwacji Ziemi poinformowała tamtejsza komisja ds. badań kosmosu i wyższych warstw atmosfery Space and Upper Atmosphere Research Commission (SUPARCO). Informację podano do wiadomości publicznej w środę 4 października 2017 r., z okazji rozpoczęcia tamtejszych obchodów Światowego Tygodnia Kosmicznego (World Space Week).

Optyczny satelita teledetekcyjny Pakistanu będzie nosił oznaczenie PRSS-1 i zostanie wyniesiony w marcu 2018 r. Posiadanie własnego instrumentu tego typu pozwoli władzom Pakistanu na zaoszczędzenie znacznych sum pieniędzy, dotąd przeznaczanych na zakup zobrazowań satelitarnych od zagranicznych dostawców.

Nasz pierwszy optyczny satelita teledetekcyjny PRSS-1 zostanie uruchomiony w 2018 roku, [a z nim] Pakistan stanie się samowystarczalny w pozyskiwaniu zobrazowań mulitispektralnych, a tym samym zaoszczędzi ogromne kwoty przeznaczane dotąd na zdobywanie zdjęć satelitarnych i monitoring satelitarny różnych krajowych projektów.

Ayaz Aziz, członek wydziału Range and Instrumentation (R&I) SUPARCO

PRSS-1 będzie drugim satelitą Pakistanu, jaki znajdzie się w przestrzeni kosmicznej. Pierwszy był telekomunikacyjny PakSat-1R, wystrzelony w 2011 r. i umieszczony na pozycji 38°E orbity geostacjonarnej (GEO).

Nasz satelita komunikacyjny PakSat-1R działa i efektywnie świadczy usługi komunikacyjne oraz nadawcze dla całego kraju i regionów sąsiednich.

Ayaz Aziz, członek wydziału Range and Instrumentation (R&I) SUPARCO

Naziemne centrum obsługi satelity PRSS-1 zostanie otwarte w Lahore, stolicy prowincji Pendżab, na wschodzie Pakistanu. Poza zastosowaniami militarnymi to orbitalne urządzenie obserwacji Ziemi posłuży m. in. do racjonalnego zarządzania dystrybucją wody i rozdzielaniem jej zasobów pomiędzy pięć prowincji kraju. Na program satelity teledetekcyjnego przeznaczono w budżecie Pakistanu na 2017 r. 7,5 mld rupii pakistańskich, co stanowi równowartość ok. 71 mln USD.

Czytaj też: Indyjski satelita połączy państwa Azji. Udany start prestiżowej misji

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

dg Poniedziałek, 09 Października 2017, 20:31
A gdzie jest Polska po 8-iu latach Tuskowego cudu gospodarczego?
xxx Wtorek, 10 Października 2017, 21:05
Po 8 latach cudu Tuskowego doświadcza teraz Jarkowego cudu dobrej zmiany
Andy Poniedziałek, 09 Października 2017, 16:15
Widocznie mają uczelnie techniczne.
kim1 Poniedziałek, 09 Października 2017, 13:57
Jakim cudem biedniejszy od nas Pakistan stać na własne satelity rozpoznawcze a my do tej pory nie mamy?
brazowykasztan Poniedziałek, 09 Października 2017, 19:41
Polska ma PiS niszczacy wszystkie autorytety i instytucje oraz biskupow co im papiez nie podskoczy.
Zey Poniedziałek, 09 Października 2017, 14:23
Bo oni cały budżet pakują w wojsko żeby mieć chociaż iluzję szansy w wojnie z Indiami, plus aby utrzymać jako taką kontrolę nad swoim terytorium w tym tyglu arabskim.
Kowalskiadam154 Poniedziałek, 09 Października 2017, 13:09
W Polsce partyzantka Macierewicza różaniec w obronie granic i mrzonki o zaporze ogniowej Wszystko jak wyjęte z innej epoki a nowoczesnego sprzętu nadal nie widać i nie słychać
zielonagruszka Poniedziałek, 09 Października 2017, 19:44
zaraz,zaraz, jest jeszcze Slazak, w sekretnej wersji strzezonej przez MON z rakietami hipersonicznymi !