Zwiad satelitarny pokazał rosyjskie bombowce w Wenezueli

13 grudnia 2018, 11:25
DG1
Fot. DigitalGlobe

Jak pokazują zdjęcia satelitarne, rosyjskie samoloty wojskowe bez przeszkód wylądowały w pobliżu Caracas. Chodzi o dwa bombowce strategiczne zdolne do przenoszenia broni jądowej. Ich wizyta w Wenezueli wspisuje się w rozgrywkę polityczną pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem.

Zdjęcia na których widać rosyjskie maszyny ujawniła firma DigitalGlobe. Podobnie jak amerykańskie Space Systems Loral oraz kanadyjskie MDA wchodzi ona w skład grupy Maxar Technologies.

Fotografie zostały wykonane w poniedziałek 10 grudnia 2018 r. Tego samego dnia statki powietrzne przybyły do Wenezueli. Wylądowały na lotnisku w Maiquetia, 21 km od stolicy kraju, Caracas. By dotrzeć w to miejsce, pokonały ponad 10 tys. km.

Rosjanie wysłali na terytorium swojego południowoamerykańskiego sojusznika cztery maszyny. Dwa z nich to bombowce strategiczne Tu-160, zdolne do przenoszenia zarówno broni konwencjonalnej, jak i głowic jądrowych. Oprócz tego w grupie znalazł się transportowiec wojskowy An-124 oraz samolot pasażerski dalekiego zasięgu Ił-62.

image
Fot. DigitalGlobe

Moskwa nie zdradziła, czy bombowce są uzbrojone. Dokładny cel ich misji także nie jest jasny. Mają ponoć odbywać wspólne loty z maszynami należącymi do sił powietrznych Wenezueli. Nie wiadomo jak długo Tu-160 pozostaną w Ameryce Południowej.

Rosyjskie samoloty zjawiły się w Wenezueli na krótko po moskiewskich rozmowach Władimira Putina z prezydentem Wenezueli, Nicolasem Maduro. Rozmowy te dotyczyły ponoć m.in. rosyjskich inwestycji w wenezuelski przemysł związany z wydobyciem ropy naftowej.

Moskwa jest ważnym sojusznikiem Caracas. Wizytę rosyjskich bombowców w Wenezueli należy z pewnością traktować jako prztyczek w nos dla USA ze strony obydwu współpracujących reżimów. Tego rodzaju odwiedziny rosyjskich bombowców w kraju Maduro miały już miejsce w 2013 i 2008 r.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział swojemu wenezuelskiemu odpowiednikowi, że takie dalekie wypady stanowią dla pilotów doskonałe źródło doświadczenia oraz pozwalają utrzymywać maszyny na odpowiednim poziomie gotowości operacyjnej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 27
biedny mały pastuszek John z przyczepy w Montanie
piątek, 14 grudnia 2018, 23:18

Davien-wez se na wstrzymanie. błaźnisz nas coraz bardziej i my to widzimy. A skoro wiidzimy to my po "niepełnej" elementary school to i zapewne trolle z Olgino też to widzą a to już jest niebezpieczne bo uderza w prestiż naszego wspaniałego USA. (Powiem Ci w sekrecie-wiem to od Krisa tego co to wiesz ma ponoć wujka w "ministerstwie" w poważnych służbach odpowiadających za "czystość"-że musieli Pompeo wymieniać pościel i bieliznę po tym jak się dowiedział, ze sowieckie bombowce wylądowały "koło" USA. Ale ja go rozumiem, takie działanie rosjan to bandytyzm niezgodny z zadnym prawem. Przecież tylko nasza niosąca demokracje armia może sobie latać, pływać i najeżdżać jaki kraj chce. Czemu robią to sowieci? Toż to szok. Musimy natychmiast -albo nawet jeszcze szybciej" zmusić UE aby przestała importować gaz i ropę od Putina a kupowała nasze. To priorytet. A jak UE się natychmiast nie zgodzi to nałóżmy na nią "sankcje". Dobrze pisze? I popatrz Davien jak to nawet taki zwykły "pastuszek" potrafi "zaistnieć". Staraj sie mocniej bo mogę Cię w roli "trolla" zastąpić. I jeszcze jedno: naucz się co to "nalot dywanowy" bo bełkoczesz o tym jak totalny laik, przez co sowieckie trolle masakrują Cie na Tym forum -a to bardzo negatywnie wpływa na wizerunek USA co już powoli zakrawa na "obrazę" stanu.

Voodoo
piątek, 14 grudnia 2018, 23:10

Davien....wyzywając inaczej myślących (czytaj madrzejszych) od ruskich trolli sam wypisujesz się z merytorycznej dyskusji. A w temacie Pentagon już robi w gacie na myśl o "ruskiej". bazie w Wenezueli... Blackjack podleci nad Kubę i sprzątnie całe wsch wybrzeże US.... dodaj do tego jak w '83 nagle na wsch i zach wodach US o jednej godz wynurzylo się 15 russkich boomerow łącznie z nowym wtedy Typhonem i NORAD podniósł Stan gotowości do ALERT III

Davien
piątek, 14 grudnia 2018, 14:48

Wasza, amerykanie to sie ze smiechu pokładaja ze Rosja wysłałą swoje wszystkie sprawne Tu-160 na drugi koniec globu i nie pomyslała czy dadzą radę wrócić:))

wasza
czwartek, 13 grudnia 2018, 22:14

Ledwie dwa samoloty a Amerykanie już w portki robią... Co za strachliwy naród...

jabol
czwartek, 13 grudnia 2018, 20:01

Niech mi ktoś wytłumaczy po co tam poleciały? Jedyne co mi przychodzi do głowy - poleciały jako cel dla USA. Może Rosja liczy że USA zaatakuje Wenezuelę i zapomni o Ukrainie.

Tweets Space24