Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Zagadkowy satelita Chin trafił na orbitę w Wigilię

Start rakiety CZ-3C z satelitą Beidou. Fot. Chińskie media
Start rakiety CZ-3C z satelitą Beidou. Fot. Chińskie media

Tuż przed świętami Chińska Republika Ludowa wysłała w kosmos satelitę Tongxin Jishu Shiyan Weixing-3 (TJSW-3). Cel jego misji jest utajony. Wiadomo jedynie, że urządzenie będzie pracować na orbicie geostacjonanrnej.

Satelitę TJSW-3 wyniosła w przestrzeń kosmiczną rakieta nośna Długi Marsz 3C (Chang Zheng 3C - CZ-3C). Pojazd wystartował z centrum kosmicznego Xichang w prowincji Syczuan, w południowo-zachodniej części kraju. Start miał miejsce 24 grudnia 2018 r. o godznie 17:53 CET.

Już po czterdziestu minutach od startu rakiety media Państwa Środka potwierdziły, że misja CZ-3C przebiegła prawidłowo. Ładunek został poprawnie umieszczony na geosynchronicznej orbicie transferowej (GTO). Z niej satelita przemieści się na docelową pozycję na orbicie geostacjonarnej (GEO) wykorzystując własne systemy napędowe.

Ze względu na wojskowy charakter jego misji przeznaczenie TJSW-3 nie jest znane. Do wiadomości publicznej podano jedynie bardzo ogólną informację, że satelita ma służyć testowaniu technologii telekomunikacyjnych. W mediach można jednakże znaleźć spekulacje, że jednym z zadań satality może być wczesne ostrzeganie chińskich wojskowych na temat wykrywanych przez satelitę odpaleń pocisków balistycznych.

Wystrzelony w grudniu 2018 r. TJSW-3 jest już trzecim satelitą z serii Tongxin Jishu Shiyan Weixing. Dwa wcześniejsze trafiły w przestrzeń kosmiczną w 2015 i 2017 r.

Pewnych wskazówek, jeśli chodzi o maksymalną masę TJSW-3 może jedynie dostarczyć wiedza o możliwościach rakiety Długi Marsz 3C. CZ-3C może mianowicie dostarczyć na GTO maksymalnie 3800 kg ładunku. Natomiast na niską orbitę okołoziemską (LEO) rakieta nośna Chang Zheng 3C jest zdolna wynieść ładunek ważący 9100 kg.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!