Czas na Europejskie Siły Kosmiczne?

29 stycznia 2019, 10:40
MSG-4_liftoff
Fot. ESA/L. Guilpain - CC BY-SA IGO 3.0

W ostatnich miesiącach sporo mówi się o planach wyodrębnienia przez Waszyngton sił kosmicznych (US Space Force) jako odrębnego, szóstego rodzaju sił zbrojnych USA. W drugiej połowie stycznia br. unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska zasugerowała, że może również Wspólnota Europejska powinna rozważyć budowę własnych sił kosmicznych.

Elżbieta Bieńkowska jest Europejskim Komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości oraz MŚP. W ramach swoich kompetencji zajmuje się m.in. europejską polityką w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

Bieńkowska dwukrotnie przemawiała 22 stycznia 2019 r. w Brukseli podczas 11. edycji Dorocznej Konferencji na temat Polityki Kosmicznej Europy (Annual Conference on European Space Policy).

Unijna Komisarz przywołała przykład budowy US Space Force w Stanach Zjednoczonych i zasugerowała, że nad podobnym rozwiązaniem zastanawiają się niektóre spośród państw Unii Europejskiej: „Niektóre z naszych państw członkowskich rozważają podobne kroki. Powinniśmy zastanowić się nad możliwością posiadania Europejskich Sił Kosmicznych.”

Kilka państw członkowskich [UE] rozważa sposoby wzmocnienia swojej doktryny obronnej w wymiarze kosmicznym. (…) W średnim bądź długim horyzoncie czasowym potrzebujemy Europejskich Sił Kosmicznych.

Elżbieta Bieńkowska, Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP

Jak jednak zapewnił cytowany przez portal EUobserver szef Europejskiej Agencji Obrony (EDA), Jorge Domecq, żaden z krajów Wspólnoty nie podjął dotąd według jego wiedzy oficjalnych kroków w kierunku utworzenia sił kosmicznych. Nie jest jasne, które konkretnie państwa miała na myśli Bieńkowska mówiąc o kilku członkach UE.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Michnik
wtorek, 29 stycznia 2019, 14:41

@aster W kosmos sami nigdy nie pójdziemy, musimy tu pójść jako całość - Europa. Jest to za drogie dla większości państw europejskich z osobna. Jak nie zaczniemy tego robić już to za chwilę pójdą tam wszyscy i dla nas nie będzie już tam miejsca. A PW (mimo szacunku itp.) ma się do kosmosu nijak.

aster
wtorek, 29 stycznia 2019, 12:52

Europejskie sily zbrojne , Europejskie sily kosmiczne ... a dwaj moji pra dziadkowie walczyli w Powstaniu Wielkopolskim o to zeby Wielkopolska byla czescia Polski , jak tak dalej pojdzie to za nastepne 100 lat UE bedzie panstwem pod wladza niemiec , ja w 2003 glosowlem za otwartymi granicami/rynkim pracy ,nie za oddaniem suwerenosci Polski ! NIE dla europejskiej armii , TAK dla wolnej Polski !!!

De Retour
wtorek, 29 stycznia 2019, 12:40

Francja od 2010 roku posiada Połączone Dowództwo Kosmiczne (Commandement interarmées de l'espace). Teraz jest tylko dyskusja o zmianie doktryny na bardziej ofensywną.

Michnik
wtorek, 29 stycznia 2019, 12:10

Idźmy w tym kierunku...