Włoski Baranów. W Italii powstanie "centralny" port kosmiczny

17 maja 2018, 10:03
airport
Fot. Pixabay

Z lotniska koło Tarentu w Apulii, na południu Włoch, będzie można polecieć w kosmos. To pierwsze lotnisko we Włoszech, które ma obsługiwać także loty suborbitalne - ogłosiły władze regionu i zapowiedziały rozpoczęcie prac, by dostosować port do nowego zadania.

Zgodnie z planami przedstawionymi przez przewodniczącego władz regionu Apulia Michele Emiliano lotnisko Grottaglie, wybrane spośród innych włoskich kandydatur, stanie się do 2020 roku portem kosmicznym, obsługującym loty suborbitalne na wysokość około 100 kilometrów.

Tym samym lotnisko chce stać się ważnym punktem na mapie rozwijającej się światowej komercyjnej turystyki kosmicznej.

"Podpiszemy natychmiast kontrakty z liniami lotniczymi, które organizują takie loty" - oświadczył Emiliano, podkreślając, że miejsce to będzie punktem odniesienia dla całej Europy. "Dla Apulii to czynnik przyciągający zainteresowanie i inwestycje o ogromnym znaczeniu" - dodał przewodniczący władz Apulii. Jego zdaniem stanowi to wielką szansę na rozwój całego regionu, który leży na biedniejszym południu Włoch.

Jak zapewniono, lotnisko Grottaglie, wyróżniające się rozwiniętym zapleczem badawczym w dziedzinie kosmosu i aeronautyki oraz wysokim poziomem przemysłu związanego z tą dziedziną, stanowi doskonałe miejsce na taki obiekt zarówno z punktu widzenia logistyki, jak i prowadzonej tam działalności.

Wyboru tego lotniska dokonało włoskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Pim
sobota, 19 maja 2018, 21:22

Tytuł artykułu jest mylący. W pobliżu Tarentu włosi nie budują odpowiednika naszego Centralnego Portu Lotniczego, tylko przewidują połączenie portu lotniczego i kosmodromu. Natomiast koncepcja naszego, Polskiego CPL świadczy o tym, że decydenci już jakiś czas temu odlecieli w kosmos.

Ffvbbbbb
wtorek, 22 maja 2018, 10:58

Razem z poprzednimi

As
wtorek, 22 maja 2018, 10:44

Trafne.