Reklama

KOSMONAUTYKA

Zmodernizowany statek kosmiczny Sojuz w drodze na ISS

Załoga statku Sojuz MS, od lewej: Anatolij Iwaniszyn z Rosji, Kathleen Rubins z USA i Takuya Onishi z Japonii, fot. NASA/Seth Marcantel via flickr
Załoga statku Sojuz MS, od lewej: Anatolij Iwaniszyn z Rosji, Kathleen Rubins z USA i Takuya Onishi z Japonii, fot. NASA/Seth Marcantel via flickr

Rozpoczęła się realizowana przez Roskosmos misja Sojuz-MS01. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się trzech astronautów z Rosji, USA i Japonii, którzy pod dwóch dniach lotu mają dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W trakcie podróży sprawdzą oni działanie systemów zmodernizowanej wersji pojazdu Sojuz. 

W dniu 7 lipca br. rakieta nośna Sojuz-FG, po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wyniosła w przestrzeń kosmiczną statek Sojuz-MS. Na jego pokładzie znajduje się trzech astronautów: Anatolij Iwaniszyn reprezentujący Roskosmos, Kathleen Rubins z NASA i Takuya Onishi z Japońskiej Agencji Kosmicznej JAXA. Po dwóch dniach lotu dotrą oni na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dokowanie zaplanowane jest na sobotę, 9 lipca br. ok. godziny 6 rano czasu polskiego. 

Dwudniowy lot ma posłużyć do sprawdzenia działania systemów zmodernizowanego statku kosmicznego. Nowy pojazd wyposażony został m.in. w bardziej efektywne panele słoneczne, system do automatycznego dokowania na orbicie Kurs NA, zmodyfikowany zespół napędowy, dodatkowy panel chroniący przed mikrometeorytami i kosmicznymi śmieciami, a także zintegrowany system EKTS odpowiedzialny za komunikacje oraz telemetrie. Wymieniono także główny komputer. Nowa jednostka TsVM-101 waży zaledwie 8,3 kg i zajmuje znacznie mniej miejsca w stosunku do stosowanego w starszych wersjach Sojuza Argona-16 o wadze ponad 70 kg. Pojazd wyposażony jest też w nowe odbiorniki danych nawigacyjnych, pochodzących zarówno z GPS jak i GLONASS.

Pomimo programu modernizacji statków kosmicznych Sojuz, opracowanych w latach 60. XX wieku Rosja nie rezygnuje z planów budowy nowego pojazdu nazwanego "Federacja". Jego pierwszy bezzałogowy lot jest planowany w 2021 roku, a pierwsza załogowa misja do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dwa lata później. W przyszłości to właśnie statki "Federacja" mają być wykorzystywane w rosyjskim programie księżycowym.  

Czytaj też: Rosyjski sektor kosmiczny w niemocy? Echa opinii wicepremiera Rogozina

 

Reklama

Komentarze

    Reklama