Reklama

Polska

Zaczniemy prace nad kolejnym satelitą z serii PW-Sat [Space24.pl TV]

  • Fot. Space24.pl
  • PW-Sat2 na orbicie z rozpostartym żaglem deorbitacyjnym, ilustracja: Maciej Świetlik, http://pw-sat.pl/

Polski satelita studencki PW-Sat2 poleci na orbitę w grudniu 2017 roku na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9. Inna Uwarowa, koordynator tego projektu zapowiada w rozmowie ze Space24 rozpoczęcie prac, na razie koncepcyjnych, nad kolejnym satelitą z tej serii: „Chcemy go rozpocząć (kolejnego satelitę - przyp. red.) jeszcze w czasie trwania PW-Sat2, żeby płynnie zrobić przejście do kolejnego projektu” - mówi Uwarowa. Rozmowa dotyczyła też wyzwań jakie stoją przez misją PW-Sat2 i możliwości komercjalizacji rozwiązań zastosowanych w tym satelicie. 

"Wiemy, że chcemy się rozwijać w tym temacie, wiemy, że nasi koledzy chcą się dalej rozwijać, wiemy, że w Polsce kosmonautyka się rozwija więc stwierdziliśmy, że zaczniemy budowę kolejnego satelity, który będzie jeszcze bardziej zaawansowany" - mówi w rozmowie ze Space24 o początkach praca nad satelitą i doświadczeniach z programu PW-Sat Inna Uwarowa, koordynator projektu PW-Sat2.

"Będziemy w przyszłym miesiącu organizować integrację satelity czyli składanie wszystkich komponentów w całość. Czeka nas jeszcze wytworzenie niektórych komponentów mechanicznych satelity czyli jego struktury. Później mamy zaplanowaną kampanię testową, która potrwa ok. pół roku" - opowiada o planach działań swojego zespołu poprzedzających start urządzenia na pokładzie rakiety Falcon 9 SpaceX w grudniu 2017 roku Inna Uwarowa i kontynuuje: "We wrześniu przyszłego roku musimy satelitę dostarczyć i od tego momentu nie będziemy mieć do niego dostępu."

"W trakcie projektowania podchodziliśmy do tego w ten sposób, że staraliśmy się wyobrazić sobie najbardziej nieprzewidywalne sytuacje oraz problemy, które mogą się pojawić i znaleźć rozwiązanie jak można im zapobiec' - opowiada koordynatorka projektu o największych wyzwaniach stojących przed tą misją. Jak stwierdza Inna Uwarowa najczęstszym problemem jest utrata komunikacji z satelitą ale w takim wypadku PW-Sat2, dzięki wgranemu oprogramowaniu będzie mógł dokończyć misję autonomicznie bez udziału operatorów z Ziemi. 

PW-Sat2
PW-Sat2 na orbicie z rozpostartym żaglem deorbitacyjnym, ilustracja: Maciej Świetlik, http://pw-sat.pl/

"Byłaby to niewyobrażalna strata dla naszej pracy, gdybyśmy to wystrzelili raz i nigdy więcej nie zostałyby te systemy wykorzystane" - dodaje koordynatorka projektu PW-Sat2 o ewentualnej komercjalizacji rozwiązań, które będą testowane na pokładzie satelity. 

Pytana o projekt kolejnego satelity studenckiego, PW-Sat3 Inna Uwarowa mówi: "Jeżeli chodzi o nas studentów to z naszej strony deklarujemy, że zaczniemy prace - na razie koncepcyjne".

"W tej chwili nie mamy środków na rozpoczęcie kolejnego projektu ale mamy też trochę czasu. Chcemy go rozpocząć (kolejnego satelitę - przyp. red.) jeszcze w czasie trwania PW-Sat2, żeby płynnie zrobić przejście do kolejnego projektu" - sumuje Uwarowa.

Czytaj więcej: Satelita studencki PW-Sat2 trafi na pokład rakiety SpaceX

 

Reklama

Komentarze

    Reklama