Vector Space Systems to kolejna firma, która zainteresowana jest wejściem na rynek małych rakiet nośnych. System tworzony przez amerykańską spółkę ma umożliwić wynoszenie ładunków o masie 45 kg na niską orbitę okołoziemską lub 25 kg na standardową orbitę heliosynchroniczną - informuje serwis Space News
Space News podaje, że mająca siedzibę w Tucson w Teksasie firm Vector Space Systems jest zainteresowana stworzeniem niewielkiego systemu nośnego. Ma on umożliwić wynoszenie ładunków o masie 45 kg na niską orbitę okołoziemską lub 25 kg na standardową orbitę heliosynchroniczną. Koszt jednej misji ma przy tym wynosić pomiędzy 2, a 3 mln USD. Dwustopniowa rakieta nośna o długości ponad 11 metrów ma powstać w oparciu o technologie rozwijane przez kalifornijską spółkę Garvey Spacecraft Corporation, a loty komercyjne mają się zacząć już za 2 lata jeśli tylko założycielom Vector Space Systems uda się zdobyć odpowiednie finansowanie. Jak podkreślają przedstawiciele firmy ich celem jest stworzenie systemu dedykowanego do wynoszenia mikrosatelitów i CubeSats, a więc ładunków znacznie mniejszych od tych, które będą mogły przenosić rakiety projektowane przez Virgin Galactic lub Electron Rocket Lab.
Czytaj też: Silnik rakietowy z drukarki 3D gotów do lotów próbnych
System zdolny do wynoszenia w kosmos ładunków o masie do 45 kg był opracowywany przez amerykańską Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) w ramach programu ALASA (Airborne Launch Assist Space Access). Rakieta zdolna do wynoszenia satelitów na orbitę miała być odpalana przez odpowiednio zmodernizowany myśliwiec F-15E. Problemy z paliwem rakietowym NA-7 doprowadziły jednak do zakończenia programu pod koniec 2015 roku.
Ha ha haaaaaaaaaa, sono felicissima che ti sia piaciuta Sophie! Scoprire che l'hai intervistata pure è stata una bellissima so0raesr̷p; (il tuo boy mi odia ancora?)Love a te e a Gervaise!