Reklama

Strona główna

Ukończenie budowy rekordowych rozmiarów radioteleskopu

Radioteleskop FAST w Chinach. Fot. Chinese Academy of Sciences / fast.bao.ac.cn
Radioteleskop FAST w Chinach. Fot. Chinese Academy of Sciences / fast.bao.ac.cn

Zakończyła się trwająca od 2011 roku budowa rekordowego pod względem rozmiarów i osiągów chińskiego radioteleskopu FAST. Mierząca 500 metrów średnicy antena powstała w południowo-zachodnich Chinach, na terenie prowincji Kuejczou. 

Uroczyste zwieńczenie trwającej blisko 5 lat budowy chińskiego radioteleskopu FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) przypadło na dzień 3 lipca 2016 roku. Rekordowy pod względem rozmiarów i osiągów obiekt – z anteną o średnicy 500 metrów – powstał w południowo-zachodnich Chinach, na terenie prowincji Kuejczou. Finalny etap prac stanowiło ulokowanie w centralnej części konstrukcji ostatnich z 4450 trójkątnych paneli tworzących powierzchnię całej czaszy. Ich łączna waga ma wynosić 11 000 ton. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł jak do tej pory 180 mln USD.

W dalszej kolejności radioteleskop FAST przejdzie szereg prób i testów rozruchowych oraz będzie podlegał dostrajaniu w celu wyeliminowania potencjalnych zakłóceń. Jego operacyjność ma zostać zapewniona najpóźniej we wrześniu tego roku. Radioteleskop FAST będzie pracował w zakresie częstotliwości 0,7–3 GHz, stając się w paśmie niskich częstotliwości radiowych, najczulszym na świecie instrumentem tego typu z pojedynczą czaszą. Chińska konstrukcja, która rozmiarami znacznie przewyższa dotychczasowego rekordzistę, obserwatorium Arecibo w Puerto Rico (o średnicy 305 metrów), ulokowana jest w podobnym, naturalnym zagłębieniu terenu.

Wśród podstawowych zadań radioteleskopu FAST będzie poszukiwanie skupisk wodoru w przestrzeni kosmicznej oraz wykrywanie nowych odległych obiektów kosmicznych, takich jak pulsary i masywne gwiazdy. Planowane jest również wykorzystywanie go w poszukiwaniach życia pozaziemskiego. Choć operatorem sprzętu będzie Chińska Akademia Nauk, zapowiadane jest udostępnienie radioteleskopu do międzynarodowego użytku naukowo-badawczego.

Czytaj też: W Chinach trwa budowa największego na świecie radioteleskopu. Niezbędne wysiedlenia

Reklama

Komentarze

    Reklama