Testy europejskiego teleskopu do badania planet pozasłonecznych

19 października 2015, 17:23

Airbus Defence and Space informuje,  że zakończył budowę strukturalnego modelu teleskopu kosmicznego CHEOPS służącego do badania planet pozasłonecznych. Testy konstrukcji mają się rozpocząć jeszcze w tym roku w Hiszpanii.  

Airbus Defence and Space informuje o zakończeniu budowy strukturalnego modelu satelity CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite). Będzie to pierwszy europejski teleskop kosmiczny służący do badania planet pozasłonecznych. Zastosowana do tego będzie technika ultra precyzyjnej fotometrii gwiazd, co do których wiadomo, że krążą wokół nich planety. Projekt koordynuje Europejska Agencja Kosmiczna i Szwajcarskie Biuro Kosmosu. Koszt misji szacowany jest na 50 mln USD.

Na wykonawcę teleskopu wybrano firmę Airbus Defence and Space, która obecnie przygotowuje się do testów modelu strukturalnego w Hiszpanii. Zostanie on poddany mechanicznej kwalifikacji jeszcze w tym roku. Jeśli próby zakończą się sukcesem, konstrukcja modelu zostanie wykorzystana w CHEOPS-ie.

Satelita Cheops wyposażony będzie w teleskop Ritchey-Chrétien, ma być gotowy do wystrzelenia na niską orbitę okołoziemską w grudniu 2017 roku. Jego misja ma potrwać trzy i pół roku. 

(AH)

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Jacalyn
sobota, 6 sierpnia 2016, 07:25

/ I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it抯 rare to see a nice blog like this one nodwyaas..

Tweets Space24