Słowacja pracuje nad pierwszym satelitą

12 kwietnia 2016, 18:46

Słowacja przygotowuje się do wyniesienia na orbitę swojego pierwszego pełnoprawnego satelity. Jego podstawowym zadaniem będzie prowadzenie naukowych pomiarów i obserwacji w przestrzeni kosmicznej.

Słowacka Organizacja Działalności Kosmicznej (SOSA) zapowiedziała bliski koniec prac nad pierwszym narodowym projektem wystrzelenia satelity badawczego. Termin jego startu zaplanowano na czerwiec tego roku – satelita ma zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z pomocą rakiety Falcon 9, produkowanej przez firmę SpaceX. Podstawowym zadaniem instrumentu – poza wykazaniem narodowych zdolności w dziedzinie badań kosmicznych – będzie prowadzenie naukowych pomiarów i obserwacji przestrzeni pozaziemskiej.

Słowacki satelita nosi nazwę skCUBE i zalicza się do obiektów zminiaturyzowanych typu CubeSat. Instrument o masie ok. 1 kg ma wymiary małego sześcianu o bokach długości 10 centymetrów. Jego centralnym elementem jest komputer pokładowy, który steruje systemem komunikacji i aparaturą do prowadzenia pomiarów na orbicie Ziemi.

Słowacja zalicza się do ostatnich państw europejskich pozbawionych, jak dotąd, własnych obiektów satelitarnych w przestrzeni kosmicznej. Projekt skCUBE ma pozwolić Słowacji na dołączenie do prestiżowego grona państw aktywnie zaangażowanych w eksplorację pozaziemską. Działania w tym zakresie koordynuje Słowacka Organizacja Działalności Kosmicznej, funkcjonująca od 2009 roku. Organizacja aktywnie wspiera również starania Słowacji o członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.