Rosja testuje broń antysatelitarną

5 grudnia 2015, 10:31
System A135, Ilustracja: Ronald C. Wittmann/Wikipedia

Moskwa przeprowadziła w listopadzie br. udaną próbę rakiety antysatelitarnej o nazwie Nudol - informuje portal The Washington Free Beacon. Jeśli informacja jest prawdziwa, Rosja będzie drugim krajem na świecie - po Chinach - dysponującym tego typu uzbrojeniem. 

Moskwa przeprowadziła w dniu 18 listopadzie br. udaną próbę rakiety antysatelitarnej o nazwie Nudol - informuje portal The Washington Free Beacon. Test miał się udać przy trzeciej próbie. Pocisk ma być przenoszony na mobilnej wyrzutni, a za jego opracowanie odpowiada firma Almaz-Antey Air Defense Concern. Broń miałaby wchodzić w skład kompleksu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego A-235. Ma on zastąpić obecną tarczę antyrakietową chroniącą stolicę Rosji o oznaczeniu A-135, która opiera się na uzbrojonych w głowicę jądrowe rakietach przeciwbalistycznych 53T6 (Kod NATO: ABM-3 Gazell). 

Jeśli informacja jest prawdziwa, Rosja będzie dopiero drugim krajem na świecie, po Chinach, dysponujących uzbrojeniem antysatelitarnym. Próba chińskiej rakiety do zwalczania satelitów, Dong Neng-3, miała miejsce miesiąc temu, w dniu 30 października br. w zachodniej części Państwa Środka. 

Wprowadzenie przez Chiny i Rosję rakiet antysatelitarnych jest kolejnym etapem postępującej militaryzacji przestrzeni kosmicznej. Dysponując zaledwie kilkudziesięcioma pociskami tego typu kraje te mogą mieć możliwość skutecznego porażenia amerykańskich i zachodnioeuropejskich systemów rozpoznawczych, nawigacyjnych i łączności satelitarnej, które są kluczowe zarówno dla wojska, jak i funkcjonowania instytucji cywilnych. Warto wspomnieć, że w tym roku zanotowano również dziwne manewry rosyjskiego satelity Olymp-K na orbicie okołoziemskiej. Zdaniem niektórych analityków również mógł to być test broni antysatelitarnej.

Czytaj więcejRosyjskie satelity wojskowe zagrożeniem w kosmosie

Jako ciekawostkę można również nadmienić, że zaledwie kilka dni temu jedna z rosyjskich telewizji poinformowała o ściśle tajnym programie działka R-23M Kartiecz skonstruowanego przez biuro konstrukcyjne Toczmasz na bazie działka montowanego w bombowcach Tu-22 (kod NATO: Blinder). Broń opracowywana od lat 60. XX wieku została z sukcesem przetestowana w styczniu 1975 roku na pokładzie stacji Salut-3 (Ałmaz-2). W czasie próby na orbicie okołoziemskiej wystrzelono ok. 20 pocisków do pustego zbiornika, który znajdował się w odległości 1,5 km. Wkrótce po teście i zgodnie z planem stacja wraz z działkiem spłonęła w atmosferze. Nie wiadomo, czy Rosjanie rozwijali później technologie opracowane w ramach tego projektu. 

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Rozbawione CCCP
niedziela, 6 grudnia 2015, 21:58

Moi drodzy rosyjscy koledzy obecni na tym forum i podniecajacy sie rosyjską techniką...:) Ja wam powiem tylko tyle..lew który poluje nie ryczy..a dzwon dzwoni głośno bo jest pusty w srodku. I jeszcze jedno..słowa klasyka "Do prowadzenia wojny potrzeba tylko trzech rzeczy.Pieniedzy,Pieniedzy i jeszcze raz pieniedzy.."A u was dienieg nieto...pewien prezydent mawiał ..zresztą sam do siebie "Przede wszystkim gospodarka głupcze".A u was gospodarki toze nieto. Dobrze ze chociaz te armaty macie.A jezdzą już czy wyprodukujecie do ich przewożenia najnowoczesniejsze niewykrywalne przez radar lawety?Ja was pozdrawliaju!

xyz
niedziela, 6 grudnia 2015, 20:56

O programie ALMAZ : https://undocking.wordpress.com/2014/11/20/1911/

ciekawy
sobota, 5 grudnia 2015, 22:16

chłopie, piszesz za Rosją pod każdym artykułem i wszędzie to samo :) dobrze płacą?

ole
sobota, 5 grudnia 2015, 20:25

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Polska-bedzie-miala-dostep-do-broni-nuklearnej-Szatkowski-w-MON-trwaja-nad-tym-prace,wid,18025519,wiadomosc.html

Leo
niedziela, 6 grudnia 2015, 15:27

Antek i jego doradca Harry Potter już sie nabijają z siermiężnego uzbrojenia Rosji, my wg ministra będziemy mieć lasery...

Tweets Space24