Posłanki PO i Nowoczesnej przeciw przeniesieniu Polskiej Agencji Kosmicznej z Pomorza do stolicy

13 marca 2018, 09:09
Waw3
Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Pomorskie posłanki Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej - Agnieszka Pomaska i Ewa Lieder - protestują przeciwko planom przeniesienia głównej siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) z Gdańska do Warszawy.

"Dzisiaj dowiadujemy się, że siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej ma być z Gdańska wyprowadzona. Po informacji, że Lotos ma stracić część udziałów na rzecz PKN Orlen, to kolejny zły sygnał dla Pomorza ze strony partii rządzącej. To kolejny przykład na to, że Polska się centralizuje, a nie decentralizuje, że w Polsce nie jest wprowadzony zrównoważony rozwój" - powiedziała Pomaska w poniedziałek na konferencji prasowej.

W odpowiedzi na interpelację, której współautorem była posłanka PO, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot odnosząc się do kwestii siedziby POLSY, napisał, że została ona "uregulowana przepisami ustawy" o Polskiej Agencji Kosmicznej.

"Obecnie trwa proces legislacyjny projektu ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej (UD228). Projekt nowelizacji ustawy zakłada przeniesienie siedziby Agencji z Gdańska do Warszawy" - czytamy w piśmie Szrota z końca lutego.

Pomaska przypomniała, że w związku z działalnością POLSY trzy trójmiejskie uczelnie - Akademia Marynarki Wojennej, Politechnika Gdańska oraz Akademia Morska - prowadzą od 2015 r. studia Technologie Kosmiczne i Satelitarne.

Mamy gorący apel do posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, żeby byli posłami i senatorami stąd, z Pomorza i żeby działali na rzecz gospodarki pomorskiej, żeby wsparli nasz apel o pozostawienie Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku, ale też przeciwko połączeniu Lotosu z Orlenem.

Ewa Lieder, posłanka Nowoczesnej

Polska Agencja Kosmiczna powstała na mocy ustawy z dnia 26 września 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie świata biznesu i nauki oraz świadczenie pomocy rodzimym przedsiębiorcom w pozyskiwaniu funduszy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej główna siedziba mieści się w Gdańsku, swoje ośrodki ma też w Warszawie i Rzeszowie.

W październiku 2016 r. premier Beata Szydło odwołała prof. Marka Banaszkiewicza ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej i powierzyła pełnienie obowiązków prezesa agencji pułkownikowi Piotrowi Suszyńskiemu, wiceprezesowi PAK ds. obronnych.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
kołalsky
czwartek, 31 maja 2018, 22:47

Lewarowanie Warszawy przez przenoszenie kolejnej instytucji naukowej to myślenie patologiczne z czasów PRL-u. Przez 40 lat \"cały naród odbudowywał stolicę\" - starczy. Warszawa niech się skupi na walce z patologią prawniczo- urzędniczą, a nie na wchłanianiu wszystkiego co wartościowe ...

ja
środa, 30 maja 2018, 15:59

tak powstała do drenowania publicznych pieniędzy

olix
środa, 16 maja 2018, 13:20

Rosja niszcząc Warszawę od razu niszczy wszystkie instytucje państwowe kraju

Kiks
środa, 14 marca 2018, 15:06

Śmiać się czy płakać. A tym paniom Warszawa śmierdzi? To co same w niej robią? Oczywiście tajemnica poliszynela jest to, że obie paniusie są z Pomorza. W kontekście całej sprawy tym bardziej śmieszne były i sa pomysły, żeby niejaka Pomaska kandydowała na prezydenta Warszawy. Cyrk.

Navigator One
niedziela, 8 kwietnia 2018, 09:26

do Kiks: Biednie tam u Pana. Skąd obie Panie są to każdy dureń wie. Może dla Pana to odkrycie. Pomaska rozważa kandydowanie w Gdańsku a nie Warszawie. Co do Agencji to Warszawa zabiera wszystko całemu krajowi - macie gdzieś zrównoważony rozwój kraju. Warszawski egoizm to rodzaj choroby spowalniającej rozwój Polski.

Stroopwafel
piątek, 6 kwietnia 2018, 11:30

Rzeczywiście tajemnica poliszynela! Szkoda, że pierwszy akapit artykułu zaczyna się słowami \"Pomorskie posłanki...\". Co za zdziwienie i \"cyrk\", że posłanki\\posłowie działają na rzecz swojego regionu.

topaz
niedziela, 25 marca 2018, 23:12

No to chyba prawidłowo że pomorskie posłanki dbają o swój region?

hermanaryk
wtorek, 27 marca 2018, 16:15

Jeśli nie dzieje się to kosztem reszty kraju, to jak najbardziej. Lecz sytuację mamy taką, że Instytut Lotnictwa, który jedyny w Polsce ma jakieś pojęcie o rakietach, jest w Warszawie, a PAK w Gdańsku. Jakby ktoś koniecznie chciał utrudnić kontakt tym instytucjom, gdy konieczne jest ich ścisłe współdziałanie.

czarnajama
czwartek, 15 marca 2018, 07:11

Nie. Pani Pomaska miała kandydować na prezydenta Gdańska. Jej psi obowiązek jest walczyć na dobro Pomorza, którego reprezentuje w Sejmie.

Tahoe
wtorek, 13 marca 2018, 12:48

Przeniesienie wszystkich agencji państwowych w jedno miejsce jest jak zaproszenie całego rządu do jednego samoloty.

swejk
piątek, 23 marca 2018, 21:56

Ale dla niektórych podział Polski przebiega według schematu -Warszawa i reszta kraju. A wszystko w jednym miejscu to nie podział tylko patologia ...

Tweets Space24