Pomyślne szybowanie i lądowanie Dream Chasera

14 listopada 2017, 11:46
Fot. NASA
Fot. NASA
Fot. NASA

Wahadłowiec opracowywany przez Sierra Nevada Corporation pomyślnie przeszedł próbę lotu swobodnego i poziomego lądowania na pasie startowym. W latach 2019-2024 pojazd ma odbyć sześć lotów zaopatrzeniowych do ISS. Jednorazowo będzie mógł dostarczyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną ponad 5,5 tony ładunku.

Mierzący 9 m długości prom kosmiczny Dream Chaser będzie odbywał bezzałogowe loty z zaopatrzeniem dla ISS w latach 2019-2020, przy czym jego pierwsza tego typu podróż będzie najprawdopodobniej miała miejsce w roku 2020. Produkowany przez Sierra Nevada Corporation kosmiczny samolot będzie w stanie zabrać jednorazowo na Stację towary o macie ponad 5 500 kg. Wracając z ISS pojazd może zabierać rezultaty doświadczeń naukowych czy eksperymentów, które bezpiecznie dostarczy na Ziemię lądując jak samolot, po locie szybowym.

W sobotę 11 listopada br. Amerykanie z powodzeniem przeprowadzili ważny test Dream Chasera. Wahadłowiec został wyniesiony na wysokość ponad 3 km przez śmigłowiec. Następnie zwolniono długą na 60 m linę i prom kosmiczny swobodnie poszybował nad Pustynią Mojave. Na koniec bezpiecznie wylądował poziomo na pasie startowym w bazie kosmicznej Sił Powietrznych USA Edwards.

Zakończona sukcesem próba pozwoliła inżynierom Sierra Nevada Corporation ocenić zachowanie promu kosmicznego podczas kluczowej fazy podchodzenia do lądowania oraz osiadania i hamowania na rozbiegu. Badano m. in. funkcjonowanie awioniki oraz software’u. Ostatni tego typu test, który zakończył się uszkodzeniem Dream Chasera, miał miejsce w 2013 r. Tym razem konstruktorzy zastosowali nowsze podwozie i ulepszone systemy komputerowe.

Docelowo masa startowa promu wybierającego się z zaopatrzeniem do ISS będzie wynosić 20 ton. W pierwsze rejsy do stacji będzie go wynosić rakieta Atlas V w konfiguracji 552, dostarczana przez United Launch Alliance.

Czytaj też: Dream Chaser przeszedł testy holowania [WIDEO]

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Space24