Reklama

SATELITY

Pomimo recesji Brazylia kontynuuje programy satelitarne

Ilustracja: Thales Group
Ilustracja: Thales Group

Pomimo spowolnienia gospodarczego Brazylia zdecydowana jest kontynuować krajowy program satelitarny. Jego kluczowym elementem jest rozmieszczenie na orbicie trzech satelitów telekomunikacyjnych, które będą wykorzystywane przez wojsko i rząd, a także zapewnią dostęp do szerokopasmowego internetu na terenie całego kraju. W przyszłym roku w kosmos poleci także pierwszy satelita obserwacji Ziemi zbudowany siłami lokalnego przemysłu. 

Minister obrony Brazylii Raul Jungmann potwierdził, że jego kraj jest zdecydowany kontynuować program satelitarny. Wcześniej pojawiały się wątpliwości, co do możliwości finansowych rządu w Brasílii w związki ze spowolnieniem gospodarczym. Tylko pierwszy z trzech satelitów telekomunikacyjnych zamówionych we francuskich zakładach Thales Alenia Space ma kosztować 617 mln USD. 

Brazylijski satelita wchodzący w skład systemu SGDC ma trafić na orbitę w marcu 2017 roku. Sprzęt zbudowany na platformie Spacebus 4000 będzie ważyć blisko 6 ton. Na jego wyposażenie będzie się składać 50 transponderów pracujących w paśmie Ka i siedem w paśmie X. Satelita będzie wykorzystywany do bezpiecznej i w pełni kontrolowanej przez brazylijski rząd komunikacji dla sił zbrojnych oraz administracji państwowej. Oprócz tego sprzęt zapewni dostęp do szerokopasmowego Internetu na obszarze Ameryki Południowej, południowego Atlantyku i zachodniego brzegu Afryki. Rozmieszczony nad Ekwadorem pojazd kosmiczny posłuży przede wszystkim do dostarczania danych do izolowanych rejonów Brazylii położonych w głębi Amazonii, dotychczas pozbawionych takiego serwisu. 

Brazylia planuje pozyskanie kolejnych dwóch satelitów telekomunikacyjnych dla konstelacji SGDC. Kraj rozwija także instrumenty do obserwacji Ziemi. Pierwszy satelita zbudowany w całości siłami lokalnego przemysłu Amazônia-1 ma trafić na orbitę w grudniu 2017 roku i posłużyć m.in. do monitorowania wylesiania puszczy amazońskiej, a także skuteczniejszego zwalczania przemytników i producentów narkotyków. 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama