Polska zbuduje satelitę SAR?

7 stycznia 2016, 12:43
Kanadyjski satelita SAR Radarsat-2, Ilustracja: ESA
Fot. POLSA

Polska Agencja Kosmiczna zleciła opracowanie wstępnego studium wykonalności satelitarnego systemu zobrazowań radarowych. Umowę w tej sprawie podpisano z PZL-„Warszawa-OKĘCIE” S.A. To pierwszy krok do budowy polskiego satelity zobrazowań radarowych. 

Polska Agencja Kosmiczna zleciła opracowanie wstępnego studium wykonalności satelitarnego systemu zobrazowań radarowych. Umowę w tej sprawie podpisano z PZL-„Warszawa-OKĘCIE” S.A. Planowane studium ma określić m.in. przyszłych użytkowników i dokładny zakres zastosowań w Polsce satelity typu SAR z radarem o syntetyzowanej aperturze. W opracowaniu ma zostać uwzględniona analiza potrzeb Sił Zbrojnych RP, służb bezpieczeństwa państwa oraz administracji i gospodarki narodowej.

Polska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs na opracowanie wstępnego studium wykonalności Satelitarnego systemu zobrazowań radarowych w dniu 24.11.2015 r. Celem przygotowania studium jest określenie, czy planowany projekt jest wykonalny oraz przeprowadzenie analizy innych wariantów realizacji projektu, a także wstępne sformułowanie jego ostatecznej wersji. Wstępne studium wykonalności obejmuje różne elementy w tym określenie możliwych rozwiązań technologicznych, harmonogramu i budżetu na realizację projektu, a także rekomendacje dotyczące wykonawców projektów w Polsce oraz za granica. 

Umowa na opracowanie wstępnego studium wykonalności satelitarnego systemu zobrazowań radarowych została podpisana w obecności prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej profesora Marka Banaszkiewicza i wiceprezesa ds. obronnych Lecha Majewskiego przez Dyrektora Departamentu Wojskowych Technologii Satelitarnych, Mieczysława Lepionkę oraz - ze strony PZL-„Warszawa-OKĘCIE” S.A. - wiceprezesa, Dyrektora operacyjnego - Władysława Skorskiego i członka zarządu Dyrektora ds. Infrastruktury - Marka Kaweckiego.

Obecnie, na mocy umowy MON z włoskim ministerstwem obrony  Polska pozyskuje dane SAR z włoskich satelitów systemu COSMO-SkyMed Seconda GenerazioneW Polsce jest także budowane centrum rozpoznania satelitarnego, w którym zawarte będą naziemne elementy systemu niezbędne do samodzielnego wykorzystywania danych z rozpoznania satelitarnegoZostanie ono zlokalizowane w Białobrzegach na północ od Warszawy i ma osiągnąć wstępne zdolności operacyjne w 2017 roku, a pełne w 2020 roku. 

Czytaj więcej: Obronność i współpraca priorytetami POLSA

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
ciekawy
czwartek, 7 stycznia 2016, 13:07

wojskowa generalska emerytura nie starcza na życie?

Dweezil
sobota, 6 sierpnia 2016, 08:33

You colndu't pay me to ignore these posts!