Polska uruchomi krajowy inkubator przedsiębiorczości ESA

22 września 2016, 15:49
Brytyjski ośrodek sieci inkubatorów biznesowych ESA w kampusie Harwell, Oxfordshire. Fot. ESA / esa.int

Polska Agencja Kosmiczna rozpoczęła działania zmierzające do utworzenia w Polsce inkubatora przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na terenie Europy – a ściślej, w obrębie państw członkowskich ESA – działa już kilkanaście tego typu struktur wsparcia sektorowej działalności rozwojowej. Kwestia utworzenia i organizacji pracy polskiego ośrodka będzie przedmiotem spotkania informacyjnego zaplanowanego na 7 października 2016 roku w Warszawie.

Polska Agencja Kosmiczna czyni starania o ulokowanie w Polsce inkubatora przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency Business Incubation Centre, ESA BIC). ESA BIC to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć inkubatorów przedsiębiorczości, zlokalizowanych dotąd w trzynastu krajach Europy (inkubatory krajowe), której celem jest wsparcie młodych przedsiębiorców sektora kosmicznego. Wspólna inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej i Polskiej Agencji Kosmicznej ma doprowadzić do utworzenia inkubatora w Polsce w 2017 roku.

Zamysł utworzenia krajowego inkubatora technologii kosmicznych ESA będzie głównym tematem spotkania informacyjnego, które odbędzie się w dniu 7 października 2016 roku o godz. 11.00 w Oddziale Terenowym Polskiej Agencji Kosmicznej w Warszawie przy ul. Powsińskiej 69/71. Oprócz pracowników PAK, udział w wydarzeniu maja wziąć też przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej. Strony przedstawią ideę współpracy przy ESA BIC w Polsce, a także sposób jej przewidywanej organizacji i finansowania.

Założenia organizacyjne ESA BIC przewidują w przypadku każdego inkubatora krajowego współdziałanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, narodowej agencji kosmicznej, a także władz lokalnych, wyższych uczelni, parków naukowo-technologicznych oraz instytucji finansowych. Na spotkaniu będzie można pozyskać szczegółowe informacje na temat możliwości włączenia się w organizację wspomnianej inicjatywy.

Organizatorzy zachęcają zatem wszystkich zainteresowanych do czynnego udziału w spotkaniu, w szczególności przedstawicieli: inkubatorów przedsiębiorczości; parków naukowo-technologicznych, technologicznych i przemysłowych; samorządów miast wojewódzkich i województw wspierających inkubatory przedsiębiorczości, a także wyższych uczelni. Więcej informacji na temat idei współpracy i samego wydarzenia można pozyskać z materiałów dostępnych na stronach internetowych PAK oraz ESA.

Czytaj też: ERC2016 - bezprecedensowa debata ESA w Rzeszowie

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Marek1
czwartek, 22 września 2016, 16:22

Hmm ... jak się dostać do tego PAK ?? Na kosmosie to ja się za cholerę NIE znam, ale b. chętnie zgodzę się na niską pensję(5k PLN netto). A i kiedyś mieszkałem niedaleko posła z PiU-u ... to teraz może się przydać.

Stach
piątek, 23 września 2016, 01:11

Oby nie wykluły się zbuki

Tweets Space24