Reklama

Polska

Polscy naukowcy wyróżnieni we Włoszech. Projekt dla radioteleskopu LOFAR

Fot. Beacon Satellite Symposium 2016
Fot. Beacon Satellite Symposium 2016

W międzynarodowym konkursie, który towarzyszył Beacon Satellite Symposium w Trieście we Włoszech, rywalizowało 250 naukowców z 48 krajów z całego świata. Jury doceniło pracę dwóch młodych doktorantów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy otrzymali nagrodę w kategorii dla młodych naukowców poniżej 35. roku życia. Ich projekt dotyczył regionalnych map jonosferycznych dla radioteleskopu LOFAR. 

W dniach 27 czerwca – 1 lipca 2016 w Trieście we Włoszech odbyło się Beacon Satellite Symposium, w którym udział brali polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prestiżowe wyróżnienie Young Scientist Award zdobyli Adam Froń i Kacper Kotulak, doktoranci Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM. 

Tegoroczna edycja Beacon Satellite Symposium została zorganizowana w Międzynarodowym Centrum Fizyki Teoretycznej (ICTP) w Trieście we Włoszech. Spotkanie to ma charakter interdyscyplinarny i służy wymianie doświadczeń pomiędzy naukowcami, którzy badają wpływ jonosfery na rozprzestrzenianie się fal radiowych, w tym na systemy nawigacji satelitarnej, tj. GPS, GLONASS czy Galileo. Konferencja odbywała się pod auspicjami Międzynarodowej Unii Nauk Radiowych (International Union of Radio Science - URSI). 

W międzynarodowym konkursie, który towarzyszył sympozjum, rywalizowało 250 naukowców z 48 krajów z całego świata, w tym ośmiu Polaków z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. 

Jury doceniło pracę Adama Fronia i Kacpra Kotulaka, doktorantów Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM, którzy otrzymali nagrodę w kategorii dla młodych naukowców poniżej 35. roku życia (Young Scientist Award). Ich projekt dotyczył regionalnych map jonosferycznych dla radioteleskopu LOFAR ("Alternative Interpolation Methods for Regional TEC Maps in Local Content"). 

Czytaj więcej: Druga stacja badawcza LOFAR w Polsce

Wyróżnieni naukowcy, w związku z zapotrzebowaniem na tego typu dane, planują rozszerzenie badań i przygotowanie lokalnych map jonosferycznych także dla innych rejonów Polski. Przypominamy, że w Polsce znajdują się trzy stacje LOFAR, w Bałdach pod Olsztynem, w Borówcu pod Poznaniem i w Łazach pod Krakowem. 

Beacon Satellite Symposium odbywa się raz na trzy lata. Zadebiutowało w roku 1972 w austriackim Grazu. Kolejne odbędzie się w Polsce w roku 2019 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. 

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama