Reklama

Polska

Pierwszy lot nosiciela CanSatów

  • fot. http://www.telespazio.it/

Z toruńskiego poligonu artyleryjskiego wystrzelono rakietę TuCan, nową konstrukcję studentów Politechniki Warszawskiej, członków Studenckiego Koła Astronautycznego. Rakieta osiągnęła pułap 3500 metrów. W przyszłości będzie ona służyć do wynoszenia małych instrumentów badawczych tzw. CanSatów. 

Start rakiety TuCan odbył się po raz pierwszy, osiągnęła ona pułap 3500 metrów. „To bardzo ważny dzień dla naszego zespołu. Poszczególnych podsystemów nie można dokładnie sprawdzić inaczej niż w realnych warunkach, które towarzyszą wystrzeleniu ich w atmosferę. Rakieta TuCan jest projektem innowacyjnym, gdyż wynosi w górę więcej eksperymentów niż jej odpowiedniki w rodzinie rakiet CanSat Launcher” - mówił Tadeusz Górnicki, koordynator sekcji rakietowej SKA, chwilę przed startem rakiety.

Na pokładzie TuCANa znajduje się miejsce dla ośmiu niewielkich eksperymentów naukowych o rozmiarze i kształcie puszki coli, zwanych CanSatami. Rakieta będzie mieć za zadanie wynieść je na pułap około 4 km, skąd będą opadać na własnych spadochronach, zbierając w trakcie lotu dane i realizując wyznaczone im misje. Sama rakieta powróci bezpiecznie na ziemię w dwóch częściach – głównej i silnikowej, z których każda będzie wyposażona we własny system odzysku. TuCAN mierzy ponad 2 metry długości, a jej masa startowa wynosi ok. 28 kilogramów.

„Projekt rakiety TuCan opiera się na poprzednich projektach, które realizowaliśmy, m.in. konstrukcji rakiety H1 – ponaddźwiękowej. TuCan ma strukturę głównie kompozytową. Nie byliśmy w stanie zrezygnować wszędzie z elementów metalowych. Tam, gdzie było to konieczne zastosowaliśmy lekkie stopy aluminium” - mówił na poligonie artyleryjskim w Toruniu Dawid Cieśliński, jeden z konstruktorów rakiety, członek SKA.

 Prace nad projektem rozpoczęły się w 2013 roku. Tempa nabrały dwa lata później dzięki środkom z grantu przyznanego przez koncern Raytheon. 50 tys. dolarów amerykańskich pozwoliło przeprowadzić szczegółowe analizy wytrzymałości, aerodynamiki, stateczności i wymiany ciepła. Większość elementów rakiety TuCan wyprodukowano w Polsce. Studenci Politechniki Warszawskiej samodzielnie zaprojektowali i zbudowali głowicę oraz korpus silnika.

W przyszłym roku członkowie SKA chcą zorganizować w Polsce międzynarodowe zawody CanSatów, skierowane do studentów.

Czytaj więcej: Eksperymentalne rakiety z Politechniki Warszawskiej [Relacja] 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama