Reklama

Polska

Otwarcie konkursu Galileo Masters 2016 w Ministerstwie Rozwoju

  • Satelita systemu Galileo, Ilustracja: ESA
    Satelita systemu Galileo, Ilustracja: ESA
  • Satelita systemu Galileo, Ilustracja: ESA
    Satelita systemu Galileo, Ilustracja: ESA

W dniu 5 maja 2016 r. w Ministerstwie Rozwoju odbędzie się konferencja prasowa pt. „Systemowe wsparcie sektora kosmicznego – otwarcie konkursu Galileo Masters 2016 i naboru do akceleratora kosmicznego Space3ac”. W wydarzeniu weźmie udział Podsekretarz Stanu Jadwiga Emilewicz. Rywalizacji w ramach Galileo Masters 2016 patronuje portal Space24. 

W dniu 5 maja 2016 r. w Ministerstwie Rozwoju odbędzie się konferencja prasowa pt. „Systemowe wsparcie sektora kosmicznego – otwarcie konkursu Galileo Masters 2016 i naboru do akceleratora kosmicznego Space3ac”. Podczas wydarzenia przybliżona zostanie rola jaką konkursu Galileo Masters odgrywa w polskim sektorze kosmicznym, a także zostaną zaprezentowane osiągnięcia i działania z nim związane.

Galileo Masters (European Satellite Navigation Competition - ESNC) uznawany jest za wiodący w Europie konkurs dla osób zainteresowanych technologiami satelitarnymi, którzy myślą o działalności w sektorze kosmicznym. Do konkursu zgłaszane są pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące nawigację satelitarną. Polska edycja konkursu w 2015 roku zdobyła najwięcej (64) zgłoszeń spośród wszystkich edycji na całym świecie. Portal Space24.pl jest patronem medialnym Galileo Masters. 

W czasie konferencji zostanie także przedstawiony harmonogram działań akceleratora kosmicznego Space3.ac. Ma on na celu wsparcie wybranych w procesie selekcji podmiotów (firmy, zespoły, grupy) w konwersji projektów z ogólnych koncepcji (często niedostosowanych do potrzeb rynkowych) do konkretnego, oczekiwanego produktu lub usługi, o dużym potencjale eksportowym. Mowa przede wszystkim o rozwiązaniach technologicznych z obszaru wykorzystania danych satelitarnych dla konkretnych, praktycznych potrzeb na Ziemi.

Program akceleratora będzie wspierał projekty z rodzimego rynku (a także innych, sąsiadujących). Akcelerator dedykowany sektorowi związanemu z obserwacjami ziemi i nawigacją satelitarną jest unikatowy w skali światowej, a także będzie pierwszym programem akceleracyjnym dla sektora kosmicznego z europejskim rodowodem.

W trakcie trwania procesu akceleracji około 5 zespołów w czasie 5 tygodni będzie prowadzić działania dostosowawcze projektów do potrzeb rynkowych, możliwości technologicznych oraz finansowych. Wsparcie będzie realizowane przy pomocy ekspertów, w tym zagranicznych, pochodzących m.in. z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz sieci International Space University.

Specjalizacją akceleratora w 2016 roku jest tematyka obróbki danych z obserwacji Ziemi, powiązanej z projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej dotyczącym chmury obliczeniowej (EO cloud testbed Poland) tworzonej przez Creotech Instruments. Efekty prac zespoły prezentować będą przed międzynarodową grupą inwestorów na Demo Day we wrześniu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!