Nowe radary zasilą obronę antybalistyczną Indii

4 sierpnia 2017, 17:42

Indie wybrały lokalizację dla dwóch nowych instalacji radarowych, które zwiększą krajowy potencjał wykrywania nieprzyjacielskich rakiet balistycznych. Rozbudowa infrastruktury wzmocni bezpieczeństwo New Delhi i Bombaju. W planach jest także budowa fabryki pocisków Bramhos.

Jeden z nowych radarów stanie w miejscowości Khoa w dystrykcie Alwar, gdzie przeznaczono na ten cel 850 hektarów. Drugi radar zostanie wzniesiony w Roopnagar w dystrykcie Pali, gdzie rząd wygospodarował 350 ha. Obydwa obszary znajdują się na obszarze stanu Radżastan, w północno-zachodniej części Indii.

Nowe tereny dla instalacji radarowych zostały, jako miejsca o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, wytypowane przez wojskową agencję ds. prac badawczo-rozwojowych DRDO (Defence Research Development Organisation). Na wybranych obszarach przyszłe urządzenia można będzie wznieść względnie szybko, a także zamaskować je wykorzystując warunki terenowe.

Po uruchomieniu infrastruktura wzmocni bezpieczeństwo północnej i zachodniej części kraju, w szczególności zwiększając świadomość sytuacyjną jeśli chodzi o zagrożenia dla Bombaju i New Delhi.

System obrony przeciwbalistycznej Indii (Ballistic Missle Defence - BMD) zawiera już wszystkie potrzebne elementy, takie jak np. radary dalekiego zasięgu, instrumenty śledzące czy system kontroli misji, a ponadto jest stale ulepszany. Ważną modernizację przeszedł w 2016 r.

W skład BMD wchodzą pociski przechwytujące zdolne zniszczyć nieprzyjacielską rakietę balistyczną tak w granicach ziemskiej atmosfery, jak i w przestrzeni kosmicznej. Szereg testów systemu obronnego wykazał zdolność BMD do zniszczenia nadlatującego pocisku balistycznego wroga, gdy ten znajdzie się w zasięgu 2 000 km.

Oprócz inwestowania w nowe radary rząd Indii przeznaczył 80 hektarów w Pilani na stworzenie linii montażowej pocisków Bramhos.

Czytaj też: Indie przeprowadziły udany test systemu obrony przeciwbalistycznej

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.