Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Nowe dane ESA na temat monitorowania obiektów kosmicznych

  • fot. http://www.telespazio.it/

Rośnie liczba obiektów kosmicznych rozpoznanych i śledzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną w bliskiej przestrzeni okołoziemskiej. ESA przedstawiła aktualne zestawienie danych na ten temat w najnowszym newsletterze centrum monitorowania ciał niebieskich orbitujących nieopodal naszej planety.

Sprawozdania na temat obserwacji obiektów kosmicznych potencjalnie zagrażających Ziemi są wydawane przez ESA cyklicznie, w odstępach comiesięcznych. Najnowszą edycję opublikowano wraz z początkiem kwietnia br., zawierając w niej aktualności, dane liczbowe i informacje na temat ryzyka wystąpienia kolizji z obiektami pozaziemskiego pochodzenia. Wśród podanych wiadomości wskazano, że ilość śledzonych przez ESA obiektów w pobliżu Ziemi przekroczyła w marcu br. liczbę 14 tysięcy, z czego na liście podwyższonego ryzyka znalazły się 533 ciała kosmiczne. Na podobnym poziomie ulokowała się liczba wszystkich obiektów wykrytych w samym 2016 roku - było ich 520. 

Bieżące wydanie newslettera miało charakter jubileuszowy, wieńcząc pierwszy rok cyklicznego publikowania przez ESA informatorów dedykowanych obserwacjom obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi (Near-Earth Objects, NEO). Komórką odpowiedzialną za ten obszar działalności Agencji jest Centrum Koordynacyjne ds. Obiektów Bliskich Ziemi (NEO Coordination Centre). Organ realizuje zadania wchodzące bezpośrednio w zakres funkcjonowania jednego z najważniejszych europejskich programów badań kosmicznych, Space Situational Awareness (SSA).

Podstawowym założeniem projektu SSA jest monitorowanie przestrzeni okołoziemskiej i ochrona infrastruktury kosmicznej znajdującej się na orbicie oraz obiektów naziemnych przed zagrożeniami pochodzącymi z kosmosu. Program realizowany jest przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z Komisją Europejską. Poza zagadnieniami związanymi z obszarem NEO, zakres zainteresowania projektu SSA stanowią jeszcze dwa inne, pokrewne segmenty. Pierwszy z nich to obszar detekcji i śledzenia ruchu orbitalnego satelitów i śmieci kosmicznych – Space Surveillance and Tracking (SST). Pozostały wymiar obejmuje badania oddziaływania Słońca, wiatru słonecznego oraz ziemskiej magnetosfery, jonosfery i termosfery.

Komisja Europejska oraz ESA podjęły szereg działań i wdrożyły szczegółowe wytyczne zaangażowania państw członkowskich w realizację SSA. Wykonanie tych zadań będzie w najbliższych latach zasilone znacznymi zasobami finansowymi o wartości przekraczającej 100 milionów Euro. Wolę udziału w programie SSA zgłosiło kilkanaście krajów europejskich, w tym Polska. Uczestnictwo naszego państwa w realizacji założeń SSA i charakter organizacji działań sektorowych w tym zakresie wskazano jako główny przedmiot zainteresowania konferencji zorganizowanej 6 kwietnia br. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Newsletter na temat monitorowania obiektów kosmicznych w pobliżu Ziemi dostępny jest do wglądu na stronie ESA.

Reklama

Komentarze

    Reklama