Reklama

Polska

MNiSW podpisało porozumienie z ZPSK. Celem wzmocnienie uczestnictwa Polski w ESO

Ilustracja: ESO
Ilustracja: ESO

Celem współpracy pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK) jest wzmocnienie działań sprzyjających uczestnictwu polskiego przemysłu w zamówieniach realizowanych na rzecz Europejskiego Obserwatorium Południowego - można przeczytać na stronie internetowej MNiSW. 

Polska od 2015 roku jest krajem członkowskim Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), które zajmuje się budową oraz udostępnianiem najnowocześniejszej na świecie infrastruktury do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Dzięki akcesji naszego kraju do ESO także polskie podmioty mogą uczestniczyć w przetargach organizowanych w ramach organizacji dotyczących m.in. budowy nowych urządzeń badawczych, np. Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT).

Czytaj więcej: Polacy w programie największego na świecie teleskopu optycznego

Celem współpracy pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK) jest  wzmocnienie działań sprzyjających uczestnictwu polskiego przemysłu w zamówieniach realizowanych na rzecz ESO. ZPSK powstał w 2012 roku i aktualnie zrzesza ponad 45 polskich przedsiębiorstw oraz instytucji naukowo-badawczych działających w sektorze kosmicznym, które są potencjalnymi odbiorcami kluczowych przetargów ogłaszanych w ramach ESO. 

Na mocy podpisanego porozumienia, ZPSK wskazał przedstawiciela Związku do pełnienia roli tzw. Oficera Łącznikowego ds. Przemysłu (ILO – Industrial Liason Officer). Polskim ILO została Ilona Tobjasz, której zadania w ramach ESO koncentrować się będą na:

  • promowaniu wśród przedsiębiorców aktualnych przetargów ogłaszanych przez Obserwatorium,
  • prowadzeniu działań na rzecz tworzenia w Polsce grup podmiotów zainteresowanych udziałem w dużych przetargach ESO;
  • pośredniczeniu w kontaktach  pomiędzy polskimi a zagranicznymi partnerami w budowaniu  międzynarodowych konsorcjów wspólnie ubiegających się o kontrakty ESO.

Czytaj więcej: ESO: rekordowe zamówienie na konstrukcję Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu

Reklama

Komentarze

    Reklama