M. Wolski, PIAP: Dobry moment do wejścia w robotykę kosmiczną [Space24.pl TV]

15 marca 2016, 13:23
Fot. Space24.pl
Chwytak przeznaczony do deorbitacji satelitów przezentowany przez PIAP poczas Forum Sektora Kosmicznego 2016. Fot. Andrzej Hładij/Space24.pl

O perspektywach rozwoju polskiej branży robotyki kosmicznej, szansach na wykorzystanie międzynarodowej koniunktury i sektorowych planach na przyszłość opowiadał serwisowi Space24.pl Mateusz Wolski, kierownik Biura Projektów Kluczowych w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów. Tematem rozmowy były również zadania własne PIAP oraz śmiałe wyzwania podejmowane obecnie przez Instytut i młode polskie firmy w branży technologii kosmicznych.

„Robotyka kosmiczna jest bardzo perspektywicznym i przyszłościowym rynkiem” – powiedział podczas rozmowy ze Space24 Mateusz Wolski, kierownik Biura Projektów Kluczowych w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów. Zainicjowany w ten sposób wątek został niebawem rozwinięty o konkretne wyszczególnienie powodów. „Po pierwsze, jest to nowy obszar działań Europejskiej Agencji Kosmicznej. Firmy zagraniczne oraz partnerzy naukowi z innych państw europejskich są bardzo otwarci na współpracę i polskie firmy mogą zostać włączone do łańcucha podwykonawców, dostawców na wczesnym etapie kształtowania się tego rynku. To jest główna różnica między robotyką kosmiczną a, na przykład, obserwacjami Ziemi czy telekomunikacją. Po drugie, w Polsce mamy grono kilkunastu firm i instytucji naukowych, które mają już pewne doświadczenia w tej dziedzinie, zdobyły pierwsze kontrakty ESA czy w ramach programów UE.” 

W toku dalszej wypowiedzi przedstawiciel PIAP zwrócił również uwagę na szanse rozwojowe dla polskiego biznesu kosmicznego i korzystną koniunkturę międzynarodową dla prowadzenia działalności o rozpatrywanym profilu. „Teraz jest dobry moment, żeby wejść w rynek robotyki kosmicznej, ponieważ on się dopiero kształtuje” – podkreślił Wolski, po czym dodał: „ESA wyśle pierwszą misję związana z robotyką orbitalną w 2020 roku, więc jest jeszcze czas na rozwój technologii, na rozwój produktów i na to, by nasze firmy mogły dostarczać również w przyszłości, w ramach kolejnych misji te rozwiązania – nie tylko bazując na konkurencji cenowej, tym, że jesteśmy w stanie taniej dostarczyć dane rozwiązanie od firmy niemieckiej czy francuskiej, ale też na pewnej unikalności tych rozwiązań, będąc na przykład jedynym dostawcą w Europie, który jest w stanie dany produkt robotyczny dostarczyć Europejskiej Agencji Kosmicznej.”

Chwytak przeznaczony do deorbitacji satelitów prezentowany przez PIAP poczas Forum Sektora Kosmicznego 2016, Fot. Andrzej Hładij/Space24.pl

Wśród poruszonych wątków znalazły się również kwestie związane z bieżącą działalnością PIAP i własnymi projektami realizowanymi w obszarze technologii kosmicznych. W swojej wypowiedzi kierownik Biura Projektów Kluczowych w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów przedstawił aktualny przedmiot prac Instytutu oraz jego ulokowanie w porządku realizowanych prac. „[PIAP na Forum Sektora Kosmicznego 2016 – przyp. red.] prezentuje chwytak przeznaczony do deorbitacji satelitów – jest to chwytak robotyczny, który rozwijamy na podstawie naszych kompetencji zdobytych we wcześniejszych projektach z branży defence and security (z konstrukcji robotów mobilnych). Ten chwytak za pięć lat, mamy nadzieję, znajdzie się na pokładzie misji e.Deorbit, gdzie posłuży do deorbitacji satelity EnviSat.”

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
agri
wtorek, 15 marca 2016, 20:43

nie potraficie nic wdrożyć do produkcji,a chcecie ciemniaki wchodzić w robotykę. całe to PGZ to wielka banda oszustów i ściemniaczy żerujący na naiwniakach w MON. prawda jest taka że wasze wielkie plany i prototypy możecie sobie wsadzić w d...ę.

Butch
czwartek, 12 maja 2016, 01:15

jo de la beguda no diré res perquè de totes maneres només bec aigua…El lloc per dinar si és baretet millor. El Fres-co està bé (per a mi…) perquè tinc opció a menjar coses sense animalets. Però vaja… supose que en qualsevol altre lloc també em farien una amanideta.(per cert, que no és la primera vegada que vaig a una trobada d&;e817#aqu2stes, però amb tanta gent m’està entrant un atac de timidesa!!)

Tweets Space24