Reklama

Technologie wojskowe

Lockheed Martin zmodernizuje rakiety balistyczne Trident II

Próbne odpalenie rakiety balistycznej Trident II D5 z pokładu brytyjskiego okrętu podwodnego klasy Vanguard, Fot. www.defenceimagery.mod.uk
Próbne odpalenie rakiety balistycznej Trident II D5 z pokładu brytyjskiego okrętu podwodnego klasy Vanguard, Fot. www.defenceimagery.mod.uk

Lockheed Martin Space Systems otrzymał od US Navy kontrakt o wartości 106 mln USD na modernizację rakiet balistycznych Trident II D5. 

W celu umożliwienia użycia rakiet balistycznych Trident II D5 przez kolejnych kilkadziesiąt lat Lockheed Martin Space Systems prowadzi obecnie program modernizacji tych pocisków o nazwie D5 Life Extension. W jego ramach US Navy przyznała amerykańskiej firmie kontrakt o wartości 106 mln USD. Na mocy zamówienia Lockheed Martin będzie rozwijać projekty związane z przedłużeniem żywotności sprzętu, zapewni produkcję nowych komponentów dla rakiet oraz wsparcie eksploatacyjne dla użytkowników. Prace będę prowadzone w zakładach na terenie kilku amerykańskich stanów zarówno na wschodnim, jak i zachodnim wybrzeżu, aż do listopada 2021 roku. 

Docelowa wartość zamówień związanych z procesem modernizacji pocisków balistycznych Trident II D5  może jednak wynosić nawet 788 mln USD, jeśli użytkownicy zdecydują się na pełen dostępny pakiet modyfikacji tych rakiet. Jest to prawdopodobne biorąc pod uwagę, że na razie nie ma planów budowy następców tych wprowadzonych do służby w 1990 roku rakiet. 

Pociski balistyczne Trident II D5 stanowią obecnie uzbrojenie amerykańskich i brytyjskich okrętów podwodnych SSBN klasy Ohio (US Navy) i Vanguard (Royal Navy), a w przyszłości znajdą się także na pokładach ich projektowanych następców. Na dzień 1 lipca 2016 roku Waszyngton dysponował 230 aktywnymi pociskami tego typu uzbrojonymi w 920 głowic termonuklearnych. Z kolei Londyn leasinguje od USA 56 Tridentów-II D5, które uzbrojone są w 225 głowic. To jedyny typ rakiet balistycznych odpalanych z okrętów podwodnych, który znajduje się na wyposażeniu marynarek wojennych Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. 

Czytaj więcej w analizie Space24: Broń ostateczna NATO. Zapaść, czy modernizacja?

Reklama

Komentarze

    Reklama