Reklama

Nawigacja

Kolejny krok do budowy "indyjskiego GPS"

  • Fot.: wikimedia.commons.org / Panek

Indyjska rakieta nośna Polar SLV-XL wyniosła na orbitę szóstego satelitę regionalnego systemu nawigacyjnego IRNSS. Pełna konstelacja ma osiągnąć gotowość operacyjną już w lipcu br., gdy w kosmos trafi siódmy i ostatni indyjski satelita nawigacyjny. System ma zapewnić dokładność wskazań na poziomie 10 metrów na terenie Indii. 

W dniu 10 marca br. indyjska rakieta nośna Polar SLV-XL wyniosła na orbitę kolejnego satelitę regionalnego systemu nawigacyjnego IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System). Szósty satelita konstelacji nosi oznaczenie IRNSS-1F i ma masę 1425 kg. Zgodnie z planem ma pracować przez okres 12 lat. Operatorem sprzętu jest Indyjska Organizacja Badań Kosmosu (ISRO). Lot C32, który wyniósł na orbitę IRNSS-1F realizowany był z kosmodromu Satish Dhawan. Jak informuje ISRO, był to 34 lot rakiety nośnej typu Polar SLV. 

Kolor granatowy - dokładność 10 m, kolor jasnoniebieski - dokładność 20 m. Ilustracja: Brilliantwiki2/Wikipedia

Pełna konstelacja siedmiu satelitów IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System) ma osiągnąć gotowość operacyjną w lipcu 2016 roku, gdy na orbitę trafi siódmy i ostatni satelita tego systemu. System zapewnić dokładność wskazań na poziomie 10 metrów na terenie Indii i kilku sąsiadujących krajów (kolor granatowy na mapie) lub 20 metrów na pozostałym obszarze (kolor jasnoniebieski na mapie). Całkowity koszt projektu jest szacowany na 240 mln USD, z czego każdy satelita ma kosztować ok. 19 mln USD. "Indyjski GPS" ma zapewniać dwa typy serwisów:  Standard Positioning Service (SPS) dla użytkowników cywilnych i Restricted Service (RS), wykorzystywany przez siły zbrojne i innych użytkowników państwowych. Cały system pozostanie pod kontrolą rządu Indii. ISRO szacuje, że w przyszłości do objęcia zasięgiem całego globu będzie potrzebować od 15 do 18 satelitów, czyli mniej niż Amerykanie, Europejczycy czy Rosjanie. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama