Reklama

KOSMONAUTYKA

Farnborough 2016: Włosi zbudują rekordowych rozmiarów panele słoneczne

fot. Leonardo
fot. Leonardo

Podczas targów Farnborough 2016 spółka Airbus Defence & Space, która buduje europejską sondę JUICE podpisała z włoskim przedsiębiorstwem Leonardo kontrakt na budowę rekordowych rozmiarów paneli słonecznych. Na potrzeby misji mającej zbadać Jowisza i jego księżyce Włosi przygotują ogniwa fotowoltaiczne o powierzchni 97 m². 

Podczas targów w Farnborough włoska firma Leonardo otrzymała od Airbus Defence & Space kontrakt na zbudowanie ogromnych paneli słonecznych o powierzchni 97 m² na potrzeby europejskiej sondy JUICE, której zadaniem będzie badanie systemu planetarnego Jowisza.  Będą to największe ogniwa fotowoltaiczne stworzone do tej pory na potrzeby eksploracji planetarnej. System ma być zdolny do pracy w odległości 750 mln km od Słońca. Dotychczasowy rekord pod względem rozmiarów należał do paneli słonecznych o powierzchni 64 m² sondy Rosetta, które także powstały we włoskich zakładach. 

Sonda JUICE to pierwsza duża misja w ramach programu Cosmic Vision (pol. Kosmiczna Wizja) Europejskiej Agencji Kosmicznej. Będzie to zarazem pierwsza europejska sonda, która ma dotrzeć w pobliże Jowisza. Jej głównym zadaniem będzie zbadanie układu tej planety, koncentrując się na jej lodowych księżycach, na których mogą występować oceany czyli na Europie, Ganimedesie oraz Kallisto. Misja poświęcona będzie badaniom układu Jowisza w odniesieniu do dwóch podstawowych tematów: eksploracji możliwej do zamieszkania strefy w obrębie księżyców galileuszowych oraz eksploracji największej planety Układu Słonecznego jako archetypu układu gazowego giganta. Przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za budowę i integrację sondy jest Airbus Defence & Space

Misja JUICE ma sztywno określony termin startu – przełom maja i czerwca 2023 roku. Wynika on ze wzajemnego położenia Ziemi, Wenus i Marsa oraz wykorzystania pięciu asyst grawitacyjnych wokół nich. Sonda zostanie wyniesiona w kosmos przez rakietę Ariane 5. JUICE ma dotrzeć w rejon Jowisza w 2029 roku. 

Warto wspomnieć, że w projekt zaangażowane są także polscy inżynierowie w firmy SENER Polska, którzy opracowują na potrzeby misji manipulator magnetometru. Sprzęt o długości 10,6 metrów będzie służyć do umieszczania części instrumentów pomiarowych z dala od magnetycznych zakłóceń statku kosmicznego.

Czytaj więcej: Polscy inżynierowie pomogą w badaniach Jowisza

Obecnie badania Jowisza rozpoczęła należąca do NASA sonda Juno opracowana w ramach amerykańskiej inicjatywy New Frontiers (pol. Nowe Granice). Jak zapowiada amerykańska agencja kosmiczna misja ma otworzyć nowy rozdział w dziedzinie badań naukowych Jowisza. Dzięki sondzie ma zostać poznany m.in. skład i struktura atmosfery, dokonane zostaną również pomiary pola magnetycznego, pola grawitacyjnego oraz magnetosfery największej planety układu słonecznego. 

Czytaj więcej: NASA rozpoczyna nowy etap eksploracji Jowisza

 

Reklama

Komentarze

    Reklama