Reklama

KOSMONAUTYKA

ESA przekazuje środki na rozwój Ariane 6

  • Okręt ORP „Grom” w Wielkiej Gal Banderowej i okręt ORP „Ślązak” na terenie Stoczni Marynarki Wojennej – fot. M.Dura
  • Wizja startu rakiety nośnej Ariane 6. Ilustracja: Airbus Defence & Space

Nową rakietę nośną zbuduje dla Europejskiej Agencji Kosmicznej konsorcjum Airbus Safran Launchers. ESA uruchomiła właśnie na ten cel 1,7 mld euro. Pierwszego lotu Ariane 6 możemy się spodziewać w 2020 roku.

Airbus Safran Launchers jest przedsięwzięciem joint-venture, w którym po połowie uczestniczą firmy Airbus Defence and Space oraz Safran. Konsorcjum jest głównym kontrahentem ESA w programie budowy europejskich rakiet nośnych Ariane 5 i Ariane 6. Porozumienie na mocy którego Airbus Safran Launchers zaprojektuje i skonstruuje tę drugą rakietę w wersji Ariane 62 oraz Ariane 64 zostało podpisane z ESA w dniu 12 sierpnia 2015 r. Wartość całego kontraktu opiewa na 2,4 mld euro.

Ariane_5ECA_62_64
Porównanie rakiet Ariane 5 ECA, Ariane 62 i Ariane 64. Ilustracja: ESA–D. Ducros, 2014

W ubiegłym roku ESA uruchomiła pierwszą transzę funduszu, w wysokości 680 mln euro. Za te pieniądze inżynierowie konsorcjum wykonali wstępny projekt Ariane 6. Po procesie gruntownej oceny koncepcja uzyskała aprobatę zarówno ze strony reprezentantów przemysłu, jak i państw członkowskich ESA. Projekt zaprezentowany przez Airbus Safran Launchers spełnił wymagania zarówno techniczne, jak i te związane z kosztami, ustanowione podczas Rady Ministerialnej ESA w grudniu 2014 r. W rezultacie kraje członkowskie Agencji jednomyślnie opowiedziały się za dalszym rozwojem Ariane 6.

Aneks do umowy między Agencją a konsorcjum, podpisany 9 listopada br., uruchamia kolejne 1,7 mld euro na dalsze prace nad europejską rakietą przyszłości. Zapewni to finansowanie ostatecznego projektu nowego systemu nośnego, jego produkcji i obsługi związanej z wdrożeniem projektu.

 

Zaangażowanie nasze i naszych partnerów reprezentujących przemysł europejski pokazuje naszą determinację by zapewnić klientom instytucjonalnym i komercyjnym pewną, a zarazem konkurencyjną rakietę, dostosowaną do szybko zmieniającego się rynku kosmicznego.

Alain Charmeau, prezes Airbus Safran Launchers

Czytaj też: Rozwój Ariane 6 zaszkodzi rakietom Vega? ESA uspokaja

 

Reklama

Komentarze

    Reklama