Reklama

Europa

Druga młodość rosyjskich rakiet balistycznych

  • System obrony pasywnej GALIX zastosowano m.in. na francuskim czołgu Leclrec – fot. M.Dura

Rosjanie zapowiadają, że nowy system do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną satelitów, oparty o wycofane ze służby międzykontynentalne rakiety balistyczne, osiągnie gotowość operacyjną do 2017 roku.

Rosjanie zapowiadają, że do 2017 roku będzie gotowy będzie nowy system do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną satelitów przy użyciu wycofanych ze służby międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Rosja ma już doświadczenie z tego typu konstrukcjami, ponieważ używa od 1999 roku rakiet nośnych Dniepr-1, bazujących na pocisku balistycznym R-36M2 (kod NATO: SS-18 Satan), który zmodyfikowano do wnoszenia ładunków na orbitę okołoziemską przez ukraińskie zakłady Jużmasz z Dniepropietrowska.

Do tej pory sukcesem zakończyło się 21 z 22 startów rakiety nośnej zdolnej do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską ładunku o masie 4,5 tony. Dzięki temu systemowi w kosmos trafiło blisko sto różnej wielkości satelitów, najczęściej o masie poniżej 500 kg. Rosjanie nie wykluczali również użycia dawnych rakiet balistycznych typu Satan do misji na orbitę Księżyca. W takim wypadku ładowność rakiety wynosiłaby 550 kg. Do misji kosmicznych z użyciem rakiet R-36M (SS-18 Satan) Moskwa używa dwóch kosmodromów: Bajkonur w Kazachstanie i bazy lotniczej Dombarowskij w pobliżu miasta Jasnyj w obwodzie orenburskim.

Obecnie Rosja poszukuje nowych metod używania rakiet balistycznych do wynoszenia ładunków w kosmos po wstrzymaniu współpracy z Ukraińcami w programie Dniepr-1, co jest planowane na 2016 rok. Nowy system, którego wdrożenie już w 2017 roku zapowiada dyrektor United Instrument Construction Corporation, jest obecnie rozwijany przez firmę kosmiczną Kosmotras International. W jego ramach ma być możliwe przystosowanie do roli nosicieli satelitów nie tylko rakiet R-36M, ale także innych typów rakiet balistycznych, które są zastępowane w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej nowszymi systemami RS-24 Jars.

Użycie wycofywanych rakiet balistycznych do wynoszenia ładunków w kosmos pozwala znacznie obniżyć koszty całej operacji, zwłaszcza w przypadku mniejszych satelitów. Dodatkowo, pozwoli to Rosji uniezależnić się w tym aspekcie od Ukrainy. Relacje między tymi państwami zdecydowanie pogorszyły się od czasu inwazji Federacji Rosyjskiej na Krym i po wybuchu rebelii w Donbasie.

Reklama

Komentarze

    Reklama