Chiński satelita na orbicie. Możliwe zastosowania zwiadowcze

16 maja 2016, 17:40
Chang Zheng-2D

Chiny przeprowadziły piąty w tym roku udany start kosmiczny. Tym razem na orbitę wysłany został satelita obserwacji Ziemi, Yaogan-30, względem którego istnieją podejrzenia, że może być instrumentem szpiegowskim. Misja została przeprowadzona z użyciem rakiety nośnej Chang Zheng-2D.

Powodzeniem zakończyła się piąta w tym roku chińska misja kosmiczna. Na orbitę wystrzelono kolejnego rodzimego satelitę obserwacji Ziemi, oznaczonego jako Yaogan-30. Start przeprowadzono z użyciem rakiety nośnej Chang Zheng-2D (pol. Długi Marsz) w dniu 15 maja br. z bazy kosmicznej Jiuquan w prowincji Gansu w północno-zachodniej części Chin.

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem chińskich władz, Yaogan-30 należy do serii satelitów cywilnych i ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w obszarze zarządzania kryzysowego i zaawansowanych pomiarów upraw rolnych. Odmiennie zdanie na ten temat mają jednak zachodni obserwatorzy, którzy podejrzewają, że chińskie instrumenty z tej linii mogą być również używane do celów wojskowych jako satelity rozpoznawcze. Yaogan-30 został przez nich sklasyfikowany jako instrument zwiadu elektrooptycznego, prawdopodobnie wzorowany na satelitach wojskowych typu Jianbing-6. Ma on dysponować zdolnością do prowadzenia obserwacji optycznych w wysokiej rozdzielczości.

Satelity serii Yaogan są użytkowane przez Chiny od 2006 roku. W 2008 roku wprowadzono do służby drugą generację tych instrumentów. Wszystkie z nich zostały wyniesione na orbitę okołoziemską z użyciem rakiet nośnych Chang Zheng-2D.

Czytaj też: Chiny budują sieć satelitów teledetekcyjnych

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Hannah
sobota, 6 sierpnia 2016, 08:28

God, I feel like I sholud be takin notes! Great work

Tweets Space24