Reklama

Polska

Aplikacja dla rolników wygrywa w programie akceleracyjnym Space3ac

  • fot. http://www.telespazio.it/

W Gdańskim Parku Technologicznym odbył się Finał Space3ac – programu wspierającego rozwój polskiego sektora kosmicznego. Zwycięzcą tegorocznej edycji i najlepszym projektem wykorzystania technologii kosmicznych dla celów komercyjnych okazał się Farm Scanner – aplikacja mobilna dla rolników.

W czwartek 8 września w Gdańskim Parku Technologicznym odbył się Finał Space3ac. Zwycięzcą tegorocznej edycji okazał się Farm Scanner – aplikacja mobilna dla rolników. Autorzy projektu otrzymali dziś od funduszu Black Pearls VC nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. złotych na dalszy jego rozwój. Nagrodę wysokości 10 tys. zł za najbardziej innowacyjny i perspektywiczny produkt ufundowaną przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną otrzymał zespół, który stworzył rozwiązanie uczące kierowców flotowych ecodrivingu.

Farm Scanner to jeden z 6 zespołów, które przez 6 tygodni (w lipcu i sierpniu tego roku) pracowały w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach akceleratora Space3ac. 

Akcelerator Space3ac pozwolił nam na wyjście ze środowiska stricte badawczego i nadanie naszemu projektowi kontekstu biznesowego. Ruszamy komercjalizować nasz pomysł i wiemy jak to zrobić, a otrzymana nagroda z pewnością nam w tym pomoże

Karolina Wróbel, Farm Scanner

Space3ac to jedyny w Europie program rozwijający projekty, które adaptują technologie sektora kosmicznego dla potrzeb biznesu. Polska ma ogromny potencjał w tej dziedzinie – mówi Wojciech Drewczyński z Black Pearls VC, jeden z organizatorów programu – Space3ac dostarczył polskiemu sektorowi sporo pozytywnej energii właśnie po to, by ten potencjał uruchomić.”

Space3ac to ciekawe doświadczenie dla Strefy, wpisuje się w nasza misję łączenia dużych firm i inwestorów ze startupami. – mówi Mateusz Maksymiuk, Dyrektor Działu Projektów Strefowych w PSSE. -Wspólnie z partnerami tej edycji, pracujemy już nad kolejną inicjatywą akceleracyjną. 

Zwycięski zespół Farm Scanner jest jednym z 54, które zgłosiły się do Space3ac i jednym z sześciu, które przetrwały intensywną fazę akceleracyjną programu.  W jej trakcie zespoły pracowały z mentorami nad rozwinięciem swoim pomysłów w kierunku gotowych rozwiązań. W gronie mentorów Space3ac znaleźli się m.in. wysokiej klasy eksperci z Polskiej Agencji Kosmicznej, Global Space Institute, Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Na Demo Day obecni byli także inwestorzy. Uczestnicy Space3ac wraz z autorami projektów programu POSITION, wspierającego innowacyjne rozwiązania z zakresu nawigacji satelitarnej. Ewentualne zaangażowanie funduszy inwestycyjnych w któryś z projektów jest jak najbardziej możliwe, biorąc pod uwagę ilość pytań, które zadawali zespołom podczas prezentacji.

W wyniku prac akceleratora powstały:

Farm Scanner - Kompleksowy system informacji dla sektora rolniczego. Rolnicy w oparciu o mapy powstałe dzięki danym satelitarnym będą np. wiedzieć kiedy rozpocząć zbiory oraz kiedy i ile nawozów mają użyć. Celem systemu jest umożliwienie rolnikom zwiększenia efektywności ich upraw.

Skybox - Rozwiązanie, którego celem jest udostępnienie skoczkom spadochronowym dokładnych informacji dotyczących przebiegu wykonywanych przez nich skoków oraz ostrzeganie ich przed kolizjami.

S4T - Projekt w pełni  automatycznego i samodzielnego drona, którego zadaniem będzie monitorowanie terenów budowy i innych obszarów wymagających nadzoru i ochrony przed intruzami.

Autodron - Zespół pracuje nad projektem samodzielnie przemieszczającej się dzięki sygnałowi GPS łodzi, która za pomocą echosondy wykona pomiary dna morskiego, co umożliwi wykonanie precyzyjnych map linii brzegowej.

SILEX Clouds - Projekt narzędzia wykorzystującego dane Obserwacji Ziemi (EO), którego przeznaczeniem jest dostarczanie informacji dla producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. SILEX Clouds będzie informował między innymi o burzach piaskowych, czy innych zdarzeniach wpływających na efektywność urządzeń produkujących energię.

Hypermiles - Rozwiązanie dla  branży transportowej, którego celem jest obniżenie zużycia paliwa poprzez korygowanie stylu jazdy kierowców i uczenie ich ekonomicznej i ekologicznej jazdy.Za pomocą GPS oraz specjalny czujnik dotykowy zamontowany pod pedałem gazu, Hypermiles pomoże każdemu kierowcy zostać mistrzem eco-drivingu.

Partnerzy programu Space3ac to: Miasto Gdańsk,Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Black Pearls VC, Blue Dot Solutions, Interizon, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, ESA ESRIN, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Polska Agencja Kosmiczna, Creotech Instruments SA, O4, Inkubator Starter, ITTI, GMV.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama