Reklama

KOSMONAUTYKA

Amerykański satelita pogodowy nowej generacji na orbicie [Wideo]

  • Start rakiety Atlas V z satelitą pogodowym GOES-R, Fot. United Launch Alliance via Facebook
  • Satelita GOES-16. Ilustracja: Lockheed Martin

Należąca do United Launch Alliance rakieta nośna Atlas V umieściła na orbicie satelitę pogodowego GOES-R. To pierwszy z czterech pojazdów kosmicznych nowej generacji zbudowanych dla Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery, które mają znacząco zwiększyć dokładność prognoz pogody. 

Start rakiety Atlas V 541 z satelitą GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite)-R miał miejsce 20 listopada br. czasu polskiego ze stanowiska LC-41 Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral. Satelita został z sukcesem umieszczony na geostacjonarnej orbicie transferowej. Następnie zostanie on przemieszczony na docelową pozycję, co zajmie ok. 2 tygodnie. GOES-R trafi na orbitę geostacjonarną, 35890 km ponad Stanami Zjednoczonymi. Zgodnie z aktualnymi planami będzie wypełniać swoje zadania do 2036 roku. 

Był to kolejny udany start rakiety typu Atlas V w krótkim odstępie czasu. 11 listopada br. wyniosła ona na orbitę cywilnego satelitę obserwacji Ziemi WorldView-4 i siedem CubeSatów.

Satelita meteorologiczny GOES-R został zbudowany przez koncern Lockheed Martin dla Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) i amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Jest pierwszym z czterech satelitów pogodowych nowej generacji. Kolejny sprzęt tej klasy znajduje się już w produkcji i ma trafić w kosmos w 2018 roku. Kolejne dwa satelity konstelacji trafią na orbitę w 2019 i 2024 roku. Całkowity koszt programu jest szacowany na 7,7 mld USD. 

GOES-R
Satelita GOES-16. Ilustracja: Lockheed Martin

GOES-R waży bez paliwa 2,9 tony. Ma zapewnić  nawet cztery razy lepszą rozdzielczość zobrazowań oraz umożliwić pięć razy szybsze skanowanie powierzchni Ziemi. Instrumenty zamontowane na satelicie mają produkować każdego dnia 3,5 TB danych. GOES-R ma umożliwić znaczne zwiększenie dokładności prognoz pogody oraz lepszy monitoring pożarów lasów, a także umożliwić NOAA wcześniejsze przesyłanie komunikatów o potencjalnych zagrożeniach. 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama