Warszawa-Kijów: Polsko-ukraiński satelita i współpraca w kwestii rakiet suborbitalnych

15 października 2018, 14:21
PAKUKR
Fot. PAK

Podpisanie przez Polską Agencję Kosmiczną porozumienia o współpracy z Narodowym Centrum Kontroli i Testowania Urządzeń Kosmicznych Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (SSAU), zawarcie przez Polską Grupę Zbrojeniową umowy ze spółką Kiev Radio Plant nadzorowaną przez SSAU oraz rozmowy z przedstawicielami ukraińskiej administracji i przemysłu kosmicznego – to efekty zorganizowanej przez PAK misji gospodarczej polskiego sektora kosmicznego na Ukrainę, która miała miejsce w dniach 8-12 października 2018 r. W wyjeździe udział wzięli: prezes i delegacja Polskiej Agencji Kosmicznej oraz reprezentanci krajowych podmiotów przemysłowych i naukowych, takich jak: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ), Mazowiecki Klaster ICT, Thales Alenia Space Polska, Fibrain, Instytut Lotnictwa i Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.

Celem wizyty było podpisanie umów, odbycie spotkań bilateralnych poświęconych zacieśnieniu współpracy pomiędzy podmiotami sektora kosmicznego obu krajów oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych i naukowych przez polskie i ukraińskie podmioty przemysłu kosmicznego.

Podpisanie przez PAK Porozumienia o Współpracy z ukraińskim NSFCTC

W środę, 10 października 2018 r., w Kijowie prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, dr hab. Grzegorz Brona, i szef Narodowego Centrum Kontroli i Testowania Urządzeń Kosmicznych Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy, Volodymyr Prysiazhnyy, podpisali porozumienie dotyczące ustanowienia stałej współpracy obu organizacji dotyczącej m.in. przedsięwzięć związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie. Kooperacja ma objąć wymianę informacji i doświadczeń, realizację wspólnych projektów naukowych i technicznych, prowadzenie programów szkoleniowych i wymianę ekspertów oraz organizację wspólnych wydarzeń naukowych i konferencji.

Zawarcie umowy przez PGZ z Kiev Radio Plant

Jednym z głównych punktów wizyty było podpisanie przez nadzorowaną przez Ukraińską Agencję Kosmiczną spółkę Kiev Radio Plant, wartej kilka milionów złotych umowy z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. Podpisany kontrakt jest już drugim elementem projektu wartego ponad 70 mln złotych, który dotyczy rozwoju technologii układów wykonawczych sterowania rakiet. Wykorzystanie ukraińskiej wiedzy i doświadczeń może przyczynić się do wzrostu potencjału polskiego przemysłu związanego z konstrukcjami rakietowymi, w tym m.in. niewielkich rakiet sondujących. Kierunek ten wpisuje się w szereg działań PAK zmierzających do budowy polskiego potencjału rakiet suborbitalnych, w tym prac dotyczących zmian legislacyjnych w tym obszarze.

Rozmowy bilateralne na temat współpracy

Przedstawiciele polskiej delegacji odbyli w ramach misji szereg spotkań z reprezentantami ukraińskiej administracji i sektora kosmicznego. Do najważniejszych należały rozmowy z Mykhailo Titarchuk’em – wiceministrem rozwoju i handlu Ukrainy dotyczące możliwości zacieśnienia kooperacji polskich i ukraińskich firm działających w przemyśle kosmicznym oraz spotkanie z Pavlo Degtiarenko - prezesem Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy, który zwracał szczególną uwagę na współpracę w obszarze technologii rakietowych.

Program misji gospodarczej objął również odwiedzenie przez polską grupę targów zbrojeniowych Aviasvit XXI w Kijowie.

Polski program wsparcia polsko-ukraińskich start-up'ów kosmicznych

Wizyta była okazją do przedstawienia stronie ukraińskiej działalności Mazowieckiego Klastra ICT, Krajowego Klastra Kluczowego, który jest platformą współpracy dla blisko 300 firm, 6 instytutów badawczo-rozwojowych i funduszy inwestycyjnych. Z inicjatywy klastra powstał fundusz inwestycyjny Space Bridge Fund współfinansowany ze środków prywatnych i publicznych w ramach rządowego projektu NCBR - BRIdge Alfa. Celem funduszu jest m. in. inwestowanie w polsko-ukraińskie start-upy powstające na bazie wiedzy i doświadczenia ukraińskiego sektora kosmicznego, których gotowość technologiczna znajduję się na poziomie TRL 4 i wyżej. Mazowiecki Klaster ICT, Krajowy Klaster Kluczowy oraz Space Bridge Fund realizują w ramach konsorcjów z udziałem m. in. Ukrainy projekty w obszarze przemysłu kosmicznego, takie jak: Mobilny Kosmodrom, Orbitalny system przeciwpożarowy, MINI-REIS - systemy dronów osiągających prędkość dźwięku czy MaxiMAPA - przetwarzanie danych satelitarnych w hydrologii, szczególnie przy pomiarach głębokości cieków i zbiorników wodnych (batymetria).

Polsko-ukraiński satelita

W ramach misji odbyło się również spotkanie w Narodowym Uniwersytecie Technicznym Ukrainy Politechnice Kijowskiej. Jego celem było omówienie kooperacji Politechniki Kijowskiej i Politechniki Poznańskiej przy budowie nanosatelity studenckiego przeznaczonego do misji obserwacji Ziemi. Współpraca przy tym projekcie jest obecnie rozważana przez obie politechniki, a wspólny satelita mógłby znaleźć się na orbicie już w 2021 lub 2022 roku. Byłaby to kolejna misja studencka, która przyczyniałaby się do rozwoju kadr sektora kosmicznego.

Do współpracy z Ukrainą postanowiliśmy podejść w sposób kompleksowy. Jednocześnie chcemy mierzyć siły na zamiary. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób liczy na budowę wspólnej polsko-ukraińskiej rakiety kosmicznej. Jednak na początku należy skupić się na celach podstawowych, zawiązaniu kooperacji pomiędzy partnerami z Polski i Ukrainy na różnych polach, takich jak badanie pogody kosmicznej, budowa systemów rakietowych, łączenia start-up’ów czy współpraca akademicka.

dr hab. Grzegorz Brona, prezes PAK

Źródło: PAK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Djdjdjdje
wtorek, 6 listopada 2018, 09:19

Z nimi nie wolno w ogóle wspolpracowac. Naród i rząd który robi duperelowe problemy ma potrafić dogadać w sferze kosmsicznej ?

Karkses
sobota, 20 października 2018, 16:05

Cóż moim zdaniem to mimo wszystko dobry kierunek. Wszystkich którzy uważają, że powinniśmy się integrować z supernowoczesnymi gospodarkami zachodnimi pragnę przypomnieć co zresztą powiedział dr hab. Brona: mierzmy siły na zamiary. Dla zachodu nie jesteśmy żadnym partnerem, co najwyżej mogą nam podrzucić jakieś śmieci, pozwolić zrobić jakąś mało ważną część, ale technologią nikt się z nami nie podzieli na takim poziomie bo niby po co? Dla zachodu mamy być tanią montownią a jak gdzieś stajemy się konkurencyjni to należy to ukrócić więc proszę nie opowiadać bajek o kooperacji z zachodem bo dla nich jesteśmy tak samo zacofani pod tym względem jak Ukraina. Co się tyczy Ukrainy co prawda jej gospodarka jest bardzo niewydolna ale w spadku po ZSRR odziedziczyła trochę technologii rakietowych które dzisiaj są już być może zacofane ale dają pewną bazę i podstawę do rozwoju, na dodatek dla Ukrainy już partnerem być możemy bo jesteśmy od nich silniejsi i bogatsi i przy odpowiednio sprawnym prowadzeniu polityki możemy sporo zyskać wspólnie. Niestety to wszystko założenia a to od decydentów zależy jak zostaną zrealizowane. Sama idea jak najbardziej słuszna, oba kraje mają jakiś potencjał w tej materii, Polska może próbować szukać niszy w małych rakietach suborbitalnych, rozwijać startupy w tej dziedzinie i spróbować coś zyskać z Ukrainy. Zobaczymy, ja tam kibicuję.

Pol
wtorek, 16 października 2018, 21:48

Nam satelita potrzebny na juz telekomunikacji jak szpiegowski a nie dyrdymały nawet ukrainskiej technologi pgz nie jest w stanie przyjąć .Lepiej jest kupic cała spółke z ukrainy z technologia i przenieść do polski bo w inny sposób łapówek konca brak i wychodzi x 1000 drozej.

leming
wtorek, 16 października 2018, 21:18

Zapewne te projekty skończą tak jak projekt wspólnego śmigłowca bojowego.Polska po prostu zostanie wydrenowana z pieniędzy na te projekty, które posłużą do utrzymania ukraińskich firm nie dając nic w zamian.Zadziwia ta chęć do kooperowania z tak zacofaną postsowiecką gospodarką jak ukraińska

Rusek biedny.
wtorek, 16 października 2018, 19:28

@podporuczniku gdzie slużyłeś ,ze masz taką wiedzę. Z reguły na nie .właśnie pisałem o takich jak ty.

Tweets Space24