Testy balistycznej Buławy zaplanowane na 2019 rok

19 grudnia 2018, 10:38
Bulawa
Fot. mil.ru

Podczas ćwiczeń zaplanowanych na jesień 2019 r. z podwodnego krążownika rakietowego "Kniaź Władimir" będzie wystrzelona międzykontynentalna rakieta balistyczna Buława do przenoszenia głowic nuklearnych - podał w rozmowie z TASS przedstawiciel sektora obronnego.

Agencja TASS zaznaczyła, że jej rozmówca chciał zachować anonimowość. Nie podał także, czy zostanie wystrzelony tylko jeden pocisk czy też kilka rakiet.

"Kniaź Władimir" to okręt podwodny klasy "Borej" zbudowany przez zakłady stoczniowe Siewmasz w ramach projektu 955. Krążownik ma napęd atomowy i jest wyposażony w rakietowe pociski balistyczne. Na jego stanie znajdują się m.in. 24 torpedy, miny lub pociski. Z depeszy TASS wynika, że Buława zostanie wystrzelona z "Kniazia Władimira" operującego na Morzu Barentsa w kierunku wschodnim. Cel ma być zlokalizowany na poligonie Kura w północnej części Kamczatki, w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, gdzie prowadzone są testy z międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi.

Budowa okrętu "Kniaź Władimir" rozpoczęła się w 2012 roku. Modernizacja bazowego projektu 955, według którego zbudowano uprzednio trzy okręty, polegała na dodaniu czterech wyrzutni pocisków balistycznych (łącznie 20 sztuk), a także nieokreślone zmiany strukturalne i wyposażeniowe.

Rakiety międzykontynentalne typu Buława zostały zaprojektowane przez Moskiewski Instytut Techniki Cieplnej.

W 2014 r. rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły pierwszą udaną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława do przenoszenia ładunków nuklearnych. 12-metrowy pocisk wystrzelono na Morzu Białym z okrętu podwodnego o napędzie atomowym "Władimir Monomach". Zgodnie z planem pocisk trafił w cel na poligonie Kura na Kamczatce.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami począwszy od 2020 roku okręty klasy "Borej" mają stanowić podstawę morskich rosyjskich strategicznych sił jądrowych. "Kniaź Władimir" to czwarty okręt serii. Jest to już zmodernizowana wersja określona jako 955A.

Okręty te są uzbrojone w 16 rakiet balistycznych na paliwo stałe Buława (według klasyfikacji NATO - SS-NX-30), zdolnych do przenoszenia do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych na odległość ponad 8 tys. km. Jednostki projektu 955A będą uzbrojone w 20 rakiet Buława.

Testy tego pocisku, będącego odpowiednikiem wystrzeliwanej z wyrzutni lądowych rakiety Topol-M, były prowadzone od grudnia 2003 roku. Kilka z nich się nie powiodło.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
jak zwykle rozbawiony wiadomo kim i czym ;-)
czwartek, 27 grudnia 2018, 23:46

W ramach programu Buława (Булава) od 2005 roku do chwili obecnej odpalonych zostało w sumie 27 rakiet balistycznych R-30 (P-30), w ramach 22 przeprowadzonych testów. Problemy techniczne w początkowej fazie dotyczyły tylko 8 pocisków rakietowych tego typu, a więc mniej niż jednej trzeciej. W ostatnich trzech latach przeprowadzonych zostało 7 prób wystrzelenia Buław z pokładów okrętów podwodnych, z których 6 zakończyło się pełnym sukcesem, a tylko 1 częściowym. W dniu 22.05.2018 r. z pokładu okrętu podwodnego K-535 Jurij Dołgoruki (АПЛ Юрий Долгорукий) projektu 955 (Борей) została wystrzelona salwa składająca się z 4 rakiet balistycznych Buława. W czerwcu 2018 roku po zakończeniu cyklu prób Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej przyjęła oficjalnie do uzbrojenia kompleks rakietowy D-30 (Д-30) z rakietami balistycznymi R-30 Buława. To są rzeczywiste fakty, a nie wyświechtane slogany wklejane przez wiadomej proweniencji kółko wzajemnej adoracji w propagandowej akcji, aktywnie działające na forum Space24 i nie tylko... ;-)

Davien
czwartek, 27 grudnia 2018, 10:56

Oj panie matrix, tak płakac to tylko Olgino potrafi:)) No ale poniewaz wiadomo że rusofilia niszczy zdolnośc myslenia to juz niczemu co wypisujecie się nie dziwie:))

niech żyje Matrix (i miszcz Davien oczywiście)
piątek, 21 grudnia 2018, 18:20

Davien czy Ty czytasz ten bełkot który tak seryjnie "produkujesz" zanim klikniesz "dodaj komentarz". Jestem pewien , że nie bo pod takimi bredniami nie podpisałby się nawet szescioklasita. I do tego ten stały tekst o "popłakaniu" się. Wymyśl w końcu coś nowego bo naprawdę stałeś się nudny jak "flaki z olejem". Jak sam nie potrafisz poproś "prowadzącego" pewnie niego "bystrzak" skoro wami kieruje to będzie w stanie "błysnąć".

Davien
piątek, 21 grudnia 2018, 15:22

Panie matrix jak widze prawda tak zabolała ze az sie rozpłakałes na całego:)) No ale spokojnie bo sobie klawiaturkę zmoczysz:) A co do ceny Yena to jest ona w miarę stała od wielu lat a nie skacze jak pijany na lince przy ruskim rublu. Co do porównania z hrywna to przeciez ty i twoi kumple twierdzicie jaki bajzel jest na Ukrainie a tu ich waluta dwa razy więcej warta niz tej "cudownej" Rosji:))

bender
piątek, 21 grudnia 2018, 15:00

Nie bardzo rozumiem jaki jest cel tego artykułu. Agencja TASS, która z prawdomówności nie słynie, poinformowała, że ANONIMOWE źródło spodziewa się, że w przyszłym roku wystrzelą pocisk Buława z okrętu podwodnego. Być może. Anonimowe źródło. W sumie plotka, która w niezrozumiały sposób osiągnęła rangę wątku z imprezą dla coraz bardziej bezczelnych kryptorosjan. Przy okazji czy ktoś może wie co tak sprowokowało ruskich do nadaktywności w pobocznym przecież temacie?