USAF dotuje rozwój amerykańskich rakiet nośnych. Zmierzch silnika rosyjskiego

11 października 2018, 11:13
Omg
Wizualizacja rakiety OmegA. Ilustracja: Northrop Grumman

Siły Powietrzne USA przyznały trzem firmom prywatnym kontrakty na dalsze prace rozwojowe nad nowymi systemami nośnymi. Wśród nagrodzonych znalazły się United Launch Alliance, Blue Origin i Northrop Grumman. Działanie to wpisuje się w dążenie Stanów Zjednoczonych do posiadania własnej produkcji rakiet do wynoszenia ładunków związanych z bezpieczeństwem narodowym.

O przyznaniu kontraktów US Air Force (USAF) poinformowały w środę 10 października br. Łączna wartość przyznanych zamówień przekracza 2,2 mld USD.

Wykorzystujemy większość kompetencji, jakie dał nam Kongres, i nie będziemy dłużej polegać na budowanym w Rosji silniku rakietowym RD-180.

Heather Wilson, Sekretarz Sił Powietrznych

United Launch Alliance (ULA), to konsorcjum, w którym po 50% udziałów mają firmy Boeing i Lockheed Martin. ULA otrzymało od USAF 967 mln USD na rozwój rakiety nośnej Vulcan Centaur. Już wiadomo, że dolne stopnie tej konstrukcji będą napędzane silnikami BE-4 od Blue Origin. System ma, zgodnie z wymaganiami zawartego kontraktu, być gotowy najpóźniej do 31 marca 2025 r.

Koncern Northrop Grumman otrzymał 791,6 mln USD na rozwój rakiety OmegA. Zadanie ma zostać wykonane do 31 grudnia 2024 r.

Wspomniane już przedsiębiorstwo Blue Origin dostało natomiast 500 mln USD na dalsze prace nad ciężką rakietą nośną New Glenn. Pojazd ma być gotowy do 31 lipca 2024. Rakiety New Glenn będą w przyszłości startować z Przylądka Canaveral oraz z bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg w Kaliforni.

Stany Zjednoczone dążą do równoległego rozwoju różnych rakiet nośnych, oferowanych przez konkurujące ze sobą firmy. Z czasem wybrane zostaną dwa systemy dedykowane wynoszeniu na orbitę satelitów związanych z bezpieczeństwem narodowym USA.

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
nad wyraz rozbawiony
sobota, 20 października 2018, 15:47

Żałosne komentarze rusofobków z tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji świadczą o rosnącej wśród nich frustracji, której w jakiś sposób próbują dać upust... ;-) W sposób wyjątkowo nieudolny stosują zgrane chwyty socjotechniczne i uporczywie wklejają propagandowe slogany, co w żaden sposób nie jest w stanie zastąpić umiejętności merytorycznej argumentacji i co najważniejsze samodzielnego myślenia... ;-) Wracając do meritum, to warto byłoby ponownie wspomnieć o klęsce amerykańskich narodowych programów kosmicznych Space Shuttle i Constellation, co nie wróży nic dobrego kontraktom obecnie realizowanym przez podmioty prywatne na rzecz US Air Force... ;-)

ucho
sobota, 17 sierpnia 2019, 18:44

No straszliwa klęska programu Space Shuttle... Udało się za jego pomocą jedynie wybudować ISS, przeprowadzić kilkadziesiąt misji naukowych, wynieść Hubblea...

Davien
środa, 17 października 2018, 21:29

Panie rozbawiony, jak na razie to Rosja bije rekordy we wprowadzaniu sprzętu w kosmosie: 11 lat opóznienia dla zwykłego modułu dla ISS, Angara po 25 latach dalej nie lata, silnik który miał napedzac Angare jaka miała wg Rosjan wynieśc Federacje(RD-195) nie istnieje nawet na papierze, Sojuz-5 poodobno znowu zawieszony w rozwoju. Ale jak zwykle musiałes sobie popłakac)

rozbawiony wiadomo kim i czym
wtorek, 16 października 2018, 04:35

Znając realia amerykańskich programów kosmicznych można z wielkim prawdopodobieństwem założyć, że podane terminy wdrożenia nowych systemów nośnych zostaną przekroczone i to zapewne znacznie... ;-)

Davien
piątek, 12 października 2018, 19:41

Niuniu i ładnie tak się osmieszyć:)) RD-180 powstał w spółce Energomasz na zlecenie ULA jako silnik dla najsłabszej amerykańskiej ciężkiej rakiety nosnej czyli Atlasa III/V. Silniki staged combustion istotnie powstały w Rosji ale silniki NK-33 okazały sie "udane inaczej" i pierwszym porządnym silnikiem tego typu okazał sie SSME (RD-170 był pózniej). Silnik RD-180 miał byc produkowany w USA ale okazało się ze bardziej opłaca się stworzyc spółkę: własnie AMROSS i kupowac te silniki w Rosji niż przenosic produkcje do USA Atlas jest najsłabsza cieżka rakieta w Stanach ustepuje zarówno Falconowi 9FT jak i Delcie IVH nie mówiąc już o falconie H wiec panie Niuniu na drugi raz sprawdż co piszesz. a nie przepisujesz tekst z polskiej wiki

Davien
piątek, 12 października 2018, 19:33

Yaro, kosciół nie lata w kosmos, ale właśnie Patriarcha Konstantynopola oddzielił Cerkiew Ukraińska od Rosjan, na co Rosjanie jak zwykle dali focha :)

Tweets Space24