USA: Udany test pocisku antybalistycznego dla Redzikowa [WIDEO]

29 października 2018, 12:15
SM-3
Fot. Ralph Scott/U.S. Missile Defense Agency

Amerykanie przeprowadzili skuteczną próbę przechwycenia nieprzyjacielskiej rakiety balistycznej za pomocą pocisku kinetycznego Standard Missile-3 Block IIA (SM-3 Block IIA). Był to drugi udany test wspomnianego systemu, spośród ogółem czterech dotychczas przeprowadzonych tego typu prób. Po wdrożeniu takie pociski mają trafić m. in. na wyposażenie amerykańskiej bazy obrony przeciwrakietowej w polskim Redzikowie.

Standard Missile-3 Block IIA rozwijany jest przez Stany Zjednoczone we współpracy z Japonią. Pociski tego typu mogą być odpalane z pokładów dostosowanych do tego okrętów lub też z nabrzeżnych instalacji morskiego systemu obrony przeciwbalistycznej Aegis Balistic Missile Defense (Aegis BMD) – Aegis Ashore.

W ramach amerykańsko-japońskiej współpracy przy budowie SM-3 koncern Raytheon jest odpowiedzialny za hardware, rozwój systemu i jego całościową integrację. Mitsubishi Heavy Industries nadzoruje natomiast m.in. prace nad silnikami dla drugiego i trzeciego stopnia rakiety przechwytującej.

Pierwsza, udana próba SM-3 Block IIA miała miejsce w lutym 2017 r. Kolejne dwa podejścia, w czerwcu 2017 r. i styczniu 2018 r., zakończyły się porażkami. To ostatnie fiasko pociągnęło za sobą koszty na poziomie 130 mln USD.

Czwartą próbę U.S. Navy i Missile Defence Agency (MDA) zorganizowały w piątek 26 października br. Makieta wrogiego pocisku balistycznego została wystrzelona z Pacific Missile Range  Facility w hawajskim Kauai. Pocisk przechwytujący został zaś odpalony z pokładu niszczyciela USS John Finn. Do przechwycenia testowej rakiety doszło w przestrzeni kosmicznej, nad obszarem na zachód od wybrzeży Hawajów.

"To drugie przechwycenie przez  blok IIA SM-3 jest sukcesem, jaki dzielimy z Agencją Obrony Przeciwrakietowej (MDA) i Japonią, naszymi partnerami współpracującymi na rzecz rozwoju. Wspólnie budujemy najbardziej zaawansowane rozwiązania w zakresie obrony przeciwrakietowej.

Taylor Lawrence, prezes Raytheon Missile Systems

Pociski SM-3 Block IIA reprezentują zaawansowaną broń kinetyczną z rodziny „hit-to-kill”. Mają znaleźć zastosowanie przede wszystkim w zakresie obrony przed nieprzyjacielskimi rakietami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu. Pociski te USA planuje rozmieścić nie tylko w Japonii, ale również w Rumunii oraz w Polsce.

Zasięg operacyjny Standard Missile-3 Block IIA wynosi prawdopodobnie ok. 2500 km.

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
andy
poniedziałek, 29 października 2018, 20:12

współczuje mieszkańcom Redzikowa, pierwsi spłoną w atomowym tyglu.

Davien
poniedziałek, 29 października 2018, 18:24

Panie ak, zasieg 800km to maja zwykłe SM-3 wiec tak to 2500km. GBI ma jeszcze więcej bo ok 5500km.

trust
poniedziałek, 29 października 2018, 17:47

ten zasięg to w porywach 250 km .... a nie 2500 km

AK
poniedziałek, 29 października 2018, 17:13

Sorki, nie znam się. Ale ten zasięg to na pewno 2500 km ? Nie 250 ?

Ryszard
poniedziałek, 29 października 2018, 16:37

@ Polish blues - a nie powinno być: "wątpię, że myślę"?