Udany test zmodernizowanego rosyjskiego systemu obrony antyrakietowej

25 listopada 2017, 11:10

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o udanej próbie zmodernizowanego systemu obrony antyrakietowej, do jakiej doszło na poligonie Saryj-Szagaj w Kazachstanie. 

W komunikacie ministerstwa podano, że celem próby przeprowadzonej przez żołnierzy rosyjskich sił powietrznych było sprawdzenie "znacznie zmodernizowanego" pocisku antyrakietowego, przy czym nie podano jego typu. Z materiału wideo towarzyszącego informacji może jednak wynikać, że najprawdopodobniej chodzi o pocisk 53T6, wchodzący w skład rosyjskiej tarczy chroniącej Moskwę przed atakiem przeprowadzonym za pomocą rakiet ICBM.

Zastępca dowódcy połączonej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej sił powietrznych Rosji płk Andrij Prichodko stwierdził, że podczas próby "nowy, zmodernizowany pocisk systemu obrony przeciwrakietowej wykonał zadanie i trafił w wyznaczony cel w ustalonym czasie".

Czytaj też: Rosja rozwija własną "tarczę antyrakietową"

Pocisk 53T6, którego zmodernizowaną wersję najprawdopodobniej testowano w Kazachstanie, przeznaczony jest do przechwytywania pocisków ICBM w końcowej fazie lotu i niszczenia ich przy pomocy wybuchu atomowego o mocy około 3 kt. Pocisk ten opracowano jeszcze w czasach zimnej wojny, nadal znajduje się na wyposażeniu systemu obrony antyrakietowej A-135, chroniącego Moskwę.

Dokładny zakres modyfikacji pocisku nie jest znany, media rosyjskie twierdzą jednak, że pocisk otrzymał nowy kadłub z osłoną termiczną z materiałów kompozytowych, nowy silnik pozwalający osiągnąć prędkość 4000 m/s i zmodyfikowany system naprowadzania, odporny na przeciążenia rzędu 300 g. Pocisk ma też dysponować zwiększonym pułapem i zasięgiem rażenia.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
No results found.
Tweets Space24