Udany start rakiety Sojuz z kosmodromu Wostocznyj

28 grudnia 2018, 10:57
Kanopus
Fot. Roskosmos via Twitter

Pod koniec grudnia miał miejsce ostatni start rosyjskiej rakiety w 2018 roku. Głównym ładunkiem, jaki pojazd wyniósł na orbitę, były dwa satelity obserwacji Ziemi Kanopus-B. Jednocześnie wystrzelonych zostało 26 mniejszych urządzeń.

Rakieta Sojuz 2.1a wystartowała 27 grudnia br. o godzinie 03:07 czasu polskiego. Miejscem startu był kosmodrom Wostocznyj na wschodzie Federacji Rosyjskiej. Ogółem było to dopiero czwarte wystrzelenie rakiety nośnej z tego centrum kosmicznego.

Pojazd Sojuz 2.1a wyposażony był w górny stopień "Fregat". To właśnie zadaniem tego członu rakiety było rozmieszczenie transportowanych satelitów na odpowiednich niskich orbitach okołoziemskich. Misja ta zakończyła się powodzeniem. Fregat odpalał swój system napędowy aż siedem razy. Ostatnie z tych uruchomień miało na celu wprowadzenie niepotrzebnego już stopnia na trajektorię umożliwiającą jego rychłą deorbitację.

Głównym ładunkiem wyniesionym 27 grudnia w przestrzeń kosmiczną były dwa kolejne rosyjskie satelity obserwacyjne serii Kanopus-B, noszące numery 5. oraz 6. Dane teledetekcyjne pozyskiwane za sprawą tych urządzeń służą m.in. moniotorowaniu katastrof i kataklizmów, przyglądaniu się aktywności rolniczej oraz racjonalnemu gospodarowaniu zasobami naturalnymi.

Przy okazji Sojuz dostarczył w kosmos 26 mniejszych satelitów dla takich krajów jak USA, Japonia, Niemcy i Hiszpania. Wśród tych urządzeń znalazły się głównie satelity obserwacyjne i te służące identyfikacji statków na morzu. Część z nich należy do firm Planet oraz Spire Global.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
nad wyraz rozbawiony wiadomo kim i czym ;-)
wtorek, 8 stycznia 2019, 01:03

Ponownie pozwolę sobie przytoczyć mądre polskie przysłowie: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą". Mam nadzieję, że jego znaczenie jest na tyle oczywiste, że nie wymaga dalszego komentarza z mojej strony... ;-) Wspomnianych już wcześniej niedoinformowanych rusofobków pozwolę sobie jeszcze poinformować, że pierwszy start rosyjskiej rakiety nośnej Sojuz 2.1w (Союз 2.1в) odbył się 28 grudnia 2013 roku. Optymistycznie przy tym zakładam, iż w końcu doczekam się argumentów merytorycznych ze strony tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... ;-)

AB
piątek, 4 stycznia 2019, 17:04

No i? Na jakieś forum poświęcone historii antycznej chciałeś to wysłać panie Rozbawiony, tylko klawisze Ci się pomyliły?

rozbawiony wiadomo kim i czym
piątek, 4 stycznia 2019, 00:25

Pozwolę sobie poinformować niedoinformowamnych rusofobków, że pierwszy start rosyjskiej rakiety nośnej Sojuz 2 (Союз 2) odbył się z kosmodromu Plesieck w dniu 8 listopada 2004 roku... ;-)

AB
środa, 2 stycznia 2019, 18:58

Co potrafią? Wystrzelić mającą pół wieku rakietę?

orbiter
piątek, 28 grudnia 2018, 22:41

Też potrafią . Nowy kosmodrom - próby nadal aktualne ? Bajkonur na razie nie do przebicia .

Tweets Space24