Udane występy Polaków na zawodach łazików w Kanadzie

16 sierpnia 2019, 08:03
f
Łazik drużyny University of Warsaw Rover Team. Fot. CIRC 2019 [circ.cstag.ca]

Młodzi polscy konstruktorzy studenckich pojazdów marsjańskich po raz kolejny z bardzo dobrym rezultatem zaprezentowali swoje umiejętności inżynieryjne na arenie międzynarodowych zawodów. Chodzi o występy dwóch rodzimych uczelnianych drużyn, które zdecydowały się wziąć w sierpniu br. udział w rywalizacji łazików marsjańskich w kanadyjskim Drumheller. Jedna z nich - ekipa studentów Uniwersytetu Warszawskiego - znalazła się na podium zakończonego już konkursu Canadian International Rover Challenge 2019.

Najlepsza polska drużyna w kanadyjskim zestawieniu, University of Warsaw Rover Team, została sklasyfikowana na trzecim miejscu zawodów Canadian International Rover Challenge 2019. Niewiele niżej - na 5. miejscu tabeli wyników - znalazł się natomiast drugi z polskich zespołów, reprezentacja Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD działającego przy Katedrze Inżynierii Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Doświadczona ekipa z Wrocławia zaprezentowała w Kanadzie swój łazik Scorpio X.

Wskazane międzynarodowe zawody łazików marsjańskich odbywały się w dniach 9-12 sierpnia br. w kanadyjskim Drumheller. W finałach rywalizacji brało udział 12 studenckich zespołów. Każda z drużyn miała do przejścia 5 zadań, których wykonanie podlegało ocenie punktowej. Sprawdzane były każdorazowo rozwiązania konstrukcyjne, działanie łazików oraz umiejętności ich operatorów. Kryteria obejmowały m.in. zdolności: poruszania się w trudnym terenie, zbierania próbek z powierzchni, obsługę naprawy sprzętu, a nawet pomocy nieprzytomnym astronautom.

Zwycięzcą zawodów okazała się amerykańska drużyna OSURC Mars Rover z Oregon State University, która zebrała na swoim koncie 267 punktów. Drugie miejsce w zestawieniu przypadło innej ekipie z USA, Husky Robotics działającej przy University of Washington (251 punktów). Sklasyfikowani o miejsce niżej studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli natomiast 235 punktów. Polacy na podium zameldowali się w składzie: Mateusz Raczyński, Kacper Oreszczuk, Fryderyk Gromadka, Michał Wiatrowski, Wiktor Kraśnicki, Piotr Putyło.

Zespół University of Warsaw Rover Team tworzą studenci kilku różnych wydziałów warszawskiej uczelni: Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Kolegium MISMap.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
mati69
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 22:27

skoro nasi potrafia budować łaziki to może Prezes sypnąłby groszem na transport SpaceX-em na księżyc, a nie tylko 500+ ? skoro zydzi niedawno próbowali, to czemu nie my ? nasi studenci na luzie by wylądowali.

Gg
czwartek, 19 września 2019, 20:22

Co ma do tego 500+ tęczowy bracie

Paker
sobota, 7 września 2019, 00:04

500+ jest dla dzieci mieszkających na planecie ziemia a nie na księżycu

Levi
sobota, 17 sierpnia 2019, 02:04

Raczej slaby ten sukces. Bylismy przyzwyczajeni do wyzszych lokat i to 2-3 druzyny na 10...

Urko
piątek, 16 sierpnia 2019, 16:17

Szkoda, że te zabawy samochodzikami nie mają żadnego wpływu na prestiż uczelni odnoszących jakieś sukcesy w tej dziedzinie. Niestety w międzynarodowych rankingach traktują nas jak jakieś afrykańskie państwo. UW, nasza najlepsza uczelnia ma zaledwie 260 miejsce na 1000 najlepszych uczelni świata i trzeba to traktować jako sukces bo wspomniana Politechnika Wrocławska to miejsce dopiero 844...

On
sobota, 17 sierpnia 2019, 17:18

Bo nasze uniwersytety/politechniki idą na ilość a nie jakość:( Wymyślą kierunki łatwe i przyjemne dla studentów a nie potrzebne w gospodarce/nauce. Potem się magistrzy dziwią że muszą stać na kasie :)

Wałek
piątek, 16 sierpnia 2019, 22:35

O ile klasyfikacja generalna jest byle jaka, to dla podjednostek np. dla wydziału MIM UW oraz WF UW to jest to lokata 50-75 w ranking Shanghajskim, a mówimy o studentach przede wszystkim z kierunków z tych wydziałów, którzy uczestniczą w tych konkursach. http://www.shanghairanking.com/Shanghairanking-Subject-Rankings/index.html A co śmieszniejsze UW nie ma w swojej robotycznej drużynie żadnego inżyniera... Bo UW nie kształci nikogo w inżynierii mechanicznej czy elektronicznej itp. Można mówić, że to nic nie znaczy, ale co się ostatecznie ma liczyć?

Tweets Space24